Onko lupatarkastajaa pakko laskea kotiini
mitä sanoo laki.
Lopetin TV-luvan kun televisio hajosi ja netistä näkee uutiset media playerillä.
Muuta virkaa telkulla ollutkaan kun v--tutti niin jatkuvat mainokset televisiossa ettei voinut enää katsoa mitään leffaa kun kesken leffaa tuli varoittamatta mainoksia niin meni koko TV-leffojen katselu pelkäämiseen koska yllätys mainokset tulee niinkuin nelosella ja mtv:eellä on tapana yhtäkkiä kesken leffaa varoittamatta näyttää taffelia tai jotain pizzafirman mainoksia että oikein säikähti siksi lopetin TV-katselun ja muutoinkin liian jankuttavia mainoksia ja liian pitkiä jankuttavia tulevien ohjelmien esittelyjä.
TV1 ja 2 aivan paskaa ohjelmaa ja vielä pitäisi digilaitteet väkisin ostaa mainosten katseluun.
Uuden telkun sijasta ostan TV-kortin PC:seeni mutta lupamaksuja en maksa paska ohjelmista ja jankutus mainoksista.
Voinko häätää lupakyttääjän kotioveltani pois vetoamalla yksityis alueeseen joka asuntoni on.
TV lupatarkastaja
8
2028
Vastaukset
- sori
näin on varmistuttu, että kaikki maksaa, tai kärsii tv-lupatarkastajista niin kauan, että eivät osta tv:tä mutta maksavat tv-lupamaksun. näin välttyy tältä häirinnältä. jotkut pitävät hintaa kalliina, jotkut halpana. onhan kotirauha sentään aika arvokas juttu. kannattaa harkita sen maksamista, vaikka tv ei kiinnostaisikaan.
- Töllö Peloton
Tulipa kerran TV-maksutarkastaja soittelemaan ovikelloani. Oven avattuani tarkistin tietenkin ensimmäisksi tarkastajan valtuudet. Sen jälkeen kehoitin käyttämään kerrostalomme ulko-ovea samalla ilmottaen, että turha ovikelloani soitella uudelleen. Onnittelin myös ettei Arska ollut kotona, on muuten ihan kiva tyyppi, mutta vetää armotta turpiin kaikkia, jotka vähänkin haiskahtaa virkamieheltä. Eipä ole sen jälkeen tarkastajaa näkynyt. Ihan rauhassa oon saanu telkkaria katsella.
En siis uhkaillut tarkastajaa, vaan varoitin kaveristani Arskasta, jota ei tietenkään ole olemassakaan.
- Minä
Tv-maksutarkastajaa ei tarvitse päästää asuntoon sisälle.
Tv-kortista on maksettava tv-maksu. (Yhden tv-maksun maksaminen riittää kattamaan sekä television että tv-kortin.)- swe
Kuinka se voisi tunkeutua mun asuntooni siellä on
3 rikkinäistä teeveetä aivan tosissaan on rikki enkä ole vielä viitsinyt kantaa roskiin kun joutuu maksaa jätemaksua telkusta heitän ne joskus jonnekin metsään tai järveen.
Siis pystynkö kieltää lupa-äijältä pääsyn asuntooni ja sanoa painu h-tiin.
Saako rikkinäisiä telkkuja pitää asunnossa ilman tv-lupaa.
Jos ei niin täytyy tänään kantaa telkut vinttiin. - nakki
swe kirjoitti:
Kuinka se voisi tunkeutua mun asuntooni siellä on
3 rikkinäistä teeveetä aivan tosissaan on rikki enkä ole vielä viitsinyt kantaa roskiin kun joutuu maksaa jätemaksua telkusta heitän ne joskus jonnekin metsään tai järveen.
Siis pystynkö kieltää lupa-äijältä pääsyn asuntooni ja sanoa painu h-tiin.
Saako rikkinäisiä telkkuja pitää asunnossa ilman tv-lupaa.
Jos ei niin täytyy tänään kantaa telkut vinttiin.Kyllä voit kieltää, jopa poliisikkin tarvitsee luvan asuntoon tunkeltumiselle.
Tälläisellä tv-lupatarkastajalla ei ole edes poliisin oikeuksia, saati sitten että pääsisi ilman lupaa toisten koteihin. - Saara
swe kirjoitti:
Kuinka se voisi tunkeutua mun asuntooni siellä on
3 rikkinäistä teeveetä aivan tosissaan on rikki enkä ole vielä viitsinyt kantaa roskiin kun joutuu maksaa jätemaksua telkusta heitän ne joskus jonnekin metsään tai järveen.
Siis pystynkö kieltää lupa-äijältä pääsyn asuntooni ja sanoa painu h-tiin.
Saako rikkinäisiä telkkuja pitää asunnossa ilman tv-lupaa.
Jos ei niin täytyy tänään kantaa telkut vinttiin.Jos nyt kuitenkin ottaisit selvää paikkakuntasi elektroniikkaromun kierrätyksestä ennen kuin tuhoat luontoa nuukuuttasi. Olen viimeisen vuoden aikana vienyt kierrätykseen kaksi rikkinäistä telkkaria, toisen isossa kaupungissa ja toisen pienessä maalaiskunnassa, enkä joutunut kummassakaan maksamaan mitään.
- Maanmittari
Saara kirjoitti:
Jos nyt kuitenkin ottaisit selvää paikkakuntasi elektroniikkaromun kierrätyksestä ennen kuin tuhoat luontoa nuukuuttasi. Olen viimeisen vuoden aikana vienyt kierrätykseen kaksi rikkinäistä telkkaria, toisen isossa kaupungissa ja toisen pienessä maalaiskunnassa, enkä joutunut kummassakaan maksamaan mitään.
Helsingin seudulla tv:n lailinen hävittäminen (kaatopaikka) maksaa 9 euroa koska se on kuvaputkellinen laite. Hinnat sinänsä riippuu ihan kunnasta paljonko ne veloittaa kaatopaikoilla. Mutta jos odottelet pari kuukautta niin ensi vuonna sen hävittäminen on ilmaista koska tuo hävittämiseen/kierrätykseen menevät rahat otetaan uusien telkkareiden ostajilta ns. kierrätysmaksuna.
- mie
No asuntoosi ei saa tulla kuin poliisi, ja sekin vain silloin kun sinua on tarvetta epäillä todennäköisin perustein rikoksesta, jonka tuomio on yli 6kk ehdotonta vankeutta. Sellaisiin rikoksiin kuuluu mm. paritus, huumeiden kauppaaminen ja henkirikos. Miksi muuten vaivautuisit edes sanomaan mitään jollekin joka kolkuttaa ovelle. Noh, sanoin kyllä minäkin että "Äiti on kieltänyt avaamasta ovea vieraalle miehelle". p.s.TV- lupatarkastajat on usein poliiseja toiselta ammatiltaan. Minä en sanoisi enää mitään...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6467936Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662220Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292124- 1441696
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511229Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251218Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991103Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65834Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55751Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7727