Pystyykö Lubuntulla säätää tuulettimen nopeutta? Kyseessä on ikäloppu läppäri, biosissa ei ole säätöjä. Tuuletin alkaa pyörimään prosessorin ollessa yli 60 asteinen, muuten tuuletin ei pyöri ollenkaan. Tähän pitäisi saada muutos jollain ohjelmalla. Lubuntu on mulle uusi juttu.
Tuulettimen säätö Lubuntulla?
Läppäri
574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä tuulettimen nopeutta voi säätää fancontrol ohjelman avulla.
http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_control_fan_speed
Myös BIOS:in päivittäminen saattaa auttaa. Ainakin joihinkin HP:n Pavilioneihin tarjottiin aikoinaan BIOS -päivitystä juuri tuohon kuumenemisongelmaan. Sen ajan Pavilioneilla oli kaksi moodia: Joko kuuma kuin vohvelirauta tai huutaa kuin hyeena. ;)
Miten päivitän biosin satavarmasti ettei käy niin että kone ei toimi. Olen kuullut että niin on käynyt. Hp ze2000
Huolellisuudella saa hyvän lopputuloksen varsin luotettavasti, mutta tuossa mallissa ei ole bioksen kahdennusta, joten aivan satavarmaksi ei päivitysprosessia saa.
Mulla on 5,5 vuotias Toshiban läppäri ja Lubuntu 13.04:llä flekti alkaa pyörimään vasta prossun kuumennuttua ja silloinkin täydellä teholla. Tuon voi kiertää odottamalla grub-valikossa minuutin pari, jolloin flekti ehtii käynnistymään ennen Lubuntun käynnistämistä ja tuolloin se pyörii tasaisella vajaalla nopeudella koko ajan -> ok.