Mikä on paras tapa siirtää vanhat diakuvat nettiin talteen?
Diakuvat nettiin
7
262
Vastaukset
- Bittimoodi
Paras tapa on digitoida ne ensin. Huonompia tapoja ei taida ollakaan.
- digiksi
skannaus
Ne voi joko skannata tai kuvata.
Skanneri lienee hitaampi vaihtoehto mutta sujuu aika mukavasti kunhan muutamalla satasella hankkii siihen tarkoitukseen soveltuvan laitteen eikä yritä monitoimiprintterillä vaikka siinä toiminta olisikin..
Kuvaaminen vaatii siihen sopivan optiikan jonka eteen voi asettaa dioja ja hyvän valon sinne taakse. Siinä homma sujuu nopeasti kennon erottelutarkkuudella.
Kokeilin joskus vuosia sitten kuvata vanhalta valkokankaaltani mutta niitä kuvia ei selvin päin viitsi katsella.
- vanhat?
”Mikä on paras tapa siirtää vanhat diakuvat nettiin talteen?”
—en usko, että sillä on mitään merkitystä siirtääkö vanhoja vai uusia diakuvia nettiin
Ehkä joskus kannattaa etsiä/lukea ennenkuin kysyy
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12176615 - jdhhagdgfg
Diakuvat nettiin talteen on aika hyvä vitsi.
Kuka takaa niiden säilyvyyden, tai luvattoman levittämisen?
Varninta on tehdä kuvista useita kopioita ja tallettaa ne erillisella talletusmedioille.
Diakuvia ei voi siirtää nettiin ilman skannausta. Siis digitalisointia.
Mitä kukin pitää parhaana tapana riippuu lompakon paksuudesta ja viitseliäisyydestä.
Alkeellisella diakopiolaitteellakin ja kameralla saa ne kopioitua..
https://www.google.se/search?q=diakopiointilaite&client=firefox-a&hs=YIv&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=sf1IU7-_EcPMygOC6YKQDg&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=933&bih=599 - talteen?
Parasta tapaa on mahdoton määritellä, mutta vanhoja dioja ei voi siirtää nettiin, eikä uusiakaa. Netissä voi olla vain ns. digikuvia. Eli nettiin siirrettävien kuvien on oltava binääridataa (ykkösiä ja nollia)
Joten vanhoista dioista on ensin tehtävä kopiot digitaaliseen muotoon ja niiden ”nettikokoisen” kopion voi sitten tallentaa esim nettialbumiin.
Itse dia ei siirry minnekään nettiin vaan se jää ”omistajalle” talteen.
Netissä kuvat lienevät huonosti tallessa. Paljon varmempi tallennuskeino lienee diakuvien ja niiden digikopioiden oikea säilysys parissa eri paikassa (esim kotona ja esim työpaikalla). - itseeni luottava.
Aluksi digimuotoon kirjastossa,
itse en nettiä kannata, maksuja tulee ja on ennustettu että maksut nousevat hurjasti jo tallennetuissa kuvissa ja aina perustetaan uusia, tai sisaryrityksiä joilla houkutellaan uusia asiakkaita sisään halvoilla hinnoilla.
itse laitan kahdelle levylle ja kodin juhlien ja muusta tärkeistä kodin henkilö-kuvista poltan dvd levyn, matkakuvat ovat niin vähäarvoisia että en polttele niistä levyjä.
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360