Norton 2012 turvallista asentaa vuonna 2014?

Onko Norton 2012 turvallista asentaa nyt 2 vuoden julkaisemisen jälkeen?
5164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Periaatteessa on. Itse tekisin niin että lataisin Nortonin uusimman version heidän sivuiltaan ja aktivoisin sen vanhan version koodilla ( Onnistuu).

Äänestä

Jos asennat vuoden 2012 version, tulee Nortoniin Symantecin sivuilta 2,5 vuoden kaikki päivitykset virustorjuntakantaan ja muitakin päivityksiä. Lataamisessa ja asennuksessa mene oma aikansa. Tietosuojan saa näin täysin ajan tasalle.

Symantec antaa maksutta päivittää ohjelmiston uusimpaan. Käyttöpäivät pysyvät samana kuin ennen päivitystä. Uusimmassa ohjelmistossa voi olla joitakin ominaisuuksia lisää. Voi olla kevyempi tai raskaampi prosessorille. Käyttöliittymä voi olla muuttunut ulkoisesti jne. Yleensä vanhempikin ohjelmisto ajan tasalla olevalla virustietokannalla on yhtä turvallinen kuin uudempi ohjelmisto. Lataamalla heti alkuun 2014 version ei ole niin paljon virustietokannassa päivitettävää.

Itse ostin huutonetistä edullisesti NIS:n, joka on kolmeksi vuodeksi kolmelle koneelle. Kaikki kolme lisenssiä ovat olleet käytössä kolmessa eri koneessa jo yli vuoden. Vanhimpaan koneeseen en muistaakseni ole tehnyt päivitystä vuoden 2014 versioon. Pitäisi ehkä päivittää jossakin välissä.

Äänestä
  • Huutonetistä ostettaessa täytyy olla tarkkana keneltä ostaa.

    Olen ostanut kahdesti. Ensimmäisellä kerralla tilaus aktivoitui, mutta myohemmin ei suostunut tarkistamaan tilauksen tilaa serveriltä, eli uudellenasennus ja aktivointi ei todennäköisesti olisi onnistunut. Toimi kyllä loppuun asti. Toisella ostokerralla ei aktivoitunut ollenkaan.

    Nyt kun katsoin tarjontaa, myyjinä näkyy olevan liikkeitä, jotka varmasti on ok.

    Äänestä

  • huutone edulliset kirjoitti:

    Huutonetistä ostettaessa täytyy olla tarkkana keneltä ostaa.

    Olen ostanut kahdesti. Ensimmäisellä kerralla tilaus aktivoitui, mutta myohemmin ei suostunut tarkistamaan tilauksen tilaa serveriltä, eli uudellenasennus ja aktivointi ei todennäköisesti olisi onnistunut. Toimi kyllä loppuun asti. Toisella ostokerralla ei aktivoitunut ollenkaan.

    Nyt kun katsoin tarjontaa, myyjinä näkyy olevan liikkeitä, jotka varmasti on ok.

    Tuo huutonetistä ostaminen on tosiaan tarkkaa puuhaa. Olen kaksi kertaa ostanut Nortonin sieltä. Kumpikin toimi annetulla koodilla niin kuin piti. Kummankin myyjällä oli 100 % positiivisia palautteita ja myyneet ko. tuotetta useamman kappaleen. Tiedä sitten, mistä koodit olivat peräisin. Levykettä ei tullut mukana.

    Äänestä

Kannattaa tosiaan päivittää sillä päivitykset korjaa bugeja, parantaa käyttöliittymää ja suojausta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wsdfegrhthujkilo kirjoitti:

Onko Norton 2012 turvallista asentaa nyt 2 vuoden julkaisemisen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu