vapautus armeijasta

jjlksjldkljsdlk

lain mukaan joko intti tai sivari. mutta entä jos saanut vapautuksen intistä, onko pakko mennä sivariin?

8

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CcCcCCcC

      Ei ole, asepalveluksesta vapautettu on vapauteetu myös sivarista.

      • --------------

        Mutta voi mennä sivariin jos haluaa? Mietin vaan että olis hyvä pohja työelämälle, jos menee itseään kiinnostavalle alalle jos pääsee.


    • kattu

      Armeijalla sen paremmin kuin sivarillakaan ei ole mitään merkitystä työelämässä. Työnantaja ei saa edes kysyä kumman olet suorittanut.

      • Alottaja

        Siis sitä tarkotin, että vaikka on saanut vapautuksen intissä, sama vapautus koskee myös sivaria? Mutta vaikka on saanu vapautuksen, voi halutessaan silti hakea sivariin, ettei mene vuosi lusmuilessa vaan tekemättä mitään "hyödyllistä":)


      • Helpolla menee
        Alottaja kirjoitti:

        Siis sitä tarkotin, että vaikka on saanut vapautuksen intissä, sama vapautus koskee myös sivaria? Mutta vaikka on saanu vapautuksen, voi halutessaan silti hakea sivariin, ettei mene vuosi lusmuilessa vaan tekemättä mitään "hyödyllistä":)

        Itse sain C-paperit vuonna 2007... Jos nyt haluaisin armeijaan, varaisin itselleni lääkärintarkastuksen kutsuntoja varten, ja ei menisi kuin kuukausi niin tulisi kirje jossa uhkaillaan saapumaan kutsuntoihin vankilan uhalla


    • Kaluuna

      Kannattaa alkaa jehovalaiseksi, niin ei tarvii memmä inttiin.

      • Jääkäri

        Muuten hyvä idea mutta jos muistan oikein sun pittää olla jehovana joku pari vuotta ennen kun saat siihen kuuluvan vapautuksen.


    • Jämerä

      Sivariin ei pääse, jos on saanut vapautuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe