jos luukku nokeentuu niin helpointa on antaa tulen hoidella asia.
Luukku nokeentui ja poishan se ei lähde millään ja jos sai kohtuu puhtaaksi niin jo ekan kerran jälkeen taas likainen .
No keino on tämä: ilman ohjain. Arinan alta tuleva ilma johdetaan pellillä/rautaa kohti lasiluukkua. Jo vain kaikki lika katoaa. Ilmaa tulee n 1cm raosta arinan alta liki luukunlevyisenä ja on siis n minimi 1cm päässä luukusta muuten ilmaa ei tule tarpeeksi. Ohjain rauta on ensin pystysuora ja sitten kääntyy toinen pala hitsattuna ja tuki luukun reunasta että pysyy oikea etäisyys . Tuet tein hienosti 5" rautanauloista ja muu pelti on n 4mm lootua. Ei vääntele kun ilmaa virtaa alhaalt avaikka ensi oletin muutavan kuotoa koska koivun hiilet makasi lootua vasten.
tokikaan lasi ei ole kuin ikkuna lasi joka on juuroi pesy mutta lasi on jo täysin siisti eikä puhdistaminen irrota siitä juuri mitään eli se pieni sama pöly määrä pysyy siinä aina koska takkaa käytetään. Ei enää ole tarvinnut puhdistaa koko talvena ,syksyllä tein ohjaimen. Idea on takassa jo mukana tullut valuosa joka oli kovin onneton eikä auttanut mitään esim osan pois otolla ei mitään vaikutusta. Nostin muutaman sentin luukun reunaa ja likemmäksi lasia mitat ja ottoilmaa (uusi arina teetty missä ilmaa sai lisää huuhteluun) lisää niin jo toimii. Itse tuli palaa myös kirkkaammin ja tuhkan määrä väheni hieman.
Takka palaa kovalla vedolla kuivuilla puilla ei kitupoltolla koskaan jos joku nyt ajattelee että nokipolttaja ei vaan osaa. Osaan oikein polttaa mutta nyt vasta loppui noki.
Lasiluukunpuhdistus ? helppoa älä tee mitään !
2
269
Vastaukset
- tee mulle kans..
se on varmaan ihan siisti tuollainen autotallissa rautanauloista ja saatavilla olevista pellipaloista kyhätty häkkyrä..
- Itse hoitava takka
Jees on se siisti kaksi lootunpalaa siististi linjassa hitsattuna ja vanhat pyöreät naulat n 8mm paksuja n 2,5cm pitkiä .
Sanoisin olevan kauniimpi kuin tulikiven alkuperäinen vääntyillyt pienikokoinen valirauta möhkäle kappale. Ei kannata unohtaa myöskään sitä että ennen lasiluukku oli rumasti ikipiki noessa ja nyt on vsin kevyt harma huntu lukussa.
Eipä kannata aukoa kun ei asiasta tiedä ,ole hyvä vain ja ota hyvä apu vastaan.
Säästää aikaa ja rahaa kun ei tarvitse enää ostella poistoaineita nitiä markkinamiesten turhakkeita tai niksipirkan sanomalehti pyyhintöjä pölyytellä olohuoneessa . Nyt ei tarvitse tehdä mitään ja luukku siisti ja tuli näkyy hienosti . Piippu on 6 m täystiilnen ja tulikivimuurarin mukaan juuri oikea kun alkuvuosina tulikivelle asiaa valitun nokisesta luukusta ,takka maksoi 28000 markkaa , kaikki kunnossa mutta luukku likainen. Harmi että monta vuotta korpesin itseä kun asian voi hoitaa kahdella palalla tai pajalla taitetulla lootun palalla ja niillä pikku tuilla.
En tee osia yleisesti , onhan metallipajoja ympäri suomen ja kyläseppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk652133Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921452Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621275Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll701258- 1151125
- 69960
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j75928Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72919Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍79853Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise10834