Tori Ruponen ja ammattitaito

Helppo heikin neuvo

Tori Ruponen kierteli kevään puutarhamessuja Turkuu, Helsinki sekä viimeksi Tampere ja myi kylmäkäsiteltyjä istukas/siemen sipuleita. Ihmettlin mitä se kylmäkäsittely tarkoittaa kun yleensä sipulit lämpökäsitellään.

Onko lahtelainen Tori Ruponen todella noin huono ammattitaidoltaan ettei tiedä että siemensipulit lämpökäsitellään ja siihen on jokin syy?

Pyysin heiltä kuittia ja Ruponen kirjoitti sen käsin. Kuittia ei ole numeroitu ja kuitista puuttuu yhteystiedot. Messuilla sisällä tapahtuvassa myynnissä pitää aina antaa kuitti asiakkaalle ilman pyytämistä, messumyynti ei ole tori myyntiä. Ruponen kyseli kovasti nimeäni kuittiin ja väitti että se pitää antaa. Lopulta alkoi solvaan että lapset saavat huonoo............alkoi kinastella poikani kanssa


Katsotaan miten sipulit kasvaa tulevana kesänä ja oliko ne kylmäkäsitelty vai lämpökäsitelty vai siltä väliltä. Varokaa Tori Ruposelta tehdessänne ostoksia jos ette tiedä tarkkaan mitä olette ostamassa.

6

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhuh

      Meesuilla myytiin perennoita, joissa oli kotiloita, en enään koskaan osta sieltä mitään.

    • Niin valitettavaa puutarha-alalla; "tätähän nyt osaa kuka vaan, ja kun tämä kuulosti niin kivalta niin ryhdyin itsekin..." Kuka tahansa kaduntallaaja voi ryhtyä välittämään taimia, ei siitä kukaan mitään osaamistodistuksia vaadita etukäteen.

      • Huijasiko vai totta?

        Ruposen kojulla Tampereen puutarhamessuilla myyjä väitti että ammattilainen käyttää pienempiä istukassipuleita ja niistä muka kasvaa yhtä suuri sipuli kesän aikana. Onkohan asia tosiaan näin? Luulisi että isommassa siemenessä enemmän ravintoa lähteä kasvuun.


      • mansikkatyttö
        Huijasiko vai totta? kirjoitti:

        Ruposen kojulla Tampereen puutarhamessuilla myyjä väitti että ammattilainen käyttää pienempiä istukassipuleita ja niistä muka kasvaa yhtä suuri sipuli kesän aikana. Onkohan asia tosiaan näin? Luulisi että isommassa siemenessä enemmän ravintoa lähteä kasvuun.

        Inhottava ja ällöttävä ...........nimi joko kertoo kaiken


      • en osta enään Rupose
        mansikkatyttö kirjoitti:

        Inhottava ja ällöttävä ...........nimi joko kertoo kaiken

        mansikat oli homeessa ja vetisiä


    • entinenmyyjä

      Tori Ruponen oli kevät messuilla 2015 Helsingissä ja ilmoitti kyltillä että antava kuitin pyytäessä ja tekevät rehellistä kauppaa.
      Ruposella jäänyt läksyt lukematta tai sitten myynti jää vuodessa alle 8500.

      Lainaus verottajan sivuilta: "Toiminnan ollessa laajaa, sitä verotetaan elinkeinoverolain mukaan. Jos elinkeinotoiminnan tilikauden liikevaihto ylittää 8.500 euroa, niin asiakkaalle on aina annettava kuitti käteiskaupassa. Myyjän on annettava käteismaksuista kuitti asiakkaalle aina automaattisesti. Asiakas ottaa kuitin vastaan, jos niin haluaa. "

      Puutarhaa harrastavat ihmiset, miettikää ostaessanne miksi säästetään kuitin kirjoitus velvollisuudesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe