Mikä on paras hakettaja - kokemuksia?

KesäMökinMuija

Alkaa ottamaan päähän noi jatkuvat myrskyt.
On sellaiset rekka-auton korkuiset risukasat, että ne pitäisi saada hakkeeksi. Niitä risuja ja oksia ja ruokoheinää järvestä riittää.
Kertokaa kokemuksia, millainen haketin kannattaa hommata. Voiko sillä laittaa silpuksi myös kaislaa, vai meneekö tukkoon?
Kipuraha menee siinä 350€ kohdalla, mutta ihan 50€ peleihin en usko. Tarkoitus olisi ostaa kerralla peli, jolla on käyttöä 5v päästäkin. Ja tavallisen 10A/230V sähkön ja jatkojohdon päähän pitää saada.
Ei kalliita teollisuusvehkeitä tai bensamoottoria.

Onko kokemusta murskaavista laitteista:
Gardol LH 260A
Bosch
Makita
Stiga
Viking
Muita merkkejä ???

P.S
Polttaminen ei ole vaihtoehto. Kasvillisuutta ja puiden latvuksia on tiuhaan. On myös muistissa parin vuoden takaa, kun 4 km:n päässä tuli levisi roskien poltosta ja mökkiläinen poltti samalla kaikki rakennuksensa.... Saatiin täälläkin pelätä, ehtiikö palokunta ajoissa vai palaako koko lähimetsä ja pari muutakin mökkiä siinä samalla.

8

5610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KesäMökinUkko
      • KesäMökinMuija

        Kiitos tästä testisivusta, nyt vaan vielä kauppaan katsomaan laitteet livenä!

        Hyvää mökkikauden alkua kaikille, älkääkä laittako pikku kätösiänne niihin klapikoneisiin, sirkkeleihin tai hakettajiin.
        Käsikirurgeilla nimittäin alkoi juuri paras sesonki (TV1, Akuutti-ohjelman kertomaa).


    • KaislaJaakkoo

      Mikään noista ei kyllä kelpaa rantaan ajautuvan edellisvuotisen kaislan käsittelyyn. Syöttöaukot on pieniä halkaisijaltaan ja suunniteltu myötäkarvaan pitkittäin syötettäville risuille. Ainakin meillä kaislan mättämistä voi hyvin verrata heinäntekoon, ruo'ot on pitkiä, sikin sokin ja niitä nostetaan puolen kuution talikollisia kerrallaan. Ei kellään riitä pinna kasaamaan niistä lyhteitä jotka mahtuisivat noihin silppureihin. Tai sitten niitä on oltava niin vähän ettei silppuria tarvitsekaan. Tietysti jos jollain on tiedossa mökkikäyttöön sopiva suurinieluinen käsittelylaite joka ratkaisisi kaislan käsittelyn ongelmaa niin otan tiedon ilolla vastaan.

    • 17+11
    • ei onnistu

      juu mutta remmit on viturallaan

      • kallista-kallista

        ja kuljetus 500 eukkua


    • Karl Jordan

      Rummatikillä meillä on aina haketettu, soiva ja luotettava peli...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6524
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3900
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3315
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      381
      1792
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1053
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe