Eikö historiasta opita mitään?

Historian opit

Nyt todetaan, että ukrainalaisten täytyy olla varovaisia, jotta Venäjä ei saisi syytä voimatoimien käyttöön.

Mitä syytä Venäjä tai Neuvostoliitto on koskaan tarvinnut?

Mitä oli syy Suomen tavosodan aloittamiseen? Entäpä jatkosodan? Mikä oli syy Viron ja muiden Baltian maiden valtaamiseen? Entäpä 1956 Unkarin valtaukseen? Tai 1068 Stekkoslovakian miehitykseen? Entäpä Puola 1981? Tai Tšetšenia 1991? Tai Afganistan?

Kun syytä ei ole, se keksitään. Hitler keksi sudettisaksalaiset ja nyt Putinilla on sudettivenäläiset.

13

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vlad Seivästäjä 2.0

      Valtakunnantoveri Vladolf Putler on syntynyt vuonna 1952. Venäjällä miehet elävät keskimäärin 64-vuotiaiksi. Tilastojen valossa tsaari vaihtuu luonnollisen poistuman kautta noin vuonna 2016. Se on valitettavan pitkä aika. Lisäksi neuvostoaikana huippuunsa jalostettu palsamointiteknologia ja Moskovan yliopiston agenttilääketieteen laitoksella kehitetty kyborg-kirurgia mahdollistavat sen, että verevän oloinen tsaarinraato voidaan kärrätä vielä kuolemansa jälkeen tv-studioon nostattamaan sotauhoa venäläisestä Furby-lelusta siirretyn puhesyntetisaattorin avulla: "Hei lapset! Vlad-setä seivästää teidät jos ette tee mitä käsken!".

    • Ryssä on aina ryssä

      Venäjä (Neuvostoliitto) on aina ollut sotien kautta laajenemishaluinen valtio. Nyt menetetyt alueet pitää saada takaisin. Kannattaa muistaa, että Venäjä laskee Suomenkin kuuluvan sen vanhoihin alueisiin!

      Kannattaa muistaa, että Ukraina on ollut sikäläinen vilja-aitta! Sekä huomioida myös, että Venäjä on kehottanut kansalaisiaan olematta matkustamatta Suomeen, missä heidän kohtelunsa voi olla epäasiallista.

    • Pata ja kattila

      Pata kattilaa soimaa, musta kylki kummallakin.

      Eikö siellä Ukrainassa tapahtunut väkivaltainen vallankaappaus talvella?
      Nykyinen hallitus on perustuslain vastainen, samoin presidentti. Ei näitä ole kansa valiinnut vaaleissa ja kuitenkin nämä säätävät ja vahvistavat lakeja, jotka ovat ihmisoikeuksia loukkaavia ja kansainvälisten lakien vastaisia.
      Ukrainassa ei ole edes puhuttu parlamenttivaaleista, vaikka vaalit olisivat ensiarvoisen tärkeä asia demokratian palauttamiseksi maahan.

      • irti EU:sta

        tulevat oligargit nyt vallassa, rosvous jatkuu. kaikki kaasulaskut jää Eu:lle.


    • orion1

      Molemmilla suurvalloilla on ollut tapana pitää "vasallivaltioita" ympäri maailmaa, joita hyödynnetään joko a) luonnonvarojen b) strategisen sijainnin tai c) muiden taloudellisten syiden vuoksi. Ei sen puoleen Venäjän tai Yhdysvaltojen tarvitse esittää perusteltua syytä kansainväliselle yhteisölle, jotta voisi ottaa hyötynsä kustakin "itsenäisestä" valtiosta. Em. syyt ovat riittävät.

      Sekä lännen että idän uutisointi asioista antaa tottakai aina omalta puolelta sopivamman kuvan kulloisestakin tilanteesta kriiseissä. Ja uutisointi aina sisältää disinformaatiota, joista konfliktiin osallistumattomat joutuvat suodattamaan / punnitsemaan oikean tiedon.

      Suomalaisten kannalta kannattaa pitää pää kylmänä ja jättää Venäjän puolesta huutelijat (tietyt julkisuuden henkilöt) ulos uutisoinnista ja olla tyrkyttämättä heidän henkilökohtaisia mielipiteitään julkiseen mediaan. Samoilla sanoin myös sotilasliittoumien perään huutelijat ovat se toinen vastaleiri.

      Tosin ei se Suomi yksin pärjännyt 70 v. sitten, pakkohan sen oli silloin hakea tukea silloisesta Saksasta. Muutoin olimme välissä olleet Baltian maiden tavoin miehitettyjä. Liittolaiset on vähissä jos oikeasti Suomi joutuu Venäjän sotilastoimien kohteeksi.

      • Asiantuntijasota

        Jotenkin näissä keskusteluissa näyttää olevan tuttua tuo kylmänsodan aikainen lähtökohta. Ja sitten sitä edeltävä aika. Suomen kannalta on kyllä hyvä pitää "pää kylmänä", mutta toisten määräysvaltaan on suomalaisella mentaliteetilla vaikea alistua. Sitä koettiin pitkään. Useilla "tutkijoilla" on akateemiseen maailmaan kuulumaton lähtökohta: uuden näkökohdan etsiminen. Se tuo julkisuutta, mutta ei pitkässä juoksussa meriittiä. Eli kuka johtaa julkista keskustelua? Se ei ole media, vaan pyrkyrit, jotka haluavat esiintyä asiantuntijoina menneessä ajassa. Sopii kysyä opetuksen tasoa Suomen yliopistoissa - jopa kyseenalaistaa.


    • entinen palkkasoturi

      eiköhän tää uus rosvohallitus jotain tästäkin opi, kävikö mielessä että joka ukko ukrainassa on käyny armeijan, osa puna-armeijan. kaikki osaa aseita käyttää. näyttääpi siltä että armeijakin jakautuu. nyt vasta tappaminen alkaa. onnee vaan.

      • Tosi on

        Miten laillinen hallitus on Venäjällä?
        Ei sielläkään hyväksytä mitään terroristeja maassa,
        niin kuin ei muuallakaan.


      • Tshad

        Missä olit viimeksi?


    • vladimir.

      ette kyllä yhtä tiedätte historiasta.

    • rasismi

      mikä syy oli Hitlerin pysäyttämiseen? noi hyvät teot unohtuu

    • säälittävää joukkoa

      Venäjän pojilla on huoli siitä, ettei sivistynyt maailma ota heitä vakavasti. Sillä he tekivät sopimuksen Hitlerin kanssa. Säälittäviä joukkona, mutta yksilöinä ihan jees. Vai voiko venäläisiin tai venäläisten sanaan missään olosuhteissa koskaan luottaa.-Ei.

      • historia

        ilman venäjä ei koskaan ollutkaan suomea!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      172
      11574
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6499
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      89
      4791
    4. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      66
      4575
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      84
      4521
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3833
    8. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3534
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      162
      3391
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      3386
    Aihe