Tori Ruponen ja ammattitaito

Helppo heikin neuvo

Tori Ruponen kierteli kevään puutarhamessuja Turkuu, Helsinki sekä viimeksi Tampere ja myi kylmäkäsiteltyjä istukas/siemen sipuleita. Ihmettlin mitä se kylmäkäsittely tarkoittaa kun yleensä sipulit lämpökäsitellään.

Onko lahtelainen Tori Ruponen todella noin huono ammattitaidoltaan ettei tiedä että siemensipulit lämpökäsitellään ja siihen on jokin syy?

Pyysin heiltä kuittia ja Ruponen kirjoitti sen käsin. Kuittia ei ole numeroitu ja kuitista puuttuu yhteystiedot. Messuilla sisällä tapahtuvassa myynnissä pitää aina antaa kuitti asiakkaalle ilman pyytämistä, messumyynti ei ole tori myyntiä. Ruponen kyseli kovasti nimeäni kuittiin ja väitti että se pitää antaa. Lopulta alkoi solvaan että lapset saavat huonoo............alkoi kinastella poikani kanssa


Katsotaan miten sipulit kasvaa tulevana kesänä ja oliko ne kylmäkäsitelty vai lämpökäsitelty vai siltä väliltä. Varokaa Tori Ruposelta tehdessänne ostoksia jos ette tiedä tarkkaan mitä olette ostamassa.

6

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhuh

      Meesuilla myytiin perennoita, joissa oli kotiloita, en enään koskaan osta sieltä mitään.

    • Niin valitettavaa puutarha-alalla; "tätähän nyt osaa kuka vaan, ja kun tämä kuulosti niin kivalta niin ryhdyin itsekin..." Kuka tahansa kaduntallaaja voi ryhtyä välittämään taimia, ei siitä kukaan mitään osaamistodistuksia vaadita etukäteen.

      • Huijasiko vai totta?

        Ruposen kojulla Tampereen puutarhamessuilla myyjä väitti että ammattilainen käyttää pienempiä istukassipuleita ja niistä muka kasvaa yhtä suuri sipuli kesän aikana. Onkohan asia tosiaan näin? Luulisi että isommassa siemenessä enemmän ravintoa lähteä kasvuun.


      • mansikkatyttö
        Huijasiko vai totta? kirjoitti:

        Ruposen kojulla Tampereen puutarhamessuilla myyjä väitti että ammattilainen käyttää pienempiä istukassipuleita ja niistä muka kasvaa yhtä suuri sipuli kesän aikana. Onkohan asia tosiaan näin? Luulisi että isommassa siemenessä enemmän ravintoa lähteä kasvuun.

        Inhottava ja ällöttävä ...........nimi joko kertoo kaiken


      • en osta enään Rupose
        mansikkatyttö kirjoitti:

        Inhottava ja ällöttävä ...........nimi joko kertoo kaiken

        mansikat oli homeessa ja vetisiä


    • entinenmyyjä

      Tori Ruponen oli kevät messuilla 2015 Helsingissä ja ilmoitti kyltillä että antava kuitin pyytäessä ja tekevät rehellistä kauppaa.
      Ruposella jäänyt läksyt lukematta tai sitten myynti jää vuodessa alle 8500.

      Lainaus verottajan sivuilta: "Toiminnan ollessa laajaa, sitä verotetaan elinkeinoverolain mukaan. Jos elinkeinotoiminnan tilikauden liikevaihto ylittää 8.500 euroa, niin asiakkaalle on aina annettava kuitti käteiskaupassa. Myyjän on annettava käteismaksuista kuitti asiakkaalle aina automaattisesti. Asiakas ottaa kuitin vastaan, jos niin haluaa. "

      Puutarhaa harrastavat ihmiset, miettikää ostaessanne miksi säästetään kuitin kirjoitus velvollisuudesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      46
      3179
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2681
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2624
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      112
      2421
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2183
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      351
      1961
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1586
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1465
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1288
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      29
      1218
    Aihe