tallinan lentokentältä käveleminen

joonus priimus

laskeuduttiin Tallinaan. porukat riensi autoihinsa. oli ilta. halusin säästää rahaa, sekä kaipaisin raitista ilmaa. kävelin katua ilman ennakko-odotuksia. kävelin ja yhtäkkiä tulin jo keskustaan. ajattelin että veljet, ajavatko autoiliojat todellakin tämän matkan?

keskustassa eksyin. kysyin rouvalta englanniksi, että where is port? hän ei ymmärtänyt. kysyin venäjäksi gde port? hän ei tienyt. kysyin suomeksi missä on satama? kävelet tuonne suuntaan ja vasemmalle, hän vastasi. näin pääsin tallinan viimeisen helsinki laivaan.

8

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joonus hostellus

      yövyin tukholman keskustassa. yritin päästä opiskelemaan. yön piti viettää tukholmassa. keskustassa on saari jossa vahoja rakennuksia. oli kirkko jonne tein pesän ja nukahdin etuoven viereen. aamulla koiralenkkeilijä herätti mutta ei huomanut. näin nukuin ensimmäisen yön kuninkaallisten mailla.

      • joonus annaollaus

        joskus parempi kuin maksaa kirppu-sperma hotellista on yövyä ulkona. turussa vierailin. yön nukuin makuupussissa leikkikentällä. yöllä kuulin että joku tuli viereen. en liikahtanut. se joka tuli, seisoi ja lähti. joskus ei todellakaan jaksa ajatella kaikkea loppuun. hyvin käy. joskus ei.


    • Perdone.

      Käveltiin Murcian lentokentälle viereisestä kaupungista.
      Liftasin Mexicossa.
      Panamassa baarin pitäjä sanoi että voin mennä kyytiä tarjonneiden rynkkäreillä aseistautuneiden poliisien kyytiin päästäkseni eteenpäin, ok.
      Nukuin kiviaidan päällä Marathonissa poliiseja piilossa, kun ahdistelivat käskien alkaa latomaan sinne Miamiin päin!
      Tälleen

    • anna voitatti

      Excuse me. Olin olohuoneessa kun teki mieli vettä. En jaksanut nousta. Ulkona ulvoi sireeni. Voi veljet, ajattelin. Tämä on loppu. Suljin telkkarin ja ryömin hiirenhiljaa keittiöön mutta unohdit, että minulla ei ollut keittiötä...

    • JoonasDerKaputt

      Seuraava on totta. Monimiljoonakaupungissa on helkkaristi ihmisiä. En osannut ajaa transportationia ja päätin pyöräillä. Yksi suuremmista kaupungeista Hesan jälkeen oli pettävä kokemus, sillä tulin aamun koitteessa. Ajoin peltojen, tehtaiden, katujen, mökkien ja takapihojen poikki. Kysyin sata kertaa tietä ja sata kertaa olin luopua aikeista. Liftasin junalla vain hetken ja se auttoi psyykkisesti. Ajoin siihen suuntaan, minne koneet laskeutuvat. Niillä on pitkä se laskeutumismatka. Nenä meni tukkoon pölystä ja polkupyörä rikkoutui ennen lentokenttää. Yöllä kävelin lentäkentälle, joka oli yksi suuremmista, mutta tulin vastakkaiselta puolelta. Seuraavat tunnit kuluivat kierrellessä lentokentän ympäri. Aamulla näytin aasialaiselta.

      • joonaskrokus

        Hesassa voit jopa kävellä puolessa päivässä keskustasta lentokentälle. Euroopassa sellainen ei vetele. Siellä menee päivä pyöräillessä ja enemmän


      • niinakrysanteemi

        Pariisissa ei riitä päivä ja hampurissa riittää tunti-pari. Ei kannata yleistää...


      • jonusmatematikus

        päivän matka noin 30 km. Suuri kaupunki voi olla 100km.

        otan valehteluvaraa, niin kuin kaikki sivistyneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      213
      9203
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      5978
    3. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      102
      4858
    4. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      58
      4823
    5. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      85
      3945
    6. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      74
      3473
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      58
      3437
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2926
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      58
      2882
    10. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2691
    Aihe