Aikuisena liiketalouden pt

mamma3

Hei, itse harkitsen tässä 35-vuotiaana liiketalouden perustutkinnon suorittamista aikuisopiskeluna eli valmistuisin n.2 vuodessa merkonomiksi.
Olen peruskoulupohjainen eli mitään loppuunvietyä toisen asteen tutkintoa ei ole.
Olen elättänyt itseni tekemällä töitä, johon varsinaista koulutusta ei ole tarvinnut. Erilaisissa teollisuuden tuotantotyöntekijän tehtävissä sekä kaupan kassana useamman vuoden.
Mietiskelin vain miten merkonomin paperit auttaisivat työllistymistäni työelämässä.
Työllä on aina ollut iso merkitys elämässäni ja nyt haluaisin luoda itselleni uran.
Merkonomin tutkinto mietityttää...
Millaisiin paikkoihin merkonomilla on hyvät mahdollisuudet työllistyä?
Entä palkkaus? Jatko-opinnot?
Mietintämyssy tässä koko ajan päässä, että lähdenkö opiskelemaan vai en.
Toisaalta elämä valuu hukkaan jos lorvin päivät nyt työttömänä kotona ja saan vain silloin tällöin määräaikaisia työsuhteita aloilta jossa koulutusta ei tarvita ja palkkakin on tällöin sen mukainen eli todella surkea :(

2

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieisse

      Olen itse tekniikan puolelta. Perustutkinnolla pääsee kassalle ja toimistoapulaiseksi näin äkkiseltään arvioituna.
      Ehdottomasti kannattaa hankkia joku koulutus, josta sitten jatkaa eteenpäin. Moni yritys käyttää rekry-palveluita, jotka tass monasti ovat toteutukseltaan rasti ruutuun cv.
      Vaikka olisi kuinka hyvä tyyppi, tulee sivuutetuksi haussa koska hakulomakkeista katsotaan ne vaaditut koulutus ja kokemuskohdat ja jollei ole koulutusta ei homma etene.
      Palkkaus lienee 1800-2000€.
      Pohjakoulutuksella ja riiittävällä työkokemuksella voi hakea ammattikorkaan jatko-opintoihin.

    • merkonomi ym.

      Opiskelu / tutkintojen suorittaminen on hyvä asia - ja merkonomin tutkinto voisi sopia sinulle hyvin, kun on jo ennestään kaupallisen alan tietämystä kiinnostusta kys.tutkintoa kohtaan. Opiskelusta on aina jotain hyötyä, sitä ei vain tiedä koska milloin miten ;)
      Mitä "mieisse" kirjoittikin jo, niin kyllä työnantajat katsovat ns. muodollista pätevyyttä - eli koulutuksia työkokemusten lisäksi. Merkonomi-tutkinnon jälkeen voit hakea AMK-opintoihin halutessasi.

      Vaikka monet sanovat että merkonomin papereilla ei tee nykyään mitään ja että se on pääsy kaupan kassalle jne., ei se pidä paikkaansa. Toki kaupassa työskentely on yksi niitä asioita mihin se vaikuttaa positiivisesti; se vaikuttaa myös palkkaan eikä vain työpaikan saantiin. Sitten taas riippuu siitä minkä merkonomi-linjan valitsee mihin on paremmat mahdollisuudet - mutta esim. erilaiset toimistotyöt on yksi asia.

      "mieisse" arveli palkkaukseksi 1800-2000 €; itse en ole saanut koskaan missään noin suurta palkkaa..., toisaalta en ole myöskään ollut kokopäivätyössä 1990-luvun alun jälkeen... Tosin se ns. osapäivätyösysteemi (itselläni n. 20 - 35 vkh) on sopinut itselleni ihan hyvin useammastikin seikasta johtuen ;) Itse arvioisin, että täysillä työpäivillä voi päästä n. 1500-1600 €/kk bruttotuloihin parhaimmillaan, riippuu tietysti paikasta työstä ym.

      Koulutuksen hankkiminen on kannattavaa, pelkällä peruskoululla ei kovin pitkälle nykypäivänä työmarkkinoilla pääse - ainakaan yleensä. Ja voihan sitä opiskella usemmankin ammatin myöhemmin tarvittaessa, sitähän sanotaan että elämä on ikuista opiskelua "hautaan asti"...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe