Voiko olla kahdella tehtävänimikkeellä samassa työpaikassa?

K-K-2014

Onko tähän olemassa jonkinlaista lakia?

Esim. minä työskentelen koulunkäyntiavustajana. Koulu palkkasi minut niin moneksi tunniksi viikossa, kuin koululla oli "lupa" palkata.
Huomioon ottaen kuinka samankaltaista resurssiopettajan työ ja koulunkäyntiavustajan työ on, mietin, voisinkohan kysäistä, jos he pystyisivät palkata minut vielä muutamaksi tunniksi resurssiopettajan tehtäviin, jos kerran koulunkäyntiavustajaksi eivät voi palkata enää useammalle tunnille.

Vai enkö voi palloilla siellä ennen kello 13:a koulunkäyntiavustajan ja kello 13 jälkeen resurssiopettajan tittelillä?

6

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuhpööh

      Tuskinpa tässä on kyse siitä, voiko olla kahdella tittelillä vaan siitä, että mikä sinulla on koulutus. Jos sinulla olisi opettajan pätevyys niin eiköhän sinut olisi jo palkattu resurssiopettajaksi. Resurssiopettajan tehtävä on olla OPETTAJA ja hänelle voi antaa vastuun jonkun osa-alueen opettamisesta. Koulunkäyntiavustaja puolestaan toimii opettajan antamien ohjeiden mukaan eikä ole vastuussa opettamisesta vaan ohjaa oppilaita tehtävien teossa jne. Toisin sanoen, työnkuva ei ole todellakaan samankaltaista vaan vastuu on aivan eri avustajalla ja opettajalla.

      • K-K-2014

        Voi olla että näin sen kuuluisi teoriassa olla, mutta käytännössä avustajakin usein antaa opetusta, esim. opettaa muutamaa oppilasta luokan ulkopuolella, tai vie vaikka puolen luokasta atk-luokkaan sillä aikaa kun opettaja opettaja opettaa toista osaa ryhmästä.
        Siinä on usein hiuksenhieno raja onko se "tehtävissä avustamista" vai "opettamista".

        Puhumattakaan nyt siitä, että opettaja on usein jättänyt mut yksin oppilaiden kanssa koko tunniksi, esim. yhdessä koulussa ainakin kerran viikossa. Kyllä silloin ainakin opetin, en ehkä mennyt mihinkään uusiin aiheisiin heidän kanssaan, tai lähtenyt liikaa sooloilemaan, mutta opetusta sekin oli mitä tein.

        Mutta poikkesit hieman tärkeimmästä kysymyksestäni:
        Onko teoriassa mahdollista olla kahdella nimikkeellä...


      • K-K-2014
        K-K-2014 kirjoitti:

        Voi olla että näin sen kuuluisi teoriassa olla, mutta käytännössä avustajakin usein antaa opetusta, esim. opettaa muutamaa oppilasta luokan ulkopuolella, tai vie vaikka puolen luokasta atk-luokkaan sillä aikaa kun opettaja opettaja opettaa toista osaa ryhmästä.
        Siinä on usein hiuksenhieno raja onko se "tehtävissä avustamista" vai "opettamista".

        Puhumattakaan nyt siitä, että opettaja on usein jättänyt mut yksin oppilaiden kanssa koko tunniksi, esim. yhdessä koulussa ainakin kerran viikossa. Kyllä silloin ainakin opetin, en ehkä mennyt mihinkään uusiin aiheisiin heidän kanssaan, tai lähtenyt liikaa sooloilemaan, mutta opetusta sekin oli mitä tein.

        Mutta poikkesit hieman tärkeimmästä kysymyksestäni:
        Onko teoriassa mahdollista olla kahdella nimikkeellä...

        Niin, ja ymmärrän toki, ettei avustajan kai teoriassa kuuluisi jäädä yksin lasten kanssa koko tunniksi. Eikä tiettävästi resurssiopettajankaan.
        Kerron vaan miten asiat käytännössä ovat.


      • K-K-2014

        "Jos sinulla olisi opettajan pätevyys niin eiköhän sinut olisi jo palkattu resurssiopettajaksi. "

        En ole hakenut resurssiopettajaksi, joten ei ollakaan palkattu. Ilman pätevyyttä voi saada jopa opettajan sijaisuuksia, niin miksi en olisi voinut saada resurssiopen pidemmän sijaisuuden. En olisi edes ainoa.


    • puuhpööh

      Ensinnäkään et maininnut mitään, että kyseessä olisi sijaisuus. Ja jos olisi, niin miksi sinut palkattaisiin vain osaksi aikaa? Ei, käytännössä ei ole mahdollista, että olisit sekä avustaja että resurssiopettaja. Jos haluat opettajaksi, hae opettajan sijaisuuksia tai mieluummin hae opiskelemaan opettajaksi!

      Et siis ole sisäistänyt avustajan tehtävääkään? Ei, sinä et opeta. Sinä avustat, ehkä kertaat sitä, minkä opettaja on jo opettanut (ja siksi sinun kannattaa seurata mitä luokassa ensin tehdään). Tai sitten opettaja antaa sinulle ohjeet mitä teet ja mitä käytte läpi oppilaan kanssa. OPETTAJA on sen valinnut opetukseen kuuluvaksi, et sinä. Resurssiopettaja voi olla yksin oppilaiden kanssa missä vain ja milloin vain, koska on opettaja. Hänellä on vastuu. Avustaja voi olla eri tilassa, mutta silti KAIKKI vastuu on opettajalla. Jos siellä jotain tapahtuu, niin opettajalla on edelleen vastuu hoitaa tilanne kuntoon, ei avustajalla. Se, että vie ja valvoo atk-luokassa ei edelleenkään tuo sinulle mitään vastuuta opetuksesta tai oppilaista ylipäätään. Vastuu on opettajan. (Yksi syy siihen, miksi avustajan palkka on pienempi)

      Toki sijaiseksi voi päästä (Valitettavasti) kuka tahansa kun luokalle on vain pakko saada joku sijainen. Ja tämä sijainen voi esiintyä opettajan tittelillä missä vain, ilman, että kukaan tarkistaa pätevyyttä. Jos olisi rekisteri niin ei voisi....Tai ainakin vanhemmat tietäisivät, että mistä ongelmat johtuvat. Ei, en tarkoita, etteikö sijaisissa voisi olla hyviä tyyppejä ja pitkään (yli 10v) sijaistaneet ovat ehkä jotain opetustekniikoita jopa oppineet, mutta on sillä perusteet, että opettajaksi käydään koulutus teorioineen kaikkineen.

      ps. tiedän kyllä ihan tarkkaan, mitä se käytännössä on olla avustaja koulussa. En vain arvosta sitä, että avustajat koittavat nostaa omaa arvoaan opettajan tasolle, koska heidän koulutuksensa ei sitä vastaa lähellekään. Heillä on oma tehtävänsä koulussa ja se riittää. Heille on tarvetta, omalla tontillaan.

    • K-K-2014

      En myöskään maininnut että kyseessä EI olisi sijaisuus. Joten hieman skeptisyyttä tekstiäni luettaessa, pyydän.

      "Ja jos olisi, niin miksi sinut palkattaisiin vain osaksi aikaa?"
      Miten niin miksi? Näin vain tehdään. K.k.avustajilla on hyvinkin erimittaisia työviikkoja. (Ja sijaisuuteni ei siis ole pari päivää vaan 2 kk.)

      "Ei, käytännössä ei ole mahdollista, että olisit sekä avustaja että resurssiopettaja."
      Entä teoriassa? Kysyin miten on teoriassa. Uskon itsekin ettei käytännössä ole mahdollista, kuten jo sanoinkin. Jos ei teoriassakaan, olisi vain hauska nähdä joku laki siitä.
      En työsopimuslakia selaamalla löytänyt sellaista lakia, mutta varmaan sellainen jostain pitäisi löytyä.

      Niin opettaja saattaakin antaa ohjeet minulle, mitä teen luokan kanssa, mutta nämä ohjeet voivat olla usein muotoa "Käykää läpi tämä kappale." Käytännössä se on samaa työtä kuin opettaminen. Erotuksena tietenkin, etten itse päätä mitä aihetta käyn läpi, ja vastuu luokasta on opettajalla. Tiedän sen, että vastuu oppilaista on aina opettajalla. En ole sitä missään vaiheessa kiistänytkään. Eikä siitä tässä ole puhekaan.

      Minusta sinä ylenkatsot pahasti opettajakoulutuksen käymättömiä ihmisiä. Kyllä, uskon että koulutuksesta on paljon hyötyä, ja opekoulutuksen käytyään opettaja huomaa oppineensa juuri monia asioita, joita tuskin kovin moni kouluttamaton itsenäisesti sisäistäisi. Mutta ei saa olla tasapuolisen ennakkoluuloinen kaikkia kohtaan.
      Jotkut oppivat huomattavasti vähemmässä ajassa ja vähemmästä evidenssistä, esim. työskennellessään opettajan kanssa työparina ja tarkkaillen hänen työtään ja tehden mahdollisimman paljon itselle hyödyllisiä ja tärkeitä johtopäätöksiä
      Inhottaa tollainen "Älä pyri opettajan työhön, kun et kerran oo käynyt koulutusta siihen" ylimielinen asenne. Älä unohda että maailmassa on myös 2-vuotiaita mensan jäseniä. Eivätkö he osaisi esim. 20-vuotiaana joitain asioita jotka useimmat ihmiset oppivat vasta 40 v:nä. En vihjaa, että itse olisin tällainen, kuten varmasti et sitä epäilekään, jos yhtään osaat lukea tekstiäni kirjaimellisesti ja EPÄennakkoluuloisesti.

      Toinen mikä ärsyttää, on se, kun ihmiset eivät osaa keskustella siitä aiheesta, josta alunperin keskustelu alkoi. Siksi en aio vastata enää tähän viestiketjuun ohi alkuperäisen aiheen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      88
      2018
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1810
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1459
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1405
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1348
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1292
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1234
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1084
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      983
    10. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      975
    Aihe