Lieksaan tappamaan ja riehumaan?

Ei lakia siellä?

Pohjois-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi maanantaina Juha Tapio Honkasen, 43, muun muassa törkeästä kuolemantuottamuksesta ehdottomaan vankeuteen.

Hän pahoinpiteli pyörätuolissa olleen puolustuskyvyttömän miehen kuoliaaksi Lieksassa viime marraskuussa.

Lieksan seudulla laitonta tuontiviinaa kaupitellut Honkanen todettiin syylliseksi myös törkeään pahoinpitelyyn, pahoinpitelyyn sekä törkeään alkoholirikokseen ja veropetokseen. Yhteinen rangaistus on viisi vuotta yhdeksän kuukautta vankeutta.

Honkanen oli tuonut myyntitarkoituksessa suuria määriä alkoholia Virosta. Sitä ostaneet kymmenkunta henkilöä tuomittiin lieviin sakkorangaistuksiin laittomaan tuontitavaraan ryhtymisestä.
STT Lieksassa ei näköjään saa juuri mitään tuomiota törkeästäkään rikoksesta!? Onpa siellä lupsakat tuomarit,hyi hitto!

10

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hatun tappo

      Tämä tapaus ei olekaan kuin viidennettä tai kuudennetta kertaa täällä esillä, mutta ehkä teillä on lyhyempi muisti kuin minulla. Joensuussa jäi kiinni vastaava trokari, ei kanta-asukas.
      Sopivan tumma kaveri ei saa törkeästä raiskausesta ja taposta tuotakaan.

    • Njurminen

      Lieksan pölliisin aika menee rasististen talonkuvien kyttäämiseen, ei kerkee muuhun.

    • lumi suli

      Mitenkäs mustan lumiukon tapon selvittelylle kuuluu?

    • Not guilty

      Paikallisen lehden uutisoinnin mukaan poliisi ei todennut mustaa lumiukkoa syylliseksi rasismiin ja syytteet raukesivat.

      • epätasa-arvoa

        No eipä tietysti. Vaan jos oli valkea lumiukko niin syytteenpä olisi saanut. Ja tuomionkin.


    • katkainen

      Näitä sattuu joka kylässä, meinaan miestappoja, mutta koko suomi nauraa mustan lumiukon häviämiselle ?

    • Anonyymi00007

      Onko tämä se ukko mikä tekee videoita tupessa. Isomies joku maalaistalon pirtti missä kokkailee ja sanoo donjonssonin veljekset isolla konneella melkein joka videossa.

      • Anonyymi00008

        Olisit nyt linkin edes laittanut.


    • Anonyymi00009

      Mitähän viina maksaa

      • Anonyymi00010

        Ja mitä viinaa maksa kestää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2789
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      62
      2247
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      61
      1078
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      230
      875
    10. 39
      770
    Aihe