Tiedättekö sanonnan se, joka puhuu itsemurhasta ei sitä tee. Mutta minä haluan. En minä oikeassa elämässä voi puhua, koska joku voi asettua poikkiteloin. Huomenna olisi viimeinen päivä, tai suunnitelmissa ainakin. Minua pelottaa ja jännittää. Eikö se ole normaalia? Ajattelin jos ostaisin hyvän viinin ja juuston keksien kanssa. Kiva ateria kalliolla, vähän turruketta hermoille. Ongelma on tämä, en halua että ruumiini jää kuitenkaan kadoksiin. Entä jos pistän etanapostilla poliisille tiedon ruumiin olinpaikasta?
Yksinäisten kanava
Sielukkeen lieve
977
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Anna itsellesi vielä aikaa. Rukoilen että Taivaan Jumala ilmestyisi sinulle ja laittaisi sellaisen merkin ja esteen että muuttaisit ajatuksesi.
Ihmisen elämä ei pääty kuolemaan ja itsemurha ei ole Jumalan tahto. Rukoilimme juuri seurakunnan rukouskokouksessa, että epätoiven ihmispoloinen saisi avun ja ei päätyisi noin epätoivoiseen ratkaisuun.
Kerrot, että pelottaa. Kyllä sinä sisimmässäsi aavistat, että kuolema on vakava asia.
Ja et sinä sittenkään halua vielä lähteä. Jos haluaisit kuolla, niin kertosisi siitä täällä-
Ei minulla ole muutakaan kanavaa kertoa. En jätä jäähyväisviestejä, muita kuin tätä nyt yritän. Täällä olem tuntematon, vain yksi epäonnistunut yksinäinen lisää. Ja pelottaa, paljonkin. En tiedä kuinka kivuliasta se tulee olemaan.
Älä tee hulluinta ja iankaikkisesti peruuttamatonta tekoa. Jumala rakastaa sinua.
Suomi on todella pieni maa. Ihan sama missä kuolet, ruumisi löydetään aina parissa päivässä.
No kun ei löydetä. Yksi kadonnut löytyi vuosien päästä, naapuri lähimetsästä 2 kuukauden päästä, kadonneessa vanhuksessa ( josta tiedettiin mistä etsiä ) viikkoja ja hajun perusteella bongattiin. Ei löydy, ei. Ja omaisten takia haluan löytyä nopeasti.
Se sattuu. Voi olla jopa 20 minuutin hirveää kipua.
Meinaatko ettei se luonnollinen lähtö sitten satu? Tai pikemminkin sitä edeltävä ajanjakso? Jos se kipu kuitenkin on edessä, niin mitä merkitystä sillä on, kokeeko sen huomenna vai muutaman kymmenen vuoden päästä?
Iän kanssa se tulee niin hitaasti, että sen oppii hyväksymään. Ja muutenkin ainoastaan jonkin asteen / jonkin tapasessa huomaamattomassa psykoosissa olevat pystyy itsemurhaan.
ihminen on pelkuri luuseri, joka menee muiden mukana. omien ajattelujen kanssa sut tuomitaan.