Haen vuokra-asuntoa ja sain asuntotarjouksen vuokra näytti olevan 429e. SItten vuokranantaja soitti pari päivän päästä ja sano että vuokra on 445e ja sanoi sopiiko tämä vuokra sulle? yrittääkö se kusettaa nyt jotenkin? asunto on 3 kerroksessa ja alimman kerroksen vuokra on tuon 429e. Onko ylimmissä kerroksissa aina hiukan korkeempi vuokra?
vuokra-asunto vuokran nosto
5
300
Vastaukset
- Muutama kyssäri
Ainakin omistusasunnoissa ylimmän kerroksen asunnot on aina hinnakkaampia. Tuossa on ilmeisesti kyse yksityisestä vuokranantajasta? Sillonhan se voi määritellä vuokran just niinku lystää. Jos tuo ei sulle passaa, niin sitten et ota sitä kämppää. Mistä tuon aikaisemman matalamman vuokrasumman oikein löysit? Vuokrattiinko sitä kämppää siis alunperin tuolla vuokralla ja sitten myöhemmin halukkuutesi osoittaessa nostettiinkin pyyntiä? Sisältyykö tuohon korkeampaan vuokraan nyt vesi, tms?
- vuokrat
aluksi tuli tarjous alimmasta kerroksesta ja vuokra tuon 429. seuraavana päivänä vapautu myös toinen asunto samasta kerrostalosta 3 kerroksesta ja vuokra 429. Asunnot saman kokoisia. vesi 15e/kk.
- Tässä jotain
Siis jos niitä asuntoja vuokraa yksityiset vuokranantajat, niin jokainen kämppä voi olla vuokran suuruudelta just niin kallis kuin omistaja haluaa (ja vuokralainen suostuu maksamaan). Jos taas kyseessä on vaikkapa kaupungin vuokratalo, jossa kaikki asunnot on samanlaisia, niin yleensä vuokrat on kerroksesta riippumatta saman hintaisia samanlaisissa asunnoissa.. siis se neliövuokra, samanlaisessa asunnossakin voi neliömäärä heitellä pari neliötä kerroksesta riippuen.
- yksikin riittäisi
Miksi olet tehnyt ainakin 3 aloitusta samasta aiheesta?
- yläkerrosten ykä
Kyllä Hekalla ainakin näyttäisi uudiskohteissa hinta kohoavan kerrosten mukaisesti muuten keskenään täsmälleen samanlaisissa asunnoissa. Todennäköisesti myös vanhemmissa kohteissa, mutta niiden hintojahan ei pääse mihinkään vertailemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2236583Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1114993Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1454748"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste453216Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1042873En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652319- 691823
Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1351808odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391704- 581565