Kissanpentu repii tapetit!!

emma

Mul ois tällänen ongelma et toukokuussa syntyny eli nyt noin 4-5kk kissani repii tappetteja minkä ehtii!Kissa on muuten aivan ihana ja sulonen mut tapetit sais jättää rauhaan.Ostettiin Bestfriend merkkistä kissankarkotetta et jättäs tapetit rauhaan mut eipä tosta näytä olevan mitään apua.Ja kaiken lisäx aine haisee ihan kamalalle.Oisko teillä neuvoja miten saatas kissa aisoihin?

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satu

      ..ja tapetit pois -> maalipinta tilalle niin eipähän ole revittävää. Onko kissanpennulla RAAPIMISPUU ?? Itse remppasimme juuri tämän kämpän missä asumme, uudet tapetit olkkariin ja makkariin ja maalipintaa joillekin seinille. Kissoillamme on raapimispuu eikä kertaakaan ole kumpainenkaan tapetteihin koskenut. Tarpeeksi virikkeitä myös kissallesi, ja vie ulos.

      Hetken päästä varmaan pistät kissanpennun pois sen takia että se raapii tapetteja....

    • Satu

      Kissat kynsivät mielummin kohopintaista tapettia kuin tasaista. Siksipä meidänkin tapettivalintamme oli tasapintainen. Koita saada muutosta seinille, kissalta voi olla vaikeaa tuota tapaa saada pois jos seinät tuntuvat mukavalta raapimisalustalta.

    • Anu

      Meillä kisu teki pentuna samaa.. Auta armias, jos vain sai kyntensä tapetin saumakohtaan, niin kivasti alkoi silppua syntyä. (Kumma homma, et ne riekaleet mitä sai irti, piti aina silputa lattialle mahdollisimman pieneksi..) Toinen homma oli, et ei puhettakaan, että olisi voinut pitää pitkiä sivuverhoja.. Niihin se viikari hyppäsi aina, ja roikkui niin kauan, et verhot oli lattialla. Nyt, kun herra on "jo" puolitoista vuotias, ei enää ole pitkään aikaan tapetteihin koskenut! Olen jopa uskaltanut kokeilla varovasti sivuverhojen käyttöön ottoa.. ;)
      Kovasti piti kissaa torua aina kun se jäi kiinni tuhotöistään. Ja nostaa pois rikospaikalta. Sit ei kun sataan laskien siivota ja paikkailla jäljet. Niin se pikkuhiljaa meni ilmeisesti perille, et kyseinen toiminta ei ole kovin suotavaa.
      Joten, ei kun kärsivällisyyttä! Kissa on fiksu eläin, pentuna se keksii itse itselleen tekemistä, jos ei kukaan satu olemaan sitä "viihdyttämässä".
      Sitten aikuisempana se osaa käyttää samantapaisia ärsykkeitä hyväkseen, kun pitää saada omistajaan vähän eloa..
      Ai niin, voithan kokeilla; meillä annettiin kissalle silloin tällöin talouspaperiarkki silputtavaksi, sai purkaa siihen sitä silppuamis vimmaansa.. Heh.. En tiedä oliko sillä nyt niin suurta merkitystä, mutta innoissaan poika näytti aina olevan! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4466
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3313
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1143
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1086
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1054
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe