90-luvun alussa munasolujansa luovuttaneita?

hämmentynyt

Hei.

Olen parikymppinen nuori nainen, joka on saanut alkunsa lahjamunasolulla. Sain tietää noin 5 vuotta sitten, ettei äitini olekaan biologinen äitini (tietysti pidän häntä yhä äitinäni ja luovuttajaa "vain" luovuttajana) vaan joku on luovuttanut munasolun, jonka seurauksena olen saanut alkuni. Asia on vaivannut minua jo pitkään ja tiedän, että biologisen äitini löytäminen on erittäin epätodennäköistä. Onko täällä ketään samassa tilanteessa olevia tai kenties 90-luvun alussa munasolujansa luovuttaneita naisia? Omat juurit luonnollisesti kiinnostavat, ja mikään ei olisi niin ihanaa ja huojentavaa, kuin saada edes jotain tietoa omista juurista.

7

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuska2

      Ei hän ole biologinen vaan geneettinen äiti

    • mietimieti

      Luovuttaja ei halunnut lapsia kun luovutti munasolunsa, vaan rahaa sitä vastaan. Hän ei välttämättä halua nähdä luovutustensa tuloksia, joten kannattaa kunnioittaa luovuttajan anonyymiteettiä. -Luovuttaja itsekin

    • Juuret

      Laita netin keskustelupalstoille haku, jossa etsit 90-luvun alussa munasolun luovuttanutta naista. Kaupunki ja klinikka on varmaan tiedossa, äitisi on luultavasti saanut tietää luovuttajasta pituuden, hiusten värin ja silmien värin. Jos tiedät oman ja isäsi veriryhmän, niin pystyt rajaamaan munasolun luovuttajan veriryhmän tiettyihin vaihtoehtoihin. Oma syntymävuotesi ja kuukautesi kertoo, milloin munasolu suunnilleen on luovutettu. Varmaa tietoa siitä, onko kyseessä oikea henkilö ei voi saada ilman DNA-testiä, mutta jos olette esimerkiksi hyvin samannäköisiä, niin todennäköisyys on suuri.

      Joku luovuttaja sitten vastaa, jos vastaa. Vaikka hän ei olisi oikea henkilö, niin voi olla kiinnostavaa keskustella jonkun luovuttajan kanssa. Onnea yritykseen. :)

    • 9+00

      nykyäänhän on laki, että luovuttajan tiedot on annettava lapelle. Siinä syy, miksi EN luovuta munasoluja. Muuten voisin ja haluaisinkin, siis ihan ilman rahaa tai muuta hyötyä, mutta en halua tulevaisuudessa biologista lastani, jonka äiti en kuitenkaan ole, oveni taakse. Haluaisin vain antaa mahdollisuudn jollekin tulla äidiksi - ja jollekin ainutlaatuisen elämän. Ikävää, että laki pilaa tämän mahdollisuuden.

      • niin se vaihtelee

        minä taas en pääasiassa siksi etten sais ehkä koskaan tietää mitään mahdollisista lapsista... lisäksi kuulema lahjasoluilla saatuja alkioita ei saa luovuttaa eteenpäin kolmannelle osapuolelle, joten mahdolliset ylimääräiset olisi pakko tuhota, mikä tuntuu pahalta. Kuitenkin jos alkioita jäisi yli oman tarpeen hoidoissa, lahjoittaisin ne eteenpäin ja yrittäisin ottaa selville kaiken tiedon jatkosta minkä voin saada. Jättäisin tietysti omat tietoni klinikalle ja jäisin toivomaan että joku lapsi niitä joskus kaipaa.


    • vastaanottaja

      Olen lähdössä ulkomaille adoptoimaan alkiota tai jatkossa ehkä hakemaan lahjamunasolua, koska omillani en tule raskaaksi. Ajattelin, että lapsi, jos se nyt toivottavasti tulisi, saisi ihan pienestä pitäen sopivalla tavalla iän mukaan tietää, että solu, mistä hän sai alkunsa on luovuttajalta. Että joku on halunnut kovasti auttaa, että hän sai alkunsa. Ehkä asian kanssa eläminen on siten helpompaa.

      Ulkomailla hoidettuna luovuttaja on anonyymi, joten biologisia vanhempia ei voi sitten tietää.

      • Juuret

        Ulkomailla hyvin usein munasolun luovuttaja on anonyymi, jostain syystä. Taas sperman voi yleensä hankkia maahan kuin maahan myös jostain kansainvälisestä spermapankista, jossa on valittavista mahdollisuus, että lapsi saa tietää luovuttajan henkilöllisyyden aikuistuttuaan.

        Joissain maissa on myös laki, että spermanluovuttajat rekisteröidään mutta munasolun luovuttajia ei. Se on hieman outoa.

        Minusta Suomen laki rekisteröinnistä on hyvä. Taas se on ihan typerää, että lahja-alkioita ei saa luovuttaa eteenpäin. Kai siinä on pelätty jotain alkiokauppaa, sillä rekisteröinti varmasti toimii ihan yhtä hyvin tokalla kuin ekallakin saajalla. Mutta jos 1. vastaanottaja vapaaehtoisesti ja anonyymisti ne luovuttaa edelleen, niin en käsitä miten se eroaa omien alkioden luovuttamisesta tai miten niitä voisi sen kummemmin kaupata. Olisi kiva tietää, että mitä lainsäätäjät oikein on miettineet kun ovat sitä lakia pykänneet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5081
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      3843
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1302
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      903
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      783
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      769
    Aihe