Mistähän voi johtua, ettei facebook anna minun ladata joitakin tanssivideoita sinne, vaan tulee ilmoitus mahdollisesta tekijänoikeusrikkomuksesta? Olen lisännyt jopa kymmeniä tanssivideoita, koreografiat yms ovat videoilla esiintyvien henkilöiden käsialaa ja minulla on lupa niiden julkaisuun, musiikki toki ei ole itse tehtyä. Olen saanut ladattua videoita joissa on isojenkin artistien biisejä, mutta mm high school musicalissa esiintyneet biisit ja pharrel williamsin happy taustamusiikkina estävät videon lataamisen, oli artisti ja biisin nimi sitten ilmoitettu tai ei. Millä perusteella käyttäjät saavat ladata näillä biiseillä varusteltuja videoita youtubeen, mutta ei facebookiin?
Ei tekijänoikeuksia?
5
236
Vastaukset
- bxjekxjr
Koska facebookilla on parempi tunnettujen musiikkiteosten tunnistusmenetelmä. Ei se tietenkään kaikkea tunnista mutta osan kuitenkin.
Ei kumpaankaan palveluun saa laittaa toisen musiikilla varustettua videota (paitsi luvan kanssa tietenkin) mutta kun kumpaankin palveluun tulee lukematon määrä uusia videoita päivittäin niin milläs kattavasti valvot paitsi automaateilla, ja sehän jää väistämättä aukolliseksi.- ehkäpä
Käykö tämä automaattinen tunnistus koko videon läpi? Saisikohan sillä "huijattua", että alkuun kuuluisi jotain aivan muuta musiikkia, itse tanssiin liittyvä musiikki alkaisi vasta myöhemmin?
- bxjekxjr
ehkäpä kirjoitti:
Käykö tämä automaattinen tunnistus koko videon läpi? Saisikohan sillä "huijattua", että alkuun kuuluisi jotain aivan muuta musiikkia, itse tanssiin liittyvä musiikki alkaisi vasta myöhemmin?
Eipä aavistustakaan. Mutta empiirinen tutkimus epäilemättä paljastaa asian.
- Lain kuuliainen
ehkäpä kirjoitti:
Käykö tämä automaattinen tunnistus koko videon läpi? Saisikohan sillä "huijattua", että alkuun kuuluisi jotain aivan muuta musiikkia, itse tanssiin liittyvä musiikki alkaisi vasta myöhemmin?
Oletko siis pyytämässä avunantoa tekijänoikeusrikokseen? Paljonko ajattelit tarjota siitä korvaukseksi, vai ajattelitko, että muut ihan vain tyhmyyttään ottavat riskin oikeusseuraamuksista saamatta itse minkäänlaista etua?
- tanssityyppi
Muistan itsekin, kuinka yritin ladata viime keväänä harlem shake -videomme facebookin, mutta se ei onnistunut tekijänoikeuksien takia. Facebook varoitti, että voi jopa poistaa facebook-käyttäjätilini, mikäli tällaista sattuisi uudelleen. Pähkinänkuoressa et voi siis ladata facebookiin tai youtubeen mitään videota, johon sinulla ei ole 100 % kaikkia tekijänoikeuksia, valitan. :-/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1946769- 1581975
- 1131658
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️541185Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢441059Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981017Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6957Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251924- 41889