Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

E-pillerit ja sivuvaikutukset!

.
Heippa,

oon nyt käyttänyt melkein 2kk mercilon merkkisiä e-pillereitä. 1kk meni hyvin, mut nyt melkein 2kk täyteen tulleena on alkanu naaman tulla näppyjä. Hoidan ihoa niin hyvin kuin voi ja aikasemmin ei oo tämmöstä ollu. Pikku hiljaa täs 3 viikon aikan ruvenni tulee näppyjä. Ja seksihalut menny. Mitä tehdä? Onko ollu samanlaisia ongelmia ja sitten oireet kadonneet kun syönyt pidempää, vai lisääntyneet vai pysyny samana? Käytätkö samoja pillereitä ja samoja oireita? Tekismieli vaa soittaa lääkärille ja vaihtaa.. Ei oo kiva ku ei tee seksiä mieli ja naama punottaa. Odotan kun tulee toi 7pv tauko ja katson häviikö siinä ajassa edes muutama näppy. Jos hävii, niin ainaki sit johtuu näistä. Sen jälkee otan viel sen kolmannen liuskan jos tilanne pahenee/ei muutu nii kai se on vaihdeytava. Yazz nimisiä käytin noin 2v sitten. Ei ollu mitää ongelmia, paitsi tiputteli lähes 2-3 viikkoa kuukaudesta, eli lähes kokoajan menkat. Käytin niitä noin. 8kk eikä oireet lähteny. Mitkä ois sit seuraavat e-pillerit kokeiltavaks....? Hyvät semmoset. Yasminelleja ei ainkaa ku nehän ihan samat ku yazzit..
264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ehottomasti vaihtoon. Lääkäri neuvoo sulle uuet lääkkeet kunhan meet vaa ja sanot, jos ei sen kolmannen liuskan aikana oireet ala hävitä.
Mulla itellä on hermot kireällä omistani, mut oon päätelly et mielummin hermot kireänä, kun että maha kokoajan kipeänä. Tollasten pitäs hävitä ku vaihat lääkkeet. Mulla on itellä gestinyl. :)

Äänestä

Kokeile ehkäisyrenkaita, se on hyvä vaihtoehto

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yasaaa kirjoitti:

.
Heippa,

oon nyt käyttänyt melkein 2kk mercilon merkkisiä e-pillereitä. 1kk meni hyvin, mut nyt melkein 2kk täyteen tulleena on alkanu naaman tulla näppyjä. Hoidan ihoa niin hyvin kuin voi ja aikasemmin ei oo tämmöstä ollu. Pikku hiljaa täs 3 viikon aikan ruvenni tulee näppyjä. Ja seksihalut menny. Mitä tehdä? Onko ollu samanlaisia ongelmia ja sitten oireet kadonneet kun syönyt pidempää, vai lisääntyneet vai pysyny samana? Käytätkö samoja pillereitä ja samoja oireita? Tekismieli vaa soittaa lääkärille ja vaihtaa.. Ei oo kiva ku ei tee seksiä mieli ja naama punottaa. Odotan kun tulee toi 7pv tauko ja katson häviikö siinä ajassa edes muutama näppy. Jos hävii, niin ainaki sit johtuu näistä. Sen jälkee otan viel sen kolmannen liuskan jos tilanne pahenee/ei muutu nii kai se on vaihdeytava. Yazz nimisiä käytin noin 2v sitten. Ei ollu mitää ongelmia, paitsi tiputteli lähes 2-3 viikkoa kuukaudesta, eli lähes kokoajan menkat. Käytin niitä noin. 8kk eikä oireet lähteny. Mitkä ois sit seuraavat e-pillerit kokeiltavaks....? Hyvät semmoset. Yasminelleja ei ainkaa ku nehän ihan samat ku yazzit..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu