Diakuvat nettiin

tapani heikkilä

Mikä on paras tapa siirtää vanhat diakuvat nettiin talteen?

7

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bittimoodi

      Paras tapa on digitoida ne ensin. Huonompia tapoja ei taida ollakaan.

    • digiksi

      skannaus

      • Ne voi joko skannata tai kuvata.

        Skanneri lienee hitaampi vaihtoehto mutta sujuu aika mukavasti kunhan muutamalla satasella hankkii siihen tarkoitukseen soveltuvan laitteen eikä yritä monitoimiprintterillä vaikka siinä toiminta olisikin..

        Kuvaaminen vaatii siihen sopivan optiikan jonka eteen voi asettaa dioja ja hyvän valon sinne taakse. Siinä homma sujuu nopeasti kennon erottelutarkkuudella.

        Kokeilin joskus vuosia sitten kuvata vanhalta valkokankaaltani mutta niitä kuvia ei selvin päin viitsi katsella.


    • vanhat?

      ”Mikä on paras tapa siirtää vanhat diakuvat nettiin talteen?”
      —en usko, että sillä on mitään merkitystä siirtääkö vanhoja vai uusia diakuvia nettiin


      Ehkä joskus kannattaa etsiä/lukea ennenkuin kysyy
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12176615

    • jdhhagdgfg

      Diakuvat nettiin talteen on aika hyvä vitsi.
      Kuka takaa niiden säilyvyyden, tai luvattoman levittämisen?

      Varninta on tehdä kuvista useita kopioita ja tallettaa ne erillisella talletusmedioille.

      Diakuvia ei voi siirtää nettiin ilman skannausta. Siis digitalisointia.
      Mitä kukin pitää parhaana tapana riippuu lompakon paksuudesta ja viitseliäisyydestä.
      Alkeellisella diakopiolaitteellakin ja kameralla saa ne kopioitua..

      https://www.google.se/search?q=diakopiointilaite&client=firefox-a&hs=YIv&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=sf1IU7-_EcPMygOC6YKQDg&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=933&bih=599

    • talteen?

      Parasta tapaa on mahdoton määritellä, mutta vanhoja dioja ei voi siirtää nettiin, eikä uusiakaa. Netissä voi olla vain ns. digikuvia. Eli nettiin siirrettävien kuvien on oltava binääridataa (ykkösiä ja nollia)
      Joten vanhoista dioista on ensin tehtävä kopiot digitaaliseen muotoon ja niiden ”nettikokoisen” kopion voi sitten tallentaa esim nettialbumiin.
      Itse dia ei siirry minnekään nettiin vaan se jää ”omistajalle” talteen.

      Netissä kuvat lienevät huonosti tallessa. Paljon varmempi tallennuskeino lienee diakuvien ja niiden digikopioiden oikea säilysys parissa eri paikassa (esim kotona ja esim työpaikalla).

    • itseeni luottava.

      Aluksi digimuotoon kirjastossa,

      itse en nettiä kannata, maksuja tulee ja on ennustettu että maksut nousevat hurjasti jo tallennetuissa kuvissa ja aina perustetaan uusia, tai sisaryrityksiä joilla houkutellaan uusia asiakkaita sisään halvoilla hinnoilla.

      itse laitan kahdelle levylle ja kodin juhlien ja muusta tärkeistä kodin henkilö-kuvista poltan dvd levyn, matkakuvat ovat niin vähäarvoisia että en polttele niistä levyjä.


      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5237
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      75
      3020
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      304
      1580
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1204
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1146
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1124
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      130
      1082
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1064
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      944
    Aihe