En pääse naimiisin

ruma mieheksi.

Koska olen liian ruma ja kukaan nainen ei koskaan halua tutustua minuun. Toisaalta puolet pareista eroaakin jo aika äkkiä joten naimisiin meno on ihan turhaa kun luotetttava mies ei kelpaa naisille. Miksi juopottelevat pettäjät ja narsistit jotka hakkaa vaimoaan pääsee naimisin ja tälläinen mukava hyvä mies ei pääse. Ulkonäköni ei olekummoinen ja olen aivan liian lyhyt (166) joten elämäni joudun viettämään yksin.

6

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruma naine

      Sanos muuta. Minäkään en ole päässyt naimisiin 15v.avoliittovuoden jälkeen. Koska olen ruma ja kunnollinen nainen. Pitäisi vaihtaa miestä ehkä sitten...

    • 18+16

      Jos ulkonäkö ei ole kummoinen ja sitä pitää syypäänä, niin sille on helppo tehdä muutos!

      Vaatetyylin päivitys, parturikäynti, hygienituotteet, suuhygienistikäynti jne. -tuossa helpoimmat. Jos se ei riitä sitten, "ongelmakohdista" riippuen päälle vielä silmälasien päivitys /laser-leikkaus, hampaiden valkaisu tai uusi urheiluharrastus.

      Toisekseen tarvitset itsetunnon päivitystä. Sanot olevasi hyvä ja mukava mies. Kyllä sellaiselle miehelle on kysyntää! Se on häviävän pieni osa naisia, joita viehättää väkivaltaiset/narsistit ym. miehet. En tiedä ikääsi, joten vaikea sanoa missä tällaisia normaaleja naisia voisi tavata, esim. työt, harrastukset, netti.

      Ihan ensimmäiseksi kannattaa kuitenkin miettiä, millaisista naisista viehätyt. Ja miksi? Oletko liian nirso tai tavoittelet "malleja"? Jos viehätyt vain feikkinaisista (kaikki mahdolliset lisäkkeet naamassa jne), niin sitten uskon, että nämä naiset eivät kiinnostu sinusta vaan niistä "pahoista pojista". Etsitkö mukavaa naista? Naapurintyttöä tai sitä vähän ujoa, "tavallisen" näköistä?

    • löopå

      18 16
      lista oli hyvä. Jos katselee ympärillä liikkuvia tuuttuja tai tuntemattomia pareja, niin huomaa ettei se koosta tai kauneudesta ole kiinni, "pääseekö" naimisiin.

      Et kerro mitä harrastat, mutta yksi ehdottoman hyvä konsti päästä tekemisiin naisten kanssa on tanssitaito. Iästä riippuen tanssikursseille ja siitä tansseihin. Tanssipaikat ovat täynnä eri ikäisiä naisia.

    • 18+16

      Palasin katsomaan, josko aloittaja olisi käynyt kommentoimassa, mutta ei. Jäi mieleen tämä ketju nimittäin ja kuulisin mielelläni lisää, miksi aloittaja pitää itseään rumana ja kokee, että naiset valitsevat vain vaimonhakkaajia ym.

      Edellisen kirjoittajan kanssa samaa mieltä, ettei se ole kauneudesta kiinni, saako kumppanin. "Kauneus on katsojan silmissä" pitää kyllä paikkansa. Jo pelkästään tyttöporukalla ulkona ollessa tämän huomaa, vaikka olemme läheisiä ystäviä, miesmaku on aivan eri: hyvin harvoin olemme kaikki sitä mieltä, että joku mies on komea/kiinnostavan näköinen. Sama pätee myös meihin naisiin: minun mielestäni ystäväni ovat nättejä, kauniita ja hauskoja, mutta aika moni heistä on sinkkuna. Mielestäni siis nätti/kaunis suomalainen nainen on normaalipainoinen, itsestään huolehtiva (siis puhdas, vaatteet&meikki&hiukset, missä luonnollinen kauneus pääsee esiin, ei siis todellakaan mikään "viidakon tähde" hirvitys), hymyilevä ja aito. Varmasti on hirveä määrä miehiä, joiden mielestä olen ihan väärässä - mutta enpä tällaista miestä haluaisi lähelläkään ystäviäni.

      Itse olen juuri ja juuri 160 cm, ja sen voin kyllä myöntää, että kriteerinä on ollut, että miehen täytyy olla minua pidempi, joten sinänsä ymmärrän, että aloittaja on voinut kokea pituutensa takia jotain "karsintaa". Kuulemma suomalaismiesten keskipituus on noin 181 cm ja naisten 167,5 cm. Eli siltikin suurin osa naisista on lyhyempiä kuin aloittaja ;)

      • 18+16

        Varmasti on hirveä määrä miehiä, joiden mielestä olen ihan väärässä - mutta enpä tällaista miestä haluaisi lähelläkään ystäviäni.
        > tällä siis tarkoitin miehiä, joiden mielestä nämä leikatut/pumpatut/feikkiosaiset/pakkeliset hienohelma peukalokeskelläkämmentä "prinsessat" ovat kauniita


      • envoiauttaa
        18+16 kirjoitti:

        Varmasti on hirveä määrä miehiä, joiden mielestä olen ihan väärässä - mutta enpä tällaista miestä haluaisi lähelläkään ystäviäni.
        > tällä siis tarkoitin miehiä, joiden mielestä nämä leikatut/pumpatut/feikkiosaiset/pakkeliset hienohelma peukalokeskelläkämmentä "prinsessat" ovat kauniita

        Yymm-my. Näin se on. Jos olet ruma ja lyhyt, eivät naiset sinusta kiinnostu.
        Et kai ajatellut, että naisten pitäisi nyt jotenkin katua, hävetä ja ottaa opikseen ja rientää heti luoksesi.
        Miksi esim. minun pitäisi kiinnostua sinusta? Sinussa ei kuvauksesi perusteella ole mitään kiinnostavaa.
        Ja tuo ääripää yleistys on myös hölmöä: miesystäväni ei ole juopottelevaa, narsistista, naistaan hakkaavaa tyyppiä.
        En tiedä millaista vastausta olisit halunnut.
        Sori.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4777
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2083
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1782
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      174
      1400
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1281
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1096
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      16
      1077
    8. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      993
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      300
      977
    10. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      966
    Aihe