Minulla on ennen sotia muodissa ollut sohvapöytä, jonka kansi on messinkiä. Pinta on koristeltu ornamentein ja patinoitu.
Kun pöytää on käytetty nyt vuosikymmeniä, on pinta kärsinyt.. Siihen on tullut renkaníta ja tahroja, jota en osaa (uskalla) ruveta poistamaan. Normaalilla vesipesulla ja miedolla pesuaineella sen voi pestä, mutta käytön jäljet jäävät ja pinta ei enää ole siisti.
Onko mitään neuvoa?
Messinkipinnan puhdistus
4
2485
Vastaukset
Etikasta ja suolasta voidaan valmistaa seos jossa messingin puhdistaminen tapahtuu liottamalla. Seos valmistetaan liottamalla etikkaan suolaa (käytännössä niin paljon kuin liukenee) ja messinkinen esine/osa laitetaan likoamaan etikka-suola seokseen. Käytettävän suolan määrää on vaikea sanoa, mutta sopivan seoksen löydät kokeilemalla. Suola lisätään etikan joukkoon pienissä osissa, kokoajan kevyesti sekoittaen. Näin toimimalla varmistetaan suolan liukeneminen etikkaan. Jos et ole ennen käyttänyt etikka suola seosta messingin puhdistuksessa, voit aloittaa hieman laimeammalla seoksella.
Liotusaika riippuu hyvin pitkälti messinkisen esineen koosta ja kunnosta. Montaa tuntia messinkistä esinettä ei kuitenkaan seoksessa kannata liottaa, sillä messingin väri muuttuu helpolla "kupariseksi".
Liottamisen jälkeen messinkinen esine tulee huuhdella/neutralisoida hyvin esimerkiksi soodalla. Näin toimimalla varmistetaan ettei messinkisen esineen pintaan jää suola-etikka seosta- Akka16
Sitruuna
- putsaaja
Vanha viesti, mutta vastaan silti.
Itse käytän Universal Stone yleispuhdistusainetta, joka toimii kodin kaikilla kovilla pinnoilla. Sama aine puhdistaa, kiillottaa sekä suojaa pinnat yhdellä käsittelyllä. Ei sisällä mitään myrkkyjä.
Hopean kiillotukseen todella helppo ja hyvä. Puhdistin mm. veneen US:llä. Teräskattilat kiiltää kuin uutena, puhdistan päältäpäin.
Lähimarketin hyllystä sitä voi löytää. - kiilloke
Hopean (ja alpakan ja messingin) kiillotukseen sopiva kokemuksesta tehokkain aine on Pol. Jos kannessa on patinoituja uurteita, ne eivät varmaankaan ole tarkoitettukaan kiiltäviksi, joten Pol:lla sopii kiillottaa tasaiset kohopinnat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2753888Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188733486Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1452496- 562276
- 1541892
- 341697
Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v301268- 331255
- 481159
- 231146