Terve!
Olen hommannut laitteen operaattorilta kytkynä. Laitteen arvo noin 600€
Operaattori oli purkanut laitesopimuksen 8.4 maksamattomien laskujen takia, mutta minulla oli enää tuona päivänä 1 lasku maksettavana jonka suuruus oli noin 22€. Laitesopimuksessa lukee seuraavaa:
Operaattorilla on oikeus purkaa maksuaikasopimus ja eräännyttää loput maksuerät heti maksettavaksi, jos asiakas on jättänyt laitteen kuukausierän sisältämän laskun maksamatta, maksu on viivästynyt vähintään kuukauden ja viivästynyt maksu on vähintään 5% maksuaikasopimuksella hankitun laitteenkokonaishinnasta tai asiakkaan muu sopimusrikkomus on olennainen.
Mielestäni tuo 5% ei täyty laitteen kokonaishinnasta tuolla 22€?
Operaattori oli lähettänyt kehoituksen maksaa kaikki erääntyneet maksut 28.3 10 päivän sisällä tai sopimus puretaan, mutta mielestäni laki sanoo näin:
Operaattori ei voi muuttaa määräaikaisen sopimuksen ehtoja sopimuskauden aikana, paitsi jos muutos johtuu lainsäädännön muutoksesta tai viranomaisen päätöksestä.
Mielestäni ainoastaan näillä asioilla on suurin painoarvo tässä asiassa viime kädessä? Vai voiko operaattori ladella itse omat sääntönsä kesken sopimuskauden?
Operaattori rikkoo laitesopimusta?
5
304
Vastaukset
- 167-176
"Mielestäni tuo 5% ei täyty laitteen kokonaishinnasta tuolla 22€?"
Ei täyty, 5% 600:sta on 30, eli alle jää. Nuo operaattorit ovat aika ilkeitä, vuosi sitten myivät mulle toimimattoman laajakaistan. 2 kuukautta "tapeltiin" asiasta ja kuluttajaviraston kanssa saatiin se sopimus purettua, samoin siihen liittynyt laitesopimus, hankalaa oli.
Tuonne vaan yhteyttä, kyllä noin selvissä tapauksissa asian pitäisi hoitua nopeasti:
http://www.kuluttajavirasto.fi/fi-FI/kuluttajaneuvonta/ - kannattiko
Siis 22€ takia menetit suhteet pysyvästi tuohon operaattoriin sillä et ikinä saa tuolta edes liittymää saati sitten mitään laitteita kytkyllä.Ei auta sitten kitistä sillä jokainen yritys saa valita asiakkaansa eli vaikk aolisi luottotiedot niin ei ole pakko silti myydä mitään sinulle.Samoin operaattorit ikävä kyllä vaihtaa tietoja salaisesti hankalista asiakkaista eli voi olla vaikeaa ja kaikki 22€ takia mitä et viitsinyt maksaa.
- Pikkaisen perässä
No enhän minä tahallani sitä jättänyt maksamatta. Se mitä jäi alkuperäisestä tekstistä puuttumaan oli se että he lähettivät minulle laskut väärään sähköpostiosoitteeseen ja ensinnäkään en ollut pyytänyt sähköpostiin niitä, mutta omana vikana pidän sitä etten reagoinut asiaan riittävän nopeasti.
- 167-176
Myös asiakas saa valita operaattorinsa, ja sen kyllä teenkin. *****lahti ei voi ainakaan minulle tehdä sellaista tarjousta jonka hyväksyisin.
Noilla tiedoilla on operaattoi menetellyt sopimuksen ja ken ties lainkin vastaisesti, sopimus kun sitoo molempia osapuolia. En ostaisi mitään sellaiselta operaattorilta joka ei osaa edes prosenttilaskua, numerot eivät valehtele.
Jos operaattorit saa tehdä mitä haluaa niin muutaman vuoden kuluttua ei kukaan noudata sopimuksia. Suomi on tainnut muuttua sopimusyhteiskunnasta k*setusyhteiskunnaksi, koskee muitakin asioita kun tätä. - Anonyymi
Pitääkö laite lähettää takaisin jos esim. puolet on maksamatta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2506894Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534903Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004461Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393763Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173658Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683626Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava243523SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713303Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435