Rauhoittakaa metsät

Se on ihan parasta metsänhoitoa. Ei metsä tarvitse ihmisen "hoitamista", se hoitaa itse itsensä.
8118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Totta. Puita kaadetaan muutenkin ihan liikaa, eikö luonnon voida antaa rauhassa kasvaa?

Äänestä

Onko aloittaja jo rauhoittanut oman metsänsä? Metsää täytyy hoitaa vaikka ei olisi myyntitarvettakaan.

Äänestä
  • Luonnonmonimuotoisuutta se on sekin että on olemassa siistiä hoidettua ja tuottavaakin metsää. Suomessa ei mettiä hoideta liikaa.

    Äänestä

Et kai sinä aloittaja ole vihreä sosiaalihuollon asiakas. Suuri osa meidän hyvinvoinnistamme ja kyvystämme maksaa sosiaalihuollon asiakkaille on tullut ja tulee edelleen metsistä. On hyvä, että metsiä hoidetaan ja puita hyödynnetään.

Äänestä

Nythän näkee paljon "rauhoitettuja" taimikoita. Katotaannny mitä niistä tulee.

Äänestä

Aloittajalle: Jos aattelit metsästäs saada tukkeja pois ennen ku puusto on 150 vuotiasta niin suosittelen tekemään timikonhoidot j harvennukset ihan ajallaan :)

Äänestä

En ajatellut saada.150-vuotias metsä on kuin vasta nuori aikuinen. Täysi-ikäinen, oikea metsä, on vähintään 350- vuotias. Ja ihan itse itsensä harventanut.

Äänestä

Jaahas. Sitä sit halutaan viedä meiltä metsureilta työt vai? Mistäs saan palkan itselleni jos en saa kaataa puita ja hoitaa taimikoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitoajahoitoa kirjoitti:

Se on ihan parasta metsänhoitoa. Ei metsä tarvitse ihmisen "hoitamista", se hoitaa itse itsensä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu