Miten pääsee maisteriohjelmaan?

Ei minulla taida olla mitään mahdollisuuksia päästä opiskelemaan maisteriksi 2,6 keskiarvolla tradenomin papereilla, vai?
71540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

riippuu mikä oli opinnäytetyön arvosana, kyllä ka kannattaa yli 3 olla, että viitsii hakea.. opparin arvosana voi hivenen auttaa asiaa..

Äänestä

Opparin arvosanalla ei ole mitään vaikutusta ainakaan pistekertymään. Usein opparin arvosanaa ei saa edes laskea mukaan keskiarvoon. Arvosana voi pistekertymän ulkopuolella vaikuttaa mm. siihen, millaiseksi sinun kirjoituskyvyt katsotaan, pitäähän maisteriohjelmassa selviytyä gradusta.

Aloittaja:
Riippuu minne haet. Moneen maisteriohjelmaan valinta tehdään pelkkien paperien perusteella (usein siis työkokemus ja opintomenestys).
Lappeenrannan yliopistoon on valintakoe ja haastattelu, jotka muodostavat suurimman osan pisteistä (60p) kun työkokemuksen ja keskiarvon paino taitaa olla 15-20p. en muista tarkasti.

Eli jos panostat valintakokeeseen ja menestyt siinä, on mahdollisuudet päästä prosessissa jatkoon (haastatteluun). Jos vielä haastattelu menee hyvin, niin on kaiketi olemassa mahdollisuus saada jopa opiskelupaikka. En tosin tiedä tilastoja siitä, millaisilla pisteillä ja taustoilla sisälle on päästy.

Kysymys ehkä kuuluu, että miksi keskiarvo oli niin alhainen? Oliko vaikeaa vai eikö vain jaksattanut panostaa hyviin arvosanoihin? Miksi nyt löytyisi motivaatiota yliopisto-opiskeluun?

Äänestä
  • En jaksanut panostaa, koska olin silloin vielä niin tyhmä ja laiska enkä tajunnut että ne tälläisiin asiaan voisivat vaikuttaa. Nyt muutama vuosi myöhemmin olen löytänyt motivaation ja haluaisin panostaa erityisesti kieliopintoihin, kun maisteriohjelmissa on niin mukavasti noita englanninkielisiä kursseja.

    Äänestä

  • aloittaja..... kirjoitti:

    En jaksanut panostaa, koska olin silloin vielä niin tyhmä ja laiska enkä tajunnut että ne tälläisiin asiaan voisivat vaikuttaa. Nyt muutama vuosi myöhemmin olen löytänyt motivaation ja haluaisin panostaa erityisesti kieliopintoihin, kun maisteriohjelmissa on niin mukavasti noita englanninkielisiä kursseja.

    Minulla oli tuo tilanne lukion kanssa. Ei jotenkin osannut katsoa asioita riittävän pitkälle, eikä kotonakaan tällaisista asioista puhuttu. En myöskään siinä vaiheessa tiennyt lainkaan, mitä haluan tehdä elämälläni lukion jälkeen.

    En nyt tiedä mitä alaa olet ajatellut, mutta ajattelisin, että Lappeenrantaa kannattaisi kokeilla. On myös äärimmäisen hyvä opinahjo. Toinen vaihtoehto voisi olla Turun yliopiston Porin yksikkö, johon on syrjäisemmän sijainnin takia helpompi päästä. En taaskaan tiedä tilastoja, mutta eiköhän tältäkin foorumilta hakemalla löydy kokemuksia. Tästä minulla ei ole tietoa, mutta jos Lapin yliopistossa on maisteriohjelma, niin luulisi sinnekin hakijamäärän olevan alhaisempi.

    Äänestä

No kun selailet maisteriohjelmien valintakriteereitä, niin todella monessa tuo opparin arvosana otetaan huomioon.. puuuuuuuuuuuuuuuuuuuh...

Äänestä

Kenties ollaan tutustuttu eri maisteriohjelmien valintakriteereihin. Itsekin tein opparin vitosen silmillä juuri maisterihakua ajatellen. Tiesin myös, että pystyn siitä vitosen saamaan.

Äänestä

Pääsin alle 2,8 ka:lla, tosin valintakokeen ässäsin aika hyvin ja haastattelutilanteissa olen aina ollut hyvä ja luonteva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gasfsgasfsdf kirjoitti:

Ei minulla taida olla mitään mahdollisuuksia päästä opiskelemaan maisteriksi 2,6 keskiarvolla tradenomin papereilla, vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu