2006-vuoden 50hp nelitahtinen Suzuki on alkanut oireilemaan seuraavasti:
1. Käyntiillähtö kuten ennen.
2. Pienillä kierroksilla ei ongelmia.
3. Plaaniin noustua kierrokset voivat yhtäkkiä nousta, vaikka veneen nopeus ei nouse. Ikään kuin kytkin luistaisi.
Onko kellään kokemuksia vastaavasta?
Yamaha DF50 "kytkin luistaa"
8
2630
Vastaukset
- Suzuki DF50
Niin, eli kysessä oli otsikon aivopierusta huolimatta SUZUKI DF50, ei Yamaha :)
- Potkuripelle
Potkurin keskiö luistaa.
- 23e
Samaa mieltä kuin potkuripelle. Potkurista on vulkanointi irronnut. Sitä ei välttämättä huomaa vaikka yrittäisit pyörittää sitä käsin. Kannattaa kokeilla jollain toisella potkurilla
- Suzuki DF50
Kiitos ideoista. Potkin keskiö tuntui itsestäkin uskottavalta vikakohteelta, mutta nyt kun potkuri ja keskiö tuli vaihdettua, sama oireilu jatkuu. Lisää ideoita?
- Potkuri on
Suzuki DF50 kirjoitti:
Kiitos ideoista. Potkin keskiö tuntui itsestäkin uskottavalta vikakohteelta, mutta nyt kun potkuri ja keskiö tuli vaihdettua, sama oireilu jatkuu. Lisää ideoita?
Liian ylhäällä, ja se sutii.
- jamppumän
Kyllä näin on.
Joko moottori asennettu liian ylös tai kuski
trimmaa koneen yläkanttiin jolloin jyrkemmissä kaarteissa
potkuri haukkaa happea (sutaisee) kierrokset nousee. - Hondisti
Trimmaatko konetta trimmimittarin mukaan? Mulla hondassa trimmimittari alkoi jätättämään, ts. kun matkavauhdissa trimmasin konetta ylemmäs, potkuri haukkasi ilmaa ja kone meni rajoittajalle. Luulin ensin viaksi moottorissa mutta kun sama ongelma toistui kolmesti täsmälleen samassa paikassa mökkirannasta lähdön jälkeen, hiffasin käytöksen aiheuttajan.
- Suzuki DF50
Kiitos ratkaisusta! Potkuri tosiaan alkoi haukkaamaan ilmaa josta seurasi tuo luisto. Yrityskiitos Hondistille tuosta trimmimittarin jätättämiskommentista, sillä näin meidänkin Silverissä tuntuu käyneen.
Mahtavinta oli tuo uuden potkurin hankinta vähempinousuiseen, kun nyt vene lähtee liukuun isollakin kuormalla ilman ongelmia. Eli monta ongelmaa ratkottiin samassa ketjussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648