Perheen äiti kuoli 2vk sitten, isällä uusi nainen

Vastikkäin leskeksi jäänyt isä oli kutsunut naisen kotiinsa missä vielä 18/19-vuotias poika joka oli jäänyt kotiin asumaan hoitamaan sairasta äitiään ennen hänen kuolemaansa. Mitä pitäisi tehdä? Pelkään että poika huomaa ja raivostuu, voi olla että on yhdenillan juttu mutta tekisikö se yhtään paremmaksi?

Onko tämmöinen käytös isältä reilua lapsia kohtaan?
12421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hommaa helvetti oma elämä kyylä.

Äänestä
  • En jaksa

    Äänestä

Pojan pitäisi muuttaa pois koskapa äiti on jo haudattu. Siinä vastaus siihen mitä kenenkin pitäisi tehdä.

Äänestä
  • Mitä sitten vaikka on aikuinen?! Hän on menettänyt juuri äitinsä, niin eihän se voi todellakaan olla mukavaa, että isällä olisi jo uusi nainen. Perheen äiti oli kumminkin pojan äiti. Ei se muuksi muutu onko aikuinen vain alaikäinen.

    Kummallista tuo yleinen ajattelu, että kun muksu täyttää 18v, niin saman tien pihalle. Kokematon ja lapsellinen nuori se vielä kumminkin on ja tarvii paljon vanhempien tukea!

    Äänestä

Eipä kuulu ohikulkijalle tämä. Kukaan ulkopuolinen ei voi tietää todellista tilannetta. Voi olla jopa niin että avioliitto on käytännössä ollut ohi jo aikaisemmin ja uusi nainen ollut mukana kuvioissa ties kuinka pitkään. Pojan äiti on eri asia kuin miehen kumppani, ja äiti pysyy äitinä vaikka isä olisi toisen kanssa.

Kuollelle ei tarvitse olla uskollinen, eikä kuoleman jälkeen ole aikarajoja uuteen suhteeseen. Riippuu vain pojasta itsestään, miten hän suhtautuu kotona olevaan uuteen naiseen. Tämä voi olla siellä auttamassa ja huolehtimassa, eikä poika ehkä raivostu ollenkaan. Muuttaa ei tarvitse, jos tullaan toimeen kolmistaan, mutta jos ei tulla toimeen, on täysi-ikäinen poika se, joka väistyy isänsä parisuhteesta.

Äänestä

Ihan tavallista touhua. Miehillä on jo uusi sussu odottamassa vakavasti sairastuneen vaimonsa kuolemista pois tieltä. Turussa on elävä esimerkki tästä. Ai, niin mutta ukkokin kuolla kupsahti talvella.

Äänestä

Kuinka pitkä aika on vastikään? Elän kolmatta suhdetta, kaksi olen aloittanut heti edellisestä erosta (onko eroa erolla ja kuolemalla), siis puhun päivistä. Ja niin tekisin vastakin. Yksin elän vasta kun on pakko. Ja ihan olen tasapainoinen ja yhteiskuntakelpoinen ihminen.

Äänestä
  • Tai ainakin luulet olevasi.

    Äänestä

  • Ei sinnepäinkään kirjoitti:

    Tai ainakin luulet olevasi.

    Sinä olet sekompi, kun luulet tietäväsi kaiken...

    Äänestä

Papit ovat pahimpia/ kiimaisimpia uusien eukkojen perään ennen kuin on edellisestä vakavsti sairaasta vaimosta edes eroon päästy. Useita tapauksia tulee mieleeni.

Äänestä

Tuosta voi päätellä, että mis on ottanut kodinhoitajan, ei vaimo-ehdokasta itselleen.
Ilmeisesti ex vaimo on tehnyt kaiken kotona, ja nyt mies on pulasa eikä osaa kotia hoitaa. Muuten tuota ei voi käsittää.

Äänestä

Monesti on niin, että silmiään ei voi ummistaa ihan kaikelle. Jos puoliso on pari viikkoa sitten kuollut, ei ole mitenkään soveliasta uusia naisia kuljettaa kotiinsa tai muutoinkaan tapailla. Sentään vähän kunnioitusta.

Niin varmasit ärsyttää, että joku uskaltaa sen sanoa ääneen, että on sopimatonta tai kuten nyt ketjussa, moni sanoo, että etsi oma elämä.

On tilanteita, että aikuisellekin pitäisi sanoa todella tiukasti asioista, ei tällaistakaan tarvitse kaunistella ja kiertää, sopimatonta on, sen tietää kyllä itsekin ja se pitää tuon toisenkin joka siihen tulee. Hävetkää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ohikulkija2 kirjoitti:

Vastikkäin leskeksi jäänyt isä oli kutsunut naisen kotiinsa missä vielä 18/19-vuotias poika joka oli jäänyt kotiin asumaan hoitamaan sairasta äitiään ennen hänen kuolemaansa. Mitä pitäisi tehdä? Pelkään että poika huomaa ja raivostuu, voi olla että on yhdenillan juttu mutta tekisikö se yhtään paremmaksi?

Onko tämmöinen käytös isältä reilua lapsia kohtaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu