Mitä ajettelee eräs Iisalmelainen liikkeen harjottaja, jolla on lähes kaikki kuljettajat iänikuisia eläkeläisiä, ei varmaan kannata ihmetellä kun ei ole nuorille vasta valmistuneille kuskeille töitä tuolla menolla.
Vähän hirvittää lähteä kyytiin kun tietää että kuskilla on parhaat päivät jo menneet sivu suun.
Vähän hirvittää lähteä kyytiin kun tietää että kuskilla on parhaat päivät jo menneet sivu suun.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Älä veikkosten mee kyytiin. Taitoo olla joku muu funktio narinaan.
osu ja uppos, se koera älähtää johon kalikka kalahtaa
näky osunnee naulankantaan.
kuskit ovat varsinaisia aikapommeja, ei tiijä milloin rysähtää.
wroh goh hohh hoijoo
kyl tekee kipeetä, mitä linjaa kuskaat
Kyllä minä ainaskin lähen vanhemman kyytiin on vuosien varmuus, eikä vasta kortin saaneen rallikuskin into !
on siinä poittinsa, mutta eläkeläisillä on jo toimeen tulo turvattu, muutenkin kuin nuoremmilta viemällä leipä suusta.
On se kumma ensin ollaan kipeitä ja köyhiä ja on kiire eläkepäiviä viettämään, mutta auta armias kun vihdoin päästään eläkkeelle, niin on kiire töihin, ettei vaan nuoremmat sais tehdä töitä.
En ymmärrä, kun kerran ootte eläkkeellä niin pysykääkin siellä.
Eikös ne juuri halua työurien pidennystä ?..vanhat ensin loppuun ja sitten nuoria tilalle (jos heistä on töihin enää )§
siinäpä se, ei tartte ihmetellä missä mennään.
Mutta silti en ymmärrä miksi työnantajat ei ota nuorempaa kuskia, kun vaan näitä ikäloppuja parhaat päivät nähneensä kehäraakkeja.
Kun ne nuoret ee ossoo ajjoo vielä.
Kyllä sitä amisbemaria revitetään ja yritetään näyttää rallikuskilta.
Kokemusta puuttuu jota wanahoilla taas on.
Wanaha ajaa varmemmin perille eikä ojan kautta kuten märkäkorvat!
Varmuus on valttia,eikä kaahaaminen,märkäkorvat.
Kuka nyt iisalmen nuoren haluaisi töihin,eihän teitä kiinnosta kuin,olvin juonti,sukurutsailu,ja toistenne kanssa homoilu.
tuppikullille, lapset pois tältä saitilta.
Painu horo naimaan serkkuas.Loiseläjä,huora.Muista ottaa koppa olvia matkaan.
tuppikullille.
Eikö jo olis nukkumaanmeno aika, on noi sun kirjotukses sitä luokkaa.
Sano äipälle että antaa lasin lämmintä maitoa.
ps.kattele vaan akuankkoja.
Eikö ollu serkku kotona kun olet noin pahalla päällä,ota olvia ja laita teinityttösi vaatteet päälle liftaa jenkkipaskan kyytiin ja eikun reidet levälleen!!!
Elämä on arpapeliä...muutenkin ..