Olemme käyttäneet koiraamme hieman niinkuin huviksemme

sammaleenpolkija

ja koiran huviksi koiranäyttelyissä, koiramme on portugalin vesikoira ja meillä metsästyskäytössä, näin keväällä tulee hieman ylipainoa ja siitä saa aina miinusta tai sanomista näyttelyn tuomareilta, koiran täytyisi olla langan laiha, onko ihmisten laihuuden ihannointi levinnyt myös koiriin??

Metsästys kertoja tulee koirallemme syksyisin noin 80-90 pv. Olosuhteet ja maasto erittäin haasteelliset ja pakkaskeliäkään ei väliin jätetä eikä sadekeliä..joten ´koirat tarvitsee hieman rasvakerrosta nahkansa alle ja jos koira oliis langan laiha niin syksyisin joutuisi ottamaan liian reilun ravintoannoksen jotta koira jaksaisi päivät mennä tuolla maastossa..

Tämä portugalin vesikoiran on osoittautunut erittäin riistaviettiseksi ja ottaa mm kiinni metsäkanalintuja taimikoista, erittäin vikkela ja nopea liikkeissään.

Seuraava koitos onkin tositoimissa eli taipumuskoe jossa myös ammutaan ja katsotaan mikä koiran reaktio, koiramme syöksyy välittömästi laukaúksen kuultuaan siihen suuntaan mihin itse etenen tai käsimerkkiä näytän, viheltämällä palaa välittömästi luokseni ja käskystä myös etsii sekä jos "maastoudun" eli menen maahan niin koira seuraa esimerkkiä ja tulee makaamaan viereeni ja näitä taitoja en ole koiralleni kovinkaan tiiviiisti opettamalla opettanut vaan ne ovat tulleet luontaisesti toiminnan mukana.

Langan laihaksi en ala koiraani laihduttamaan siksi että sitä näyttelyissä vaaditaan vaan pidän koirallani pienen rasvakerroksen ja siksikin koska portugalin vesikoiralta puuttuu aluskarva ja se palelee herkästi.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oppii tietämään

      Jokainen päättää tietenkin koiransa kohtalosta. Näyttelykoiran ei tarvitse olla laiha eikä lihava vaan sopiva. Koiran oikea paino on helppo kokeilla kylkiluista eivät saa näkyä mut pitää hyvin tuntua.

    • ajokoirannn

      Itselläni ajokoiria metsästyskäytössä. Näyttely ihanne on ajokoirien kohdalla ainakin lihaksikas ja normaalipainoinen/hoikahko, kerran olen nähnyt laihan koiran, josta tuomari erikseen mainitsi, että ei ole metsästyskunnossa vaan liian laiha ja lihakseton.

      Metsästyskauden ulkopuolella koirat lihovat tietysti helpommin ja vähempi ruoka ja pidemmät lenkit pitävät koiran hyvässä kunnossa ja normaalipainoisena.

      Mietippäs nyt itsekkin, jos harrastat puoli vuotta juoksulenkkejä 1h päivässä ja sitten pidät puolen vuoden tauon ja sitten aloitat uudestaan 10kg painavampana niin et varmana ole hyvässä kunnossa ja jos sinulta vaikka vielä odotettaisiin samaa suoritusta kuin puoli vuotta aiemmin. :)

      Kyllä se on vaan koiran kannalta paras, että se on normaalipainossa ja hyvässä kunnossa kauden alusta lähtien. Lihaksikas ja hoikka koira on eri asia kuin laiha.

      Oman koiran lihaksisto on kunnossa ja mahan kohdalla ei ole tippaakaan ylimääräistä, ei kukaan ole laihaksi sanonut, vaikka kylkiluut tietyssä valossa vähän näkyvät, mutta poweria on ja sen näkee varsinkin takajaloista.

      Ajavien koirien/metsästyskoirien kohdalla ylipaino on todella haitallinen tekijä juuri jalkojen takia, normaalipainoinen koira voi olla metsästyskäytössä huomattavasti pitempään kuin lihava koira. Esimerkkinä kaverin ajokoira, jolla oli 2 v iästä asti 6 v ikään asti 5-10kg ylipainoa, jalat loppu, nivelrikko (johon ylipaino vaikuttaa paljon), nyt koira normaalipainossa ja liikkuminen parantunut mutta jalat eivät silti enää parane.

      Huono lonkkainen koirakin pärjää hyvin pitkään käytössä, jos sen paino on kurissa ja lihakset hyvät, lihakset vaikuttavat nivelrikosta kärsivällä koiralla paljon sen liikunta kykyyn.

      Oman koiran ruokinta on kautena runsasenergisempi ja kesällä kevyempi, ei silti nälkää näe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      179
      16340
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3775
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      140
      3071
    4. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      27
      1814
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1284
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    Aihe