Mikä ihme pakottaa ihmiset polttamaan roskia vieläpä kovan kuivuuden aikana? Ei roskia tarvitse polttaa. Isommat oksat pilkotaan klapeiksi saunan pesään ja pienemmät kasaan tontin peränurkkaan. Kyllä ne siellä lahoavat. Ja jos ei ehdi odottaa lahoamista, niin pienet roskat voi silputa ja käyttää maanparannusaineena. Ruohokin kasvaa ilman kulotusta. Uusi ruoho peittää vanhat korret, jotka lahoavat.
Kyllä siinä hymy hyytyy, jos roskien poltosta palo karkaa ja samalla palaa muutama naapuritalo. Siinä saa maksaa koko loppuikänsä korvauksia.
Ei peltojen kulotuskaan olisi välttämätöntä. Kun oljet kynnetään maahan, niin ne kummasti lahoavat. Varsinkin savimailla ne parantavan maan laatua.
Metsänhoidossa kulotuksesta voi olla hyötyäkin, mutta silloin pitäisi olla ammattimiehet asialla, jotka oaavat hallita tulta.
Poltosta on myös se haitta, että ilmaan tulee runsaasti pienhiukkasia, jotka ovat vaarallisia terveydelle. Polttaja itse saa suurimman annoksen.
Roskien polttajat ja kulottajat
Laholatva
2
158
Vastaukset
- omapiikki
Kulottelia & roskienpolttajat vastuuseen ihan henkilökohtaisesti jos vahinko sattuu . Vahingot loppuvat kun vastuu on omassa lompakossa , noin pitäisi olla liikenteessäkin .
- Laholatva
No niin! Taas monet lahopäät ovat kulottaneet ruohoa ja tuli onkin karannut. Tällainen jatkuu siitäkin huoimatta, että on metsäpalovaroitus. Viranomaisten pitäisi syyttää näitä roskien polttajia yleisen vaaran aiheuttamisesta, koska he ilmiselvästi rikkovat palomääräyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64205Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1152536Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681068Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?198984- 39942
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38901- 47884
- 36846
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119825Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35802