Kannattaako käyttää

perintätoimiston palveluita, jos on jo olemassa oikeuden tuomio ja saatava ulosotossa?
Perintätoimisto on ehkä kevyempisarjalaisille kuin rikoksentekijöille oikea osoite?
351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei sillä perintätoimistollakaan ole mitään keinoja saada rahoja ulos, jos saatava on jo ulosotossa.
Tietysti, jos myyt velkasi perintätoimistolle ja pääset siitä niin kokonaan eroon. Tosin eivät ne sitä osta, jos näyttää siltä, ettei perittävältä ikinä saada mitään.

Äänestä
  • Voiko yksityishenkilö myydä koko velan ulosotolle vai onko mahdollista vain ostaa heidän pikaperintäpalvelun 100€ per lasku? Jälkimmäinen tarkoittaisi, että itse joutuisi heti maksamaan sata euroa, että perintätoimisto lähettelisi velalliselle perintäkirjeitä ja periminen olisi aktiivisempaa kuin ulosotossa.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Voiko yksityishenkilö myydä koko velan ulosotolle vai onko mahdollista vain ostaa heidän pikaperintäpalvelun 100€ per lasku? Jälkimmäinen tarkoittaisi, että itse joutuisi heti maksamaan sata euroa, että perintätoimisto lähettelisi velalliselle perintäkirjeitä ja periminen olisi aktiivisempaa kuin ulosotossa.

    Asia on juuri niin kuin koijarimies tuossa yo. viestissään sanoo.

    Sinuna en lähtisi yksityiseen perintään jos velallinen on esim. keski-ikäinen tai vanhempi, sosiaalitapaukseksi luokiteltava (ei toivoakaan että hän saisi perintöjä tai työtuloa) tms.
    Käytä mieluimmin kunnan ulosottovirastoa ja pistä saatava hakuun joka vuosi. Älä jätä väliin yhtäkään vuotta tai asia raukeaa. Sain itse sellaisen neuvon kun hain korvauksia autoni tuhonneelta henkilöltä.
    On mahdollista, että jonain vuonna ulosottoviranomainen ehdottaa sinulle, että vedät vaateesi pois mutta jos olet vakuuttunut siitä, että voit saada saatavasi, älä vedä juttua pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielipiteitä? kirjoitti:

perintätoimiston palveluita, jos on jo olemassa oikeuden tuomio ja saatava ulosotossa?
Perintätoimisto on ehkä kevyempisarjalaisille kuin rikoksentekijöille oikea osoite?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu