Graafinen suunnittelu?

parakilled

Elikkäs. Tein molin soveltuvuustestin ja soveltuisin sen mukaan graafisen suunnittelijan ammattiin hyvin. Ala kiinnostaa minua aika paljon, joten kertokaa jotain työnkuvasta.

6

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilipalihommaa

      Kannattaa ehkä opiskella jotain järkevämpää ja työllistävämpää. Voihan sitä vapaa-ajalla sitten taiteilla, jos haluaa. Turha tuhlata aikaa jossain pilipalikoulussa.

    • Ei kannata

      Ei työllisty. Liikaa media assistentteja koulutettu. Alalla vain hyvät pärjää, jotka oikeasti taidoilla erottuvat. Jotain sinne päin räpellyksiä ei kukaan osta.
      Suurin osa yrityksistä edelleen tekee graafiset painotuotteet ja tekstit ja logot itse. Isommat firmat taas tilaa isommilta tekijöiltä.

      t. kouluttautunut työtön Media-assistentti.

    • Ei todellakaan

      Näin se on. Graafiselle alalle ei kannata suuntautua koska sen alan työpaikkoja on todella vaikea löytää. Tosin nykypäivänä koko ala on paljolti freelancer-pohjaista mutta töitä ei siitä huolimatta tahdo löytyä.

      Graafisen alan perusasiat on kohtalaisen helppo itsekin opetella ja se on aiheuttanut sen, että ihan kouluttamattomatkin ihmiset tekevät mainoksia, ottavat promokuvia yms. Ihmisten ei siis välttämättä enää tarvitse pyytää jotain firmaa tekemään niitä sillä "amatöörit" tekevät sen huomattavasti halvemmalla tai jopa ilmaiseksi.

      Terveisin "Toinen kouluttautunut media-assistentti"

      • alottaja

        Okei kiitos. Onneks löytyy muita vaihtoehtoja:|


      • Kartta tietäjä
        alottaja kirjoitti:

        Okei kiitos. Onneks löytyy muita vaihtoehtoja:|

        Jos olet hyvä piirtämään, niin tulevaisuuden ala löytyy vaikka hankkimalla kartan piirtäjän tutkinto.

        Miksei myös rakennuspiirtäjä, tosin rakennusalalla töitä riittää suhdanteiden mukaan.


    • graffiti

      En tiedä onko tämä vastaus myöhässä, mutta itse ajauduin graafisen alan töihin. Nyt minulla on oma alan yritys, töitä on paljon, joskus liiankin kanssa. Olen hyvä työssäni ja tuotteet puhuvat puolestaan. Mutta - olen joutunut opettelemaan kantapään kautta. Helpompi on aluksi työskennellä jossain, jossa joku opettaa ohjelmien niksit yms. Olen tosi käynyt melkoisen määrän graafisen alan kursseja yms. Joillakin olen oikeasti oppinut, joillakin olen ollut jo parempi kuin kouluttaja.

      Mutta ne työt. Graafinen suunnittelija suunnittelee esim. lehtien (sanoma- ja aikakausi) ulkonäön sekä osaa toteuttaa sen myös käytännössä. Kannattaa opetella muutama alan ohjelman käyttö. Esim. InDesign, Illustrator Photoshop. Graafinen suunnittelija voi suunnitella vaikka kankaita, kahvikuppeja jne.

      Teen omassa yrityksessäni pitkää päivää, olen tehnyt liki 20 v. Mutta koskaan ei ole vielä tullut kyllästymistä töihini.

      Katso netistä, mitä graafinen suunnittelija tekee. Sanoisin, että hyvä suunnittelusilmä, värisilmä, ehkä piirustustaito jne ovat etuja. Jokainen voi oppia graafisissa töissä tarvittavien ohjelmien käytön, mutta luovuus on tärkeää. Mutta myös nopeus hektisissä töissä ja rautaiset hermot hyvä apu. Sommittelutaitoa tarvitaan, mutta sisäinen kutsumus voisi olla myös hyvä asia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      154
      2079
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      308
      1779
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1577
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      976
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe