Migreenikko työelämässä

migreenion

Minulla alkaa keinot loppua päänsäryn hallitsemiseen, eikä työssäkäynnistä tule mitään. Olen nyt osa-aikatyössä jolla nippa nappa pärjään rahallisesti ja harmittaa olla se työpaikan riippukivi, joka aina soittaa että on saikulla tai vaihtoehtoisesti raahautuu töihin puolikuntoisena. En edes pysty kuvitella ottavani tässä tilanteessa kokoaikatyötä. Ainoa toiveeni olisi olla normaali, perusterve työssäkäyvä ihminen. Miten te pärjäätte yhteiskunnan velvoitteissa migreenin kanssa? Onko joku saanut työkyvyttömyyseläkettä migreenin takia?

5

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmä kysymys, oletko kokeillut migreenin täsmälääkettä? Tai siis onko sinulla diagnosoitu migreeni? :) Itse kärsin siitä tämän tästä, mutta vasta n.2 kk sitten sain diagnoosin. Lääkkeinä menee Miranax 550 mg ja Sumatriptan (tms.)

      Itse ilmoitan (jos/kun saan töitä) heti pomolle migreenistä (kuten muistakin rajoitteistani).

      Anteeksi, en osaa oikein auttaa... Tsemppiä :)

    • ei sivuvaikutuksia

      Kokeile Acetium nimistä lääkettä. Tutkivat parhaillaan tuota myös migreeniin. Saa siis resepti vapaasti apteekista.

    • Lumpeenkukka2

      Pääsin eroon migreenistä akupunktion ja ruokavaliomuutosten myötä. Hyvä kiinalaisen lääketieteen asiantuntija osaa myös neuvoa tarvittavat ruokavaliomuutokset.

    • migreenikko

      Työkyvyttömyyseläkettä ei Suomessa voi saada pelkän migreenin perusteella vaan taustalla pitää olla muutakin, esim masennusta tms. Vuorotyö voi olla kaikkein ongelmallisinta migreenin kanssa. Itse en pystynyt vuorotyöhön. Minkälaista työta teet? :)

    • kyllästynyt kans

      En haluaisi eläkkeelle eikä siitä ole koskaan ollut puhettakaan.Migreenini on hankalaoireinen.Joskus jopa afasia häiriöitä.Ja yleensä kuukautiskiertoon ruokavalioon ja kaikkeen reagoiva aurallinen tyyppi.Juuri on toinen migreenikohtaus viikon sisällä mennyt.Tässä kirjoittelen sen jälkimainingeissa.

      Nuoresta asti migreeni on ollut hankalaa jo 5v ensimmäinen kohtaus nyt vanhemmiten on helpottanut mutta katsotaans alkaako vaihdevuosissa sitten uudelleen hankaloitumaan. 800mg buranalla ja 10mg primperanilla mennään kohtaukset muut on kokeiltu.

      Kyllä migreeni ja jopa sen pelko on pilannut kokonaisen elämän.Ei voi ilmanmigreeni kohtauksenpelkpoa tehdä yhtään mitään.Eläppä sen kanssa.
      Monet tentit jopa pääsykokeet on menneet pilalle sen takia.

      Jotkut sanovat että migreenin kanssa voi elää olen sitä mieltä että ei voi elää mitenkäännormaalia elämää se on aina seurana ja aina vaanimassa oikea ahdistava painajainen.

      Migreeni on aina läsnä vaikkei kohtausta päällä olisikaan se on migreenin pelko.Minneo´ppä voit lähteä ellet tiedä että on mahdollisuus mennä pitkölleen useaksi tunniksi hiljaiseen ja rauhalliseen pimeään paikkaan ja saada apua mahdollisesti jos on niin kovat kivut ettei omilla lääkkeillä pärjään.

      Olen ahdistunut ja saanut muitakin sairauksia iän mukan ja vihaan sairastamista.

      Minäkin haluaisin olla terve, syödä ja tehdä mitä huvittaa ja olla miettimättä jotain mikä estää normaalin elämän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      27
      5434
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3603
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3512
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3397
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      2996
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      21
      2409
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      120
      2380
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2205
    10. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      41
      2142
    Aihe