Elinympäristön tuhoutuminen

HavukkaAhonAjattelij

Miksi esimerkiksi metso katoaa ihan eteläisemmästä suomesta vaikka ajatellaan niin että ravinto ei periaatteessa lopu vaikka vanha metsä lähtee?
Miksi ei elä city metsoja ja miksi taas elinympäristön kadottua ei lintu määrä nouse reuna alueilla missä on elinvoimainen metsokanta?
Vaikka on hakkuuaukeaa ja peltoa riittää myös siellä marjoja ja viljaa metsoille. Metsohan ei periaatteessa ole ronkeli ja syö ainoastaan mustikkaa vanhan metsän marjaa vaan sille kelpaa kaikki marjat. Katajan ja pihlajanmarjojen lisäksi puolukka yms joita löytyy runsaasti etelän rikkonaisilta alueiltakin. On talvella hakomis mäntyjä jätettyinä aukkoihin siemen puiksi ja muutenkin mäntyä löytyy etelästäkin runsaasti.
Myös varvikkoa ja hyönteisiä poikasille riittää.
Mihin metsot vaan häviää?

1

191

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei menesty takapihoi

      Alueet on sirpaloituneet liikaa, ei menesty metso Etelä Suomen sirpalemetsissä.
      Puutetta tulee soidinpaikoista ja sirpaloituneissa metsissä populaatio on liian pieni soitimille. Metso on isojen metsien laji, ollut rauhoitettu Uudellamaalla jo 70-luvun alun, mutta sillä ei ole ollut kantaa nostavaa vaikutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      51
      1001
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      896
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      802
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      619
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      518
    Aihe