Mistähän voi johtua, ettei facebook anna minun ladata joitakin tanssivideoita sinne, vaan tulee ilmoitus mahdollisesta tekijänoikeusrikkomuksesta? Olen lisännyt jopa kymmeniä tanssivideoita, koreografiat yms ovat videoilla esiintyvien henkilöiden käsialaa ja minulla on lupa niiden julkaisuun, musiikki toki ei ole itse tehtyä. Olen saanut ladattua videoita joissa on isojenkin artistien biisejä, mutta mm high school musicalissa esiintyneet biisit ja pharrel williamsin happy taustamusiikkina estävät videon lataamisen, oli artisti ja biisin nimi sitten ilmoitettu tai ei. Millä perusteella käyttäjät saavat ladata näillä biiseillä varusteltuja videoita youtubeen, mutta ei facebookiin?
Ei tekijänoikeuksia?
5
268
Vastaukset
- bxjekxjr
Koska facebookilla on parempi tunnettujen musiikkiteosten tunnistusmenetelmä. Ei se tietenkään kaikkea tunnista mutta osan kuitenkin.
Ei kumpaankaan palveluun saa laittaa toisen musiikilla varustettua videota (paitsi luvan kanssa tietenkin) mutta kun kumpaankin palveluun tulee lukematon määrä uusia videoita päivittäin niin milläs kattavasti valvot paitsi automaateilla, ja sehän jää väistämättä aukolliseksi.- ehkäpä
Käykö tämä automaattinen tunnistus koko videon läpi? Saisikohan sillä "huijattua", että alkuun kuuluisi jotain aivan muuta musiikkia, itse tanssiin liittyvä musiikki alkaisi vasta myöhemmin?
- bxjekxjr
ehkäpä kirjoitti:
Käykö tämä automaattinen tunnistus koko videon läpi? Saisikohan sillä "huijattua", että alkuun kuuluisi jotain aivan muuta musiikkia, itse tanssiin liittyvä musiikki alkaisi vasta myöhemmin?
Eipä aavistustakaan. Mutta empiirinen tutkimus epäilemättä paljastaa asian.
- Lain kuuliainen
ehkäpä kirjoitti:
Käykö tämä automaattinen tunnistus koko videon läpi? Saisikohan sillä "huijattua", että alkuun kuuluisi jotain aivan muuta musiikkia, itse tanssiin liittyvä musiikki alkaisi vasta myöhemmin?
Oletko siis pyytämässä avunantoa tekijänoikeusrikokseen? Paljonko ajattelit tarjota siitä korvaukseksi, vai ajattelitko, että muut ihan vain tyhmyyttään ottavat riskin oikeusseuraamuksista saamatta itse minkäänlaista etua?
- tanssityyppi
Muistan itsekin, kuinka yritin ladata viime keväänä harlem shake -videomme facebookin, mutta se ei onnistunut tekijänoikeuksien takia. Facebook varoitti, että voi jopa poistaa facebook-käyttäjätilini, mikäli tällaista sattuisi uudelleen. Pähkinänkuoressa et voi siis ladata facebookiin tai youtubeen mitään videota, johon sinulla ei ole 100 % kaikkia tekijänoikeuksia, valitan. :-/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1066756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3786387Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei613198Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521132689Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082330- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro201677Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341495Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247