Linux Ubuntu ja Huawei 3276

Neuvoton

Katsotaanpas osaisinko selittää ongelmani niin, että muutkin ymmärtäisivät ja sitä kautta toivottavasti saisin ratkaisun pulmaani...

Asensin juuri vanhan XP-käyttöjärjestelmän tilalle Linuxin Ubuntu 12.04 lts -käyttiksen ja suurella innolla aloin tutustumaan siihen ja testailemaan kuinka netti toimii. Ei kun Soneran nettitikku (Huawei 3276) kiinni koneeseen ja surffailemaan... paitsi että jostain syystä kone/käyttis? ei tunnista koko tikkua. Eipä siinä sitten paljoa surffailla. Jos oikein ymmärsin, niin ilmeisesti kone olettaa tikun olevan cd-asemassa tms. Yritin etsiä ratkaisua lukemalla mm. Soneran omille sivulle esitettyjä kysymyksiä koskien Linuxia ja nettitikkua, mutta lähinnä ongelmat liittyivät silloin siihen että nettiyhteyden kanssa saattoi olla jotain häikkää. Itsehän en siis edes ole päässyt siihen asti, että yhteyttä pääsisi muodostamaan. Tokko tämä Soneran nettitikku ja Ubuntu ollenkaan sovi yhteen, vai? Toivoton tapaus? Haluaisin uskoa että ei sentään... Ainoa ratkaisuko päivittää uudempaan Ubuntu-versioon? Tässä tietenkin ongelmana, että sitä varten taitaisi sitten tarvita sen toimivan nettiyhteyden.

Kikkakolmosia kenelläkään? Kuinka saada Soneran nettitikku toimimaan Ubuntun kanssa?

10

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Morjesta "neuvoton"

      Googlailin itsekin käyttäjien kirjoituksia netistä tällaisista tapauksista hakusanoilla "ubuntu ja huawei 3276".
      Siis normaalistihan se tikku sujautetaan vain sisään, ja se on siinä. Ei siis pitäisi mitenkään poiketa tämä Ubuntunkaan kanssa.
      Tässä jossei muuta kikkailua tule muilla keskustelijoilla mieleen, niin suosittelisin vaihtamaan tikkua toiseen meillä, jotta voitaisiin poissulkea tikusta riippuvaiset tökkimiset ja jumitukset. Tikun saa vaihtoon joko soittamalla (http://bit.ly/Ql1jIV) tai somettamalla (http://bit.ly/1e0AcOb). Joissakin Sonera Kaupoissakin saattaa se onnistua.

      Selene@SoneraPartio
      www.sonera.fi/sonerapartio

    • Ei herra isä

      Teidän kanssa, klikkaa hiiren oikealla verkkokuvaketta ja valitse muokkaa yhteyksiä sitten avautuvasta ikkunasta kolmas ylhäällä mobiililaajakaista siihen lisäät kyseisen mokkulan.

      • Uupsista keikkaa ja pyhä Sylvi :D :D Lähtikö se tuolla toimimaan? Ajattelinko liian monimutkaisesti tämän? :D

        Selene@SoneraPartio
        www.sonera.fi/sonerapartio


    • Neuvoton

      Kiitos vain "Ei herra isä" yrityksestäsi auttaa, kiva että sentään viitsit vastata. Vaikka tietotekniikka ei lähestulkoonkaan täydellisesti ole hallussani niin tokikaan en niin typerä ole ollut ettenkö tuota vinkkiäsi olisi jo itsekin osannut kokeilla. Suomennettuna: mokkula on juu lisättynä juuri tuota kautta, mutta eipä siitä mitään iloa ole, ei auta. Käyttis kun ei edelleenkään jostain syystä ymmärrä lukea koko mokkulaa, antaa virheilmoituksen "kohdetta mob. broadband ei voi liittää". Myös "arkiston lataamisessa tapahtui virhe" -ilmoitus on ollut näkyvillä.

      En tiedä onko tästä mitään hyötyä tai avaako ongelmaa kenelläkään sen kummemmin, mutta klikatessa sitä mokkulan kuvaa (eli kun olisi normaalisti siis tarkoitus avata se mobiililaajakaista-ohjelma) tulee tälläinen herjaus: "End-of-central-directory signature not found. Either this file is not a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the latter case the central directory and zipfile comment will be found on last disk(s) of this archive.
      zipinfo: cannot find zipfile directory in one of/media/Mobile Broadband..."
      "mount:special device/dev/sr1:does not exist"
      "mount:/dev/sr1:can't read superblock"

      Kiitos myös SoneraPartiolle vastauksesta, luulisi tähän probleemaan kuitenkin olevan yksinkertaisempikin ratkaisu kuin tikun vaihto - nyt vaan taitaa olla kyseessä se, ettei omat tiedot, taidot tai ymmärrys riitä ratkaisun tekemiseen. Silläpä esitinkin kysymyksen täällä, jos joku fiksu tyyppi olisi osannut antaa helpon vastauksen. Katsotaan miten tässä nyt käy...

      • Niin se

        Tikku näkyy usb muistina ja sitä ei pidä avata lainkaan vaan sulkea. Tuo ilmoitus tulee jos avaa tuon tikun muistin ja klikkaa sen exe tiedostoa.


    • PPAP2
    • Se vaan ei yhdistä

      Tyypillistä Linux-ajattelua on se, että kirjastosta Linux-CD: n hakeneella on kotonaan toimiva windows-kone, jolla pääsee netistä ettiin ja lataamaan Linuxiin tarvittavat nettiyhteyspäivitykset. Ei tule onnistumaan, jos sulla ei ole siinä Windows-konetta nettiyhteydellä vieressä. Olen aika varma, että toista Linux-konetta sinulla ei siinä ole tai ainakaan sellaista, jossa olisit saanut nettiyhteyden heti romputuksen jälkeen toimimaan.

    • ehkä joskus

      Laita se XP takasin, alkaa taas toimimaan. Se Ububtu ei toimi sen tikun kanssa, sekin tarvii ne Linux miesten parjaamat "ajurit" ihan ku windowsissakin.

    • ehkä joskus
    • -177-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6607
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4656
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4229
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3723
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3628
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3606
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3283
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe