lamellihirsien välissä rakoja

Vaihtelevat 3 mm - 5 mm, yks rako jopa isompi. Talo pystytetty 6 vuotta sitten.

Työmiehet pystyttäneet joten ei auta syyttää kuin itseään ettei ollut talofirman pystyttäjiä.

Kuitenkin kyselisin että miten tuota vois yrittää korjata, pellavaa väliin vain ja toivoa että painumisongelma ratkeaa itsekseen? Vai onko lisäeristys ainoa toivo?
62584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko raot olleet uudesta lähtien?
Missä niitä rakoja on? Ovien ja ikkunoiden yhteydessä, vaiko ihan umpiseinässä?

Äänestä

Meillä on rakoja ulkoseinässä toisella pitkällä sivuilla, ylimmissä hirsikerroissa ikkunoiden yläpuolisissa hirsissä ja saman huoneen väliseinässä. Ei kuitenkaan ikkunoiden yläpuolella vaan vieressä. On vain talon toisessa päässä, noin metrin matkalla ja ikkuna-aukoissa ei ole mitään joka voisi kantaa. Tiedän koska olen ne itse tehnyt, mutta kehikon yläpuoliset osat on timpurin tekemiä, eli siellä voi olla mitä tahansa. Tuli mieleen että jos ulkoseinällä oleva kattopalkin liukurauta olisi liian tiukalla hirressä ja tämä vääntäisi hirttä raolleen, eli työntäisi ulospäin kun katto on laskeutunut. Rakoa on vain sisäpuolella, ulkopuolella rako on tiukka. Myös nurkkapalat ja hirsinatsat rakoilee paikoittain taas eri kohdista ympäri taloa. Pitää ehkä vielä odottaa jos asettuu, pystyttämisestä kulunut kolme vuotta.

Äänestä

Oliskohan sisä ja ulkoilman kosteuserolla tekemistä rakojen kanssa? Hirren sisäpinnan kosteus on noin 7% ja ulkopuolen 17, siis kosteusero on noin 10%, tekee 5 mm/hirsi, sisäpuoli ravistuu matalammaksi ulkopintaa, siis tästä syystä sisäpuolelle, mitä ilmeisimmin, ilmestyy on rako, jos on isoa hirttä ja varauksena on pontti, koska hammastus estää hirren tarpeellisen elämisen ja sisäpuolen laskeentumisen tiiviiksi. Pyöreä hirren muotoinen varaus toimii ja laskeutuu isossa hirressä paremmin kunpontti.

Kyseessä ei luultavasti ole asennusvirhe, vaan virhe on varauksen valinnassa. Laskeentumisen takia kannattaa hirsitaloon laittaa aina painava katto, pelti on liian köykästä hirsitalon kattamiseen.

Äänestä

Meillä kans rakoja, mutta vain niissä hirren jatkokohdissa, joihin tulee niitä "pätkiä" päällekäin 90 asteen kulmassa seinän hirteen nähden. Onko ne nyt följäreita vai miksi niitä sanotaan. No kuitenkin ne jotka näkyy sisällä sellaisina työntyvinä ulokkeina. Yhdessä kohtaa ylimmässä välissä jo varmaan sentin rako. En tajua mistä johtuu.

Äänestä
  • Tarkistappa onko niissä nurkissa kiristyspultteja ulkopuolella. Niitäkun ei mikään paina, nii saattavat jäädä irvottamaan.

    Äänestä

  • Todennäköisesti perustuksista johtuvaa. Ainakin meillä ongelma aiheutuu siitä, että pilariharkkotolpissa on korkeuseroja joista rakentaja joutui maksamaan korvausta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jooseppiVuoan kirjoitti:

Vaihtelevat 3 mm - 5 mm, yks rako jopa isompi. Talo pystytetty 6 vuotta sitten.

Työmiehet pystyttäneet joten ei auta syyttää kuin itseään ettei ollut talofirman pystyttäjiä.

Kuitenkin kyselisin että miten tuota vois yrittää korjata, pellavaa väliin vain ja toivoa että painumisongelma ratkeaa itsekseen? Vai onko lisäeristys ainoa toivo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu