Onko täällä Januvian käyttäjiä ja kokemuksia?
Minulle sitä määrättiin viikko sitten aamulla otettavaksi metforminin lisänä, kyllä se sokereita pudotti kun yhtenä aamuna klo 10 oli, 3,9. tänään siivoilin ja klo 10, oli 4,1 vähän tuntui jaloissa heikoille ja siksi mittasin.
Tämä aamupäiväinen ongelma on näet se että sokerit hyppää heti aamupalan jälkeen jopa12,4 tai sitten 10-12. Miten inhottava olo on silloin, tuntuu että mitää ei kehtaisi tehdä, sauvakävely pudottaa sitten n. 6.6. mutta tämä Januvia pudottaa ilman kävelyjäkin. Ajattelin vain että onkohan liian tuhtia ottaa sitten tuo määrätty 1g diformin, pitäsköhän pyytää 500 mg..
Käytättekö Januviaa?
7
7041
Vastaukset
- Voi vaikuttaa
Ruumiillinen rasitus pudottaa sokeriarvoja ilman mitään lääkitystäkin.
Minulla on ollut Januvia (100 mg/vrk) käytössä muutaman vuoden ja sillä on yritetty laskea aterianjälkeisiä sokeriarvoja. Metformiinia käytän 2500 mg/vrk. Nyt Januvia oli tauolla vajaa 4 kk ja seurailin muuttuuko munuaisarvot ja nouseeko verensokerit. Koska munuaisarvot säilyi ennallaan, otin Januvian taas takaisin käyttöön.
Joillakin Januvia voi ilmeisesti tehota voimakkaammin.
Käytetään myös yhdistelmälääkkeenä (metformiini ja sitagliptiini) joten lienee käytössä aika monella (esimerkiksi kauppanimellä Janumet). - kerro lisää
Paljonko aikaa ole ateriasta kun oli tuo 12,4? Piträisi mitata vasta 2 tunnin kuluttua sillä hyppää sokeri terveelläkin heti syötyä.
- Ei uutta reseptiä
Lääkäri on tarkoittanut lääkityksen sillä annoksella kuin reseptiin on kirjoitettu. Mutta eihän mikään estä kokeilemasta vain puolikkaalla annoksella. Mutta muista että lääkityksen muutoksen jälkeen pitää seurata tilannetta ainakin viikko, mielluumin useampi ennen kuin päättää mitään lopullista.
- tunturin poeka
------Mutta eihän mikään estä kokeilemasta vain puolikkaalla annoksella----
Januviaa ei saa jakaa! Jaettavaksi tarkoitetun pillerin tuntee siitä kun siinä on jakoviiva. Januviassa ei ole mikä tarkoittaa sitä, että tehoaine ei välttämättä ole pillerissä tasan, se voi olla kaikki vaikka yhdessä nurkassa. Siksi sitä ei pidä mennä jakamaan. - Ei uutta reseptiä
tunturin poeka kirjoitti:
------Mutta eihän mikään estä kokeilemasta vain puolikkaalla annoksella----
Januviaa ei saa jakaa! Jaettavaksi tarkoitetun pillerin tuntee siitä kun siinä on jakoviiva. Januviassa ei ole mikä tarkoittaa sitä, että tehoaine ei välttämättä ole pillerissä tasan, se voi olla kaikki vaikka yhdessä nurkassa. Siksi sitä ei pidä mennä jakamaan.Aloittaja tuumaili että voisiko Diforminin annosta pienentää. Usein tuollainen 1 g annos on kahtena 500 mg pillerinä jolloin toisen voisi jättää ottamatta. Mutta jos lääke onkin yhtenä 1 g pillerinä, sitä ei saa jakaa eikä murskata
- miettijä
Ap. piti olla miettijä tuo nimi. mutta eipä mitään.
Niin mittaan kyllä sen 2 tunnin ylikin, kun nousen joka aamu n. klo 6. ja teen aamupalan heti n. 6.30 kahvitellaan ja otetaan voileipää, tuoremehua, lantrattuna, ja vitamiinit. Ja ennen Januviaa sokerit oli vielä minulla klo 10. kieppeissä 10-12 ja ylikin, mutta Januvian jälkeen ne putosi aika alhaalle.
En tiedä miksi lääkäri ei mielellään anna Janumetia, sai että on parempi että se on yksinään kuin yhdistelmä, (erik.lääk) tämä reseptin kirjoittaja.
Jotkut sanoo että sillä lihoo, toiset että laihtuu, jotkut että haimasyöpä odottaa ja ties mitä.
Muuten miehellä oli samaan aikaan otettu, (ei diabetesta) niin 5,6 ja 5.0 tuolloin klo 10 seutuun.
Ja muutenkin hänellä ei sokerit laske eikä nouse taivaisiin vaikka söisikin ties mitä.
Täytekakun jälkeen piruuttani mittasin häneltä 1 tunnin kuluttua ja arvo oli 6.3.
Että on se ero, varsinkin kun lähtee matkoille pitää olla aina "kättä pidenpää" matkassa jos heikotus yllättää. Mutta pitkäsokeri on ollut aina suunnilleen sama. 6.-7. välissä.
Pitänee nyt kuitenkin ottaa tuota Januviaa, onhan minulla tarkastus muutaman kk:n kuluttua. - Anonyymi
Metform. Siinä on sika huono olo ja oksennus 🙈 huh huh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722410Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767