Leimojen luonti Lightroomissa

Oon jo vähän aikaa miettinyt, miten Photoshop Lightroomissa luodaan jokin teksti leimaksi. Oon nähnyt jo monia kuvaajia, joiden kuvissa on aina samassa paikassa juuri samanlainen allekirjoitus, ja väittävät että ovat tehneet tekstin leimaksi Lightroomilla. Osaisko joku kertoa, miten leimoja luodaan?
5498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

”Osaisko joku kertoa, miten leimoja luodaan?”
—kyllä osaisi

Menee arvailuksi kun et kerro mediaa, mutta katso alkajaisiksi LR:n ”Web”-välilehden palettia Output Settings/Watermarking.
Tai/j Print-v-lilehden palettia Page/Identity Plate

Äänestä

Yleiskonti, joka onnisttuu kaikilla ohjelmilla on tehdä läpinäkyvä kuva PNG tai Gif, jossa tausta on läpinäkyvä ja vain teksti näkyy.
Tuon kun lättää halutun kuvan päälle ja tallettaa niin sinä se. Jos tekstin alle jää jotakin tärkeää voi kerrosta siirtää niin kauan kuin se on valittuna. Muussa tapauksessa teksti tulee aina samaan kohtaan.

Yksinkertaisempi konsti on kirjoittaa teksti suoraan kuvaan, mutta se ei silloin osu aina samaan kohtaan.

Lightroomissa on vesileima ominaisuus, jota voi käyttää.

Se on usein vain mielikuvituksesta kiinni, mitä yksinkertaisellakin ohjelmalla voi tehdä.

Äänestä

Lightroomissa Edit valikon viimeinen kohta Edit watermarks...

Siellä teet sen tekstin ja sit Exportatessa se Watermarking pitää olla valittuna.

Äänestä

Kiitti! Voiko tota tekstiä muuten asettaa oikeaan alanurkkaan?

Ja heii, osaisko joku vielä neuvoa, voiko (& miten) kuvia ladata koneelle tai minne vain suurempina?

Äänestä

Voi asettaa oikeaan alanurkkaan.

Lataamalla koneelle tai minne vain ei voi suurentaa kuvaa. Siihen tarkoitukseen on hyviä ns interpolointiohjelmia.
esim
http://www.alienskin.com/BlowUp/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yacke_ kirjoitti:

Oon jo vähän aikaa miettinyt, miten Photoshop Lightroomissa luodaan jokin teksti leimaksi. Oon nähnyt jo monia kuvaajia, joiden kuvissa on aina samassa paikassa juuri samanlainen allekirjoitus, ja väittävät että ovat tehneet tekstin leimaksi Lightroomilla. Osaisko joku kertoa, miten leimoja luodaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu