Ulkoisvaikutuksista

Voisiko joku sleventää ulkoisvaikutuksia ja yhteiskunnan rajakustannuksia ja yksityisiä kustannuksia itselleni? Onko siis tarjontakäyrä sama asia kuin kaikkien tietyn hyödykkeen valmistajien rajakustannuskäyrä? Kun esimerkiksi kahden tuottajan rajakustannus vastaa vapailla markkinoilla markkinahintaa, onko tällä samalla tarjonnan määrällä näiden "viimeisten" hyödykkeiden yhteiskunnalle aiheuttamat rajakustannukset yhtäsuuret esim. Negatiivisen ulkoisvaikutuksen myötä siis suuremmat? Yksityinen kustannuskäyrä ei siis välttämättäole yhden ainoan yrtyksen oma käyrä. Matti Pohjolan kirja ei tunnu ainakovin selkeältä...
9417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En kyllä ymmärrä mitä tarkoitat, mutta yksi yrityshän päättää tarjonnan määrästä ei hinnasta, joka määräytyy markkinoilla. Voit siis vapaasti tarjota vähemmän tai enemmän, mutta tasapaino määrän kohdalla maksimoit kai voittosi. Ei kannata tarjota eri määrää. Ja negatiivisen ulkoisvaikutuksen vaikutushan on yhteiskunnalle vähemmän hyötyä. Sullehan se ulkoisvaikutus mitenkään huono ole, ennen kun siitä mitään maksat. Musta mietit ihan liikaa. En oikeastaan ymmärrä mitä haet takaa. Eiköhän se markkinatarjontakäyrä ole se keskeisin ja tärkeä.

Äänestä

Täydellisen kilpailun markkinoilla yritykset sopeuttavat tuotantonsa sellaiselle tasolle, jolla rajakustannus on yhtä suuri kuin rajatulo (rajatulo on tehokkailla markkinoilla yhtä suuri kuin markkinahinta).

Koska markkinahinta on kaikille yrityksille sama (täydellisen kilpailun markkinoilla siis), niin myös yritysten rajakustannuksetkin ovat yhtä suuret.

Jos tarpeeksi monen yrityksen tarjontakäyrä nousee oikealle (eli kustannukset kasvavat tuotannon määrän lisääntyessä), tekee koko markkinoiden tarjontakäyrä samoin.

Äänestä

http://2.bp.blogspot.com/-ohdKS0AxOuY/Tep-X5XaGBI/AAAAAAAAAEo/fwWxhBGPZzM/s1600/RAJAHNB.jpg noita linkin kuvia jos joku pystyisi avaamaan hiukan. Lähinnä, että tarkoittaako yksityinen rajakustannus ja rajahyöty koko yrittäjä/kuluttajajoukkoa.

Pitääkö siis esimerkiksi 1. Kuva tulkita niin, että tuottajien maksimoidessa voitot he tuottavat tuotetta kukinn iin paljon, ettärajakustannus vastaa markkinahintaa, jolloin markkinoilla on yhteensä tietty määrä tuotantoa. Tällöin viimeisen hyödykeyksikön rajakustannus yrityksille on sama ja kustannusten lisäys yhteiskunnalle yksiköstä eli yht.kunnan rajakustannus on suurempi.
Näinkö?

Äänestä

Yrittänen selkeyttää hieman:

Markkinakysyntäkäyrä = markkinoilla olevien kuluttajien yhteenlaskettu kysyntä (paljon ostetaan milläkin hinnalla)

Markkinatuotantokyrä = Sama kuin edellinen, mutta koskee yrityksiä ja niiden tuotantoa

yhden yrityksen tarjontakäyrä = samanyrityksen rajakustannuskäyrä

yhden kuluttajan kysyntäkäyrä = kyseisen henkilön rajahyötykäyrä

Negatiivinen ulkoisvaikutus = yhteiskunnan kustannukset yksittäistä suuremmat

Positiivinen ulkoisvaikutus = yhteiskunnan tasolta tehottomampaa toimintaa kuin yksittäisen yrityksen

Ja kilpailullisilla markkinoilla maksimoidankseen hyötynsä/voittonsa tulee rajaskustannusten = rajatulo/markkinahinta

... Ei se Matti nyt niin epäselvä mies ole mutta toivottavasti auttoi ... PS en jaksa ruveta kuvaa nyt analysoimaan.

Äänestä
  • Toki ulkoisvaikutusten tarkkamerkitys riippii siitä onko kyseessä tuotannosta vai kulutuksesta.

    Äänestä

  • talouttako kirjoitti:

    Toki ulkoisvaikutusten tarkkamerkitys riippii siitä onko kyseessä tuotannosta vai kulutuksesta.

    Anteeksi ... onko kyseessä tuotanto vai kulutus.. pahoittelen kirjoitusvirheitä.

    Äänestä

Eli tarjontakäyrältä katsottu hinta vastaa rajakustannusta. Markinatasapainossa rajakustannus on siis yritykselle hinta ja yhteiskunnalle tässä tapauksessa suurempi? Kiitos jo paljon.

Äänestä
  • Tuo ensimmäinen kuva esittää negatiivista ulkoisvaikutusta tuotannossa.

    Yhteiskunnan rajakustannuskäyrä sisältää sekä yksityiset rajakustannukset (yritykselle itselleen tuotannosta aiheutuvat kustannukset) että muille taloudenpitäjille ulkoisvaikutuksena koituvat kustannukset.

    Tämän takia yhteiskunnan rajakustannuskäyrä on yrityksen oman tarjontakäyrän yläpuolella.

    Tuossa ensimmäisessä kuvassa markkinat epäonnistuvat, koska ne tuottavat liikaa liian halvalla. Tällaista "markkinapoikkeamaa" voidaan yrittää korjata verotuksen avulla.

    Tällöin vero asetetaan niin, että se kattaa myös muille taloudenpitäjille tuotannosta ulkoisvaikutuksena aiheutuvat kustannukset.

    Verotuksen avulla tavallaan pakotetaan yritystä ottamaan huomioon myös muut taloudenpitäjät. Tuotteelle asetettu vero nostaa yrityksen valmistuskustannuksia, jolloin yritys nostaa valmistamansa tuotteen hintaa (saadakseen tuotteesta saman hinnan kuin ennen veroa).

    Tämä johtaa siihen, että markkinahinta nousee, jolloin yrityksen oma rajakustannuskäyrä vastaa yhteiskunnan rajakustannuskäyrää.

    Markkinahinta nousee, mutta vaihdettu hyödykemäärä vähenee, jolloin markkinat päätyvät tasapainoon.

    Äänestä

Kyllä, jos kyseesä tuotannon on negatiivinen ulkoisvaikutus. Ja jotta rajakustannus = hinta .. vaaditaan myös kilpailulliset markkinat (täydellinen kilpailu)

... Toivon etten sekoittanut sinua lisää :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


riksa51 kirjoitti:

Voisiko joku sleventää ulkoisvaikutuksia ja yhteiskunnan rajakustannuksia ja yksityisiä kustannuksia itselleni? Onko siis tarjontakäyrä sama asia kuin kaikkien tietyn hyödykkeen valmistajien rajakustannuskäyrä? Kun esimerkiksi kahden tuottajan rajakustannus vastaa vapailla markkinoilla markkinahintaa, onko tällä samalla tarjonnan määrällä näiden "viimeisten" hyödykkeiden yhteiskunnalle aiheuttamat rajakustannukset yhtäsuuret esim. Negatiivisen ulkoisvaikutuksen myötä siis suuremmat? Yksityinen kustannuskäyrä ei siis välttämättäole yhden ainoan yrtyksen oma käyrä. Matti Pohjolan kirja ei tunnu ainakovin selkeältä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu