Kun nyt ensi vuonna tulee se uudistus, jossa uusien opiskelijoiden opiskeluoikeus rajoittuu aluksi pelkkään kandin tutkintoon, nouseeko myös kandin papereiden arvostus? Siis jos ei sitten tulevaisuudessa saa oikeutta maisterin opintoihin, jääkö käteen muuta kuin pelkkä turhanpäiväinen pilipalipaperi?
Pelkkä kandin tutkintoko?
jasso
3965
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei jää.
btw, mistä olet tuollaisen uudistuksen omassa pikku pikku päässäsi kehitellyt? kai olet informoinut asiasta myös opetusministeriötä, että tietävät varautua siihen?
Sellaista uudistusta ei ole eikä luultavsti ikinä tule, että opinto-oikeus rajataan vain kandin tutkintoon. Ensi vuoden uudistus tarkoittaa sitä, että ensin suoritetaan kandin tutkinto ja sitten maisterin tutkinto. Kaikki opiskelijat saavat edelleen oikeuden suorittaa maisterintutkinnon, kuten aiemminkin.
sitähän se tarkoittaapi. Kandin tutkinto kolmessa vuodessa ja siitä maisteriksi kahdessa...