Messinkipinnan puhdistus

Sohvapöytä

Minulla on ennen sotia muodissa ollut sohvapöytä, jonka kansi on messinkiä. Pinta on koristeltu ornamentein ja patinoitu.

Kun pöytää on käytetty nyt vuosikymmeniä, on pinta kärsinyt.. Siihen on tullut renkaníta ja tahroja, jota en osaa (uskalla) ruveta poistamaan. Normaalilla vesipesulla ja miedolla pesuaineella sen voi pestä, mutta käytön jäljet jäävät ja pinta ei enää ole siisti.

Onko mitään neuvoa?

4

2526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etikasta ja suolasta voidaan valmistaa seos jossa messingin puhdistaminen tapahtuu liottamalla. Seos valmistetaan liottamalla etikkaan suolaa (käytännössä niin paljon kuin liukenee) ja messinkinen esine/osa laitetaan likoamaan etikka-suola seokseen. Käytettävän suolan määrää on vaikea sanoa, mutta sopivan seoksen löydät kokeilemalla. Suola lisätään etikan joukkoon pienissä osissa, kokoajan kevyesti sekoittaen. Näin toimimalla varmistetaan suolan liukeneminen etikkaan. Jos et ole ennen käyttänyt etikka suola seosta messingin puhdistuksessa, voit aloittaa hieman laimeammalla seoksella.

      Liotusaika riippuu hyvin pitkälti messinkisen esineen koosta ja kunnosta. Montaa tuntia messinkistä esinettä ei kuitenkaan seoksessa kannata liottaa, sillä messingin väri muuttuu helpolla "kupariseksi".

      Liottamisen jälkeen messinkinen esine tulee huuhdella/neutralisoida hyvin esimerkiksi soodalla. Näin toimimalla varmistetaan ettei messinkisen esineen pintaan jää suola-etikka seosta

    • Akka16

      Sitruuna

    • putsaaja

      Vanha viesti, mutta vastaan silti.
      Itse käytän Universal Stone yleispuhdistusainetta, joka toimii kodin kaikilla kovilla pinnoilla. Sama aine puhdistaa, kiillottaa sekä suojaa pinnat yhdellä käsittelyllä. Ei sisällä mitään myrkkyjä.

      Hopean kiillotukseen todella helppo ja hyvä. Puhdistin mm. veneen US:llä. Teräskattilat kiiltää kuin uutena, puhdistan päältäpäin.

      Lähimarketin hyllystä sitä voi löytää.

    • kiilloke

      Hopean (ja alpakan ja messingin) kiillotukseen sopiva kokemuksesta tehokkain aine on Pol. Jos kannessa on patinoituja uurteita, ne eivät varmaankaan ole tarkoitettukaan kiiltäviksi, joten Pol:lla sopii kiillottaa tasaiset kohopinnat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      183
      8433
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      257
      4290
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      133
      3632
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      105
      3399
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      18
      2421
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2235
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      27
      2076
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      40
      1774
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      57
      1624
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      48
      1577
    Aihe