Saunalahdella 10 = 21 vai kuinka?

Miksi myydään Reilu 3G 21 Mbit/s mobiililaajakaistayhteyttä, jos nopeus on parhaimmillaan ainoastaan 10 Mbit/s? Eikös tuossa pitäisi olla 3G Data max 10 Mbit/s: 0,4 - 10 Mbit/s?

Reilu 3G
Liittymään sisältyvän mobiililaajakaistayhteyden nopeuden vaihteluvälit:
3G Data max 2 Mbit/s: 0,4 - 2 Mbit/s,
3G Data max 21 Mbit/s: 0,4 - 10 Mbit/s,
4G Data max 50 Mbit/s: 3G-verkossa 0,4 - 15 Mbit/s, 4G Dual Carrier -verkossa 0,4 - 25 Mbit/s, 4G LTE -verkossa 5 - 40 Mbit/s.
15593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Saunalahti kusettaa. Ihan sama kuin VR myisi junalipun Helsingistä Tampereelle, mutta todellisuudessa lipulla pääsisi vain Riihimäelle eikä lipunmyyjä ei mainitsisi siitä lippuluukulla asiakkaalle.

Äänestä

3G liittymällä ei oikeastaan koskaan saavuteta max nopeutta. Esim jos liittymä on tuo 21 mbit/s niin nopeus jää melkein aina alle 12 mbit/s.

Äänestä
  • Jos näin on, niin silloinhan pitäisi nopeudeksi mainostaa 12 mbit/s, eli se nopeus joka normaalisti toteutuu. Väitän edelleen: kusetusta!

    Äänestä

  • Väärää mainontaa kirjoitti:

    Jos näin on, niin silloinhan pitäisi nopeudeksi mainostaa 12 mbit/s, eli se nopeus joka normaalisti toteutuu. Väitän edelleen: kusetusta!

    Ei ole. Liittymän tiedoissa lukee että nopeus voi vaihdella sen ja sen verran.

    Esimerkiksi: https://kauppa.saunalahti.fi/#!/nettiliittymat/mobiililaajakaista/Saunalahti-Mobiililaajakaista-4G

    "Nopeuden vaihteluväli 3G-verkossa 0,4-15 Mbit/s, Dual Carrier -verkossa 0,4-25 Mbit/s, 4G LTE -verkossa 5-40 Mbit/s."

    Äänestä

3G yhteydellä 21 Mbit/s on yhteyden teoreettinen maksiminopeus ja todelliseen saatavaan nopeuteen vaikuttaa useita eri muuttujia.

Tiedonsiirtonopeus riippuu mm. valitusta palvelusta, sijainnista, käytettävissä olevasta verkkotekniikasta, kuuluvuuden voimakkuudesta, häiriötasosta, päätelaitteen ominaisuuksista ja verkon kuormituksesta.

Tiedonsiirtonopeuteen voivat vaikuttaa myös esimerkiksi internetpalveluiden ruuhka, palveluiden käyttöön tarkoitettujen laitteistojen suorituskyky, virustorjunta- ja palomuuripalveluiden sekä muiden käytössä olevien ohjelmistojen aiheuttama kuormitus tai langattoman lähiverkkoyhteyden käyttö.

-Susanna / Saunalahden Palstatiimi

Äänestä
  • Ostin saunalahdelta pari vuotta sitten 450 euron Samsungin puhelimen. Aluksi kokeilin hitainta eli neljäsosamegan nopeutta. Sitten nostin puolen vuoden kuluttua nopeuden kahteen megaan. Nyt kuukausi sitten nostin kokeeksi 21 megaan. Käytännössä ei nettisivun, sähköpostin, facebookin jne jne avautumisen nopeudessa ole juurikaan havaittavaa eroa!!

    Kännykän puhepuoli jatkuvasti pätkii, ääneni kuuluu itselle puolen sekunnin viipeellä, toisessa päässä puheeni kuulemma kumisee kuin soittaisin jostain kellarista tai tynnyristä. Saunalahdessa olen useasti käynyt asiasta valittamassa, mutta siellä joka kerta on sanottu seuraavan päivityksen auttavan. Saunalahti syyttää Samsungia ja Samsung syyttää Saunalahtea ping pong ping pong... Edellisen päivityksen jälkeen puhelin on reagoinut joka näppäykseen tosi paljon hitaammin. Ei kiitos enää ainakaan sellaista päivitystä!

    Seuraava kännykkä olkoon kaikkein halvin malli ja liittymä muualta, en halua enää maksaa hienoista spekseista vaan käytännön toimivuudesta. Tabletista en enää haaveile.

    Äänestä

alottajan on syytä olla tyytyväinen siihen saunalahden liitymä nopeutteen koska se on ihan normaalia luokkaa kun mulla on saunalahden 3g megareilu 21megan liitymässä on nopeus päivällä ja yöllä ja paikkasta riippumatta jyväskylässä tai ihan missä vaan suomea ja vieläpä tukiaseman vieressä aina 2megaa tai 1megaa ! ja ping pahimoillaan 200 !

Äänestä
  • No eikö sinulla ole tunne, että sinua on tietoisesti huijattu? Tarttisko tehdä jotain? Äänestää jaloillaan?

    Ainut, mikä Saunalahdella toimii todella hyvin, on laskutus. Tämä siis ei ole pottuilua, vaan tarkoitan laskutuksen selkeyttä ja sitä, että laskun suoritus näkyy välittömästi Oma Saunalahdessa, sitä arvostan - etenkin sen jälkeen kun pääsin viimein eroon Elisasta, josta tuli toista vuotta laskuja liittymistä, joita minulla ei ollut edes koskaan ollutkaan.

    Äänestä

Minulla on täällä peräkylässä aina 6-12megan välillä nopeus.Pitää muistaa paljon maksaa ja RAJATON käyttö toisin kuin Soneran paskalla.Rajatonta ei kohta saa edes rahalla Soneralta kuin yritykset.

Äänestä

Millainen on 4g verkon rakentamisaikataulu tietääkö kukaan. Puhelin myyjä möi 4g mokkulan vaikka tällä alueella ei oo kuin 3g. Väitti, että 4g olisi jo ensiviikolla täällä.

Äänestä
  • Iisalmen pohjoispuolelle tuleeko milloin lte tai 4g verkko.

    Äänestä

Morjesta ketjuun,

"halpa ja hyvä",
Hmm, mistäs olet moista kuullut? Meidän mobiililaajakaistat ovat edelleen rajattomia, niihin ei olla tehty muutoksia. Puhepuolella teimme uudistuksen, tai oikeastaan lisäyksen nykyisen tarjoaman rinnalle. Uudeksi vaihtoehdoksi, mitään kuitenkaan poistamatta muusta tarjoamasta.

"rak.aikataulu",
Kerrotko mistä alueesta on kysymys, voin tarkistaa meidän osalta. Saunalahden tilanne selviää soittamalla heille tai kirjoittamalla kysymyksen Saunalahden palstalle.

"olisiko kellään tiet",
Iisalmen pohjoispuoli on laaja alue mutta yleisesti ottaen Vieremän alueelle on tulossa meiltä 4G:tä tämän vuoden loppupuolella, niinkuin myös Makkaralahteen. Sonkajärvelle taasen ensi vuoden keväällä samoin Parkattiin. Notkolaan ensi vuoden aikana.

Nämä tiedot alustavia, tilanne voi muuttua nopeastikin suuntaan tai toiseen.

Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio

Äänestä

Elisan ja Saunalahden 4G-verkon pystyy tarkistamaan osoitteessa www.elisa.fi/kuuluvuus

Kuinka paljon pohjoiseen Iisalmesta mennään? Tuossa Iisalmen pohjois-osassahan 4G:tä jo on. -Jarkko / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi

Äänestä

Iisalmen eteläpuolella Sauniksen 3G jonka max nopeus on 21 Mbit antaa seuraavan tuloksen:

http://www.speedtest.net/my-result/a/826602649


Ei paha sanoisin, nyt ajattelin Sauniksen 4G tilata jotta voi testata mihin nopeuksiin pääsee 4G:ssä, itse uskoisin että ei ainakaan paljoa nopeampi voi olla mutta katsellaan.

Äänestä
  • Ai niin sen verran että kyseisellä liittymällä pystyy ainakin Suomi servuilla PC puolella pelaamaan ilman ongelmia BF4:sta, mutta mentäessä eurooppaan tai siitä kauemmas alkaa ping olla taivaissa niin ettei pelaamisesta tule mitään tai lentää jatkuvasti pihalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linssiinviilattu kirjoitti:

Miksi myydään Reilu 3G 21 Mbit/s mobiililaajakaistayhteyttä, jos nopeus on parhaimmillaan ainoastaan 10 Mbit/s? Eikös tuossa pitäisi olla 3G Data max 10 Mbit/s: 0,4 - 10 Mbit/s?

Reilu 3G
Liittymään sisältyvän mobiililaajakaistayhteyden nopeuden vaihteluvälit:
3G Data max 2 Mbit/s: 0,4 - 2 Mbit/s,
3G Data max 21 Mbit/s: 0,4 - 10 Mbit/s,
4G Data max 50 Mbit/s: 3G-verkossa 0,4 - 15 Mbit/s, 4G Dual Carrier -verkossa 0,4 - 25 Mbit/s, 4G LTE -verkossa 5 - 40 Mbit/s.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu