Päivä Pietarissa

Apua kaivataan

Hei olemme menossa päiväksi pietariin (n.7-10h) aikaa maissa. Niin kysynkin että missä kannattaisi käydä? Meitä kiinnostaa nähtävyydet yms. ja yritän nyt suunnitella pientä kierrosta (kävellen tai julkisilla), jossa kerkeis näkemään mahdollisimman paljon. Talvipalatsissa kiinnostaisi ainakin käydä, muuta en oikein tiedäkkään, vielä . :D

Onko vinkkejä? mitkä nähtävyydet sijaitsee mahdollisimman lähekkäin? jne. Kaikki vinkit tervetulleita!

6

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • markus_kmk

      Suosittelisin käyttämään ison osan ajasta kaupunkiin tutustumiseen jalkaisin, jos vain sää sallii. Nähtävyyksiä Pietarissa on niin valtavasti, että valinta riippuu aivan omista kiinnostuksen kohteista. Talvipalatsissa vierailu vie helposti puolet käytettävissä olevasta ajasta.

      Laivayhtiön shuttle-bussi tuo matkustajat Iisakin kirkon aukiolle, joten Iisakin kirkko on ainakin kätevästi reitille osuva kohde. Muita kävelyetäisyydellä olevia suosittuja kohteita ovat esim.

      -Vaskiratsastaja
      -Palatsiaukio
      -Mars-kenttä
      -Verikirkko
      -Venäläinen museo
      -Gostinyi Dvor -tavaratalo
      -Kazanin katedraali

      Jos aikaa riittää ja jalat kestävät, myös Pietari-Paavalin linnoitus monine museoineen on kokemisen arvoinen.

      Ei kuitenkaan kannata ahnehtia liikaa yksittäisiä kohteita. Pietarin keskusta-alue on kuin yksi suuri ulkoilmamuseo, joten lyhyellä ensivisiitillä kannattaa yrittää saada yleistä tuntumaa kaupunkiin vain kävelemällä ympäriinsä. Nähtävää riittää niinkin.

      Täältä voi löytää vinkkejä nähtävyyksien suhteen: www.pietariopas.fi

      • Apua kaivannut

        Kiitos vinkeistä!


    • rujfjhj
      • Supertiiviste

    • vink ki

      Taksilla ! 1. Talvipalatsin aukiolle, aika ei riita talvipalatsiin.Aukio on nakemisen arvoinen.
      2. Vladimirskin plossadille,se on Nevski Prospektin poikkikadulla. On kirkko,on ostari Vladimirkaya passac jossa mm. 4kerroksinen kirjakauppa. Pietarin vanhimpia toreja .Puskinin museo .
      Ja siina lahella Lomonosovin astioiden myymala os. noin Vladimirskaja pr 5
      Siina pari ehdotusta

    • Riippu ihan siitä, mistä on kiinnostunut. Itse asuin 6 vuotta Pietarissa. Olin töissä ja tosiaan tein töitä hyvin paljon. Harmittaa nyt ehkä se, etten ehtinyt tutustua moneen mielenkiintoiseen paikkaa. Joten jos sulla on muutama tunti aikaa tutustua Pietariin, niin jo pelkkä siirtyminen paikasta toiseen vie tuon kokoisessa kaupungissa niin paljon aikaa, ettet ehdi käytännössä tutusta juuri mihinkään. Ehkä toisaan joku kauppa, jonka alan tuotteet sinua kiinnostavat. Riippuu vielä siitä, miten saavut Pietariin. Missä päin kaupunkia olet. Vaikea yhtälö, mutta toivotan onnea. Paremmin en osaa olla avuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      0
      3711
    2. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      84
      2684
    3. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      106
      2524
    4. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      22
      2217
    5. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      73
      2041
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      32
      1946
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      101
      1884
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      265
      1781
    9. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      122
      1767
    10. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      11
      1368
    Aihe