Messinkipinnan puhdistus

Minulla on ennen sotia muodissa ollut sohvapöytä, jonka kansi on messinkiä. Pinta on koristeltu ornamentein ja patinoitu.

Kun pöytää on käytetty nyt vuosikymmeniä, on pinta kärsinyt.. Siihen on tullut renkaníta ja tahroja, jota en osaa (uskalla) ruveta poistamaan. Normaalilla vesipesulla ja miedolla pesuaineella sen voi pestä, mutta käytön jäljet jäävät ja pinta ei enää ole siisti.

Onko mitään neuvoa?
42673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Etikasta ja suolasta voidaan valmistaa seos jossa messingin puhdistaminen tapahtuu liottamalla. Seos valmistetaan liottamalla etikkaan suolaa (käytännössä niin paljon kuin liukenee) ja messinkinen esine/osa laitetaan likoamaan etikka-suola seokseen. Käytettävän suolan määrää on vaikea sanoa, mutta sopivan seoksen löydät kokeilemalla. Suola lisätään etikan joukkoon pienissä osissa, kokoajan kevyesti sekoittaen. Näin toimimalla varmistetaan suolan liukeneminen etikkaan. Jos et ole ennen käyttänyt etikka suola seosta messingin puhdistuksessa, voit aloittaa hieman laimeammalla seoksella.

Liotusaika riippuu hyvin pitkälti messinkisen esineen koosta ja kunnosta. Montaa tuntia messinkistä esinettä ei kuitenkaan seoksessa kannata liottaa, sillä messingin väri muuttuu helpolla "kupariseksi".

Liottamisen jälkeen messinkinen esine tulee huuhdella/neutralisoida hyvin esimerkiksi soodalla. Näin toimimalla varmistetaan ettei messinkisen esineen pintaan jää suola-etikka seosta

Äänestä

Sitruuna

Äänestä

Vanha viesti, mutta vastaan silti.
Itse käytän Universal Stone yleispuhdistusainetta, joka toimii kodin kaikilla kovilla pinnoilla. Sama aine puhdistaa, kiillottaa sekä suojaa pinnat yhdellä käsittelyllä. Ei sisällä mitään myrkkyjä.

Hopean kiillotukseen todella helppo ja hyvä. Puhdistin mm. veneen US:llä. Teräskattilat kiiltää kuin uutena, puhdistan päältäpäin.

Lähimarketin hyllystä sitä voi löytää.

Äänestä

Hopean (ja alpakan ja messingin) kiillotukseen sopiva kokemuksesta tehokkain aine on Pol. Jos kannessa on patinoituja uurteita, ne eivät varmaankaan ole tarkoitettukaan kiiltäviksi, joten Pol:lla sopii kiillottaa tasaiset kohopinnat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sohvapöytä kirjoitti:

Minulla on ennen sotia muodissa ollut sohvapöytä, jonka kansi on messinkiä. Pinta on koristeltu ornamentein ja patinoitu.

Kun pöytää on käytetty nyt vuosikymmeniä, on pinta kärsinyt.. Siihen on tullut renkaníta ja tahroja, jota en osaa (uskalla) ruveta poistamaan. Normaalilla vesipesulla ja miedolla pesuaineella sen voi pestä, mutta käytön jäljet jäävät ja pinta ei enää ole siisti.

Onko mitään neuvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu