Olen hankkimassa koiranpentua ja vesikoira on tällä hetkellä ykkösenä listalla. Koon puolesta portugalinvesikoira tai espanjanvesikoira olisivat soveltuvat.
Kyseessä on kaksi samantyyppistä tavallaan, mutta esim. turkin suhteen ihan erilaista rotua.
Omaan silmään portugalinvesikoira on kauniimpi, mutta turkinhoito jännittää. Kuinka paljon siihen menee oikeasti aikaa viikossa? Ja kuinka helposti sen sitten saattaa mokata sen karvanhoidon? Tietysti, jos näyttelyissä ei käy voi sen karvan pitää lyhyempänä kokoajan..
Kokemusta on vain sellaisista roduista, jotka vaihtavat karvansa tupoittain keväällä ja syksyllä (ja siinä välissä sitten vähän maltillisemmin varistaen) enkä osaa realistisesti ajatella kuinka paljon enemmän se vaatii sitten tuo turkkirotu. Säästääkö siivoamisessa sen verran kuin siihen turkinhoitoon menee?
Olisi kiva kuulla kokemuksia, jos jollain on portugeesista. Espanjanvesikoiran suhteen turkinhoito taitaa olla niin paljon helpompaa, että siitä ei tarvitse alkaa edes murehtimaan.
Portugalinvesikoira, espanjanvesikoira? Kokemuksia?
9
8275
Vastaukset
- aguakoira
Espanjanvesikoiran turkki vaatii hoitoa, turkin avaaminen on työlästä hommaa nyörit tulee avata yksitellen ja käsin.
http://www.youtube.com/watch?v=ncgxHgl1jzg - koiraa miettivä
Päätös on tehty ja varausmaksu maksettu!
Portugeesipentu muuttaa meille kuukauden sisään, jos vaan kaikki on lääkärintarkastuksessa kunnossa!
Päädyin rotuun sen vuoksi, että sain suosituksia siitä, että portugeesin hermorakenne olisi parempi kuin perron ja että se on ehkä mukavampi perhekoira, kuin perro.
Saa nähdä minkälainen silmäterä meille muuttaa! Innoissaan odotamme uutta perheenjäsentä :)- perrotyttö
Erittäin järkevä päätös, onnea :) Molempien hermorakenteessa on todettu ongelmia, mutta saat ainakin vähemmän haukku ja riistaviettiä omaavan koiran.
- Koiratyttö
Keskustelu on vanha, mutta ajattelimps silti kertoa. Eli meillä on portugalinvesikoiranarttu n. 9 kuukautta vanha. Tosi ihana koira. :) Sillä on energiaa tosi paljon eikä se väsy helposti. olen 12-vuotias ja meillä on myös 6-vuotias saksanseisojanarttu.Tulevat hyvin toimeen. Saksanseisoja kulkee metsällä paljon mutta ainakin portugeesi vaatii päivässä 1, 30 h lenkin suunnilleen.Käytän koiria lenkillä niin että päästän kummatkin irti, hyvin tottelevat. Ilman lenkkiä koirat ovat tosi energisia. Portugeesi on nopea oppimaan. Meillä se oli 8 kuukautiseksi asti pitkäturkkinen, mutta se alkoi puremaan etutassuista karvat. Turkki takkuuntui tosi nopeasti (takkuuntumisvaihe) ja se piti harjata väh. Joka toinen päivä ja harjaamisessa meni n. 30 min. Pestiin ehkä kerran kuussa. Leikkasimme turkin lyhyeksi ja kasvatetaan takaisin kun näyttelyihin on tarkoitus mennä. Kasvaa takaisin puolessa vuodessa. Lisäksi yksi miinus on vinkuminen, melkein koko ajan jostain vinkuu mutta osaa myös ilmoittaa jos haluaa pihalle. Ihana koira! :)
Meillä on ollut myös pari espanjavesikoiraa, huonot kokemukset, kumpikin niin arkoja että ne on purrukkin ihmisiä sen jälkee ku meiltä on myyty. Portugeesia suosittelen! - Terveisiä Espanjasta
Ei sitä turkkia tarvitse sen kummemmin hoitaa kuin pesemällä, keväällä keritsen koiran ja kesällä on kasvanut lyhyt suojakarva auringon suojaksi. Karvaahan rodusta ei lähde. Espanjanvesikoira on hyvä rotu monikäyttöinen ja kiva. Portugalit ovat saaneet päähänsä trimmata puudelityliin.
Ota kumpivaan ihan on mukavia koiria. T , Espanjasta - Mmrrr
Ystäväni joutui lopettamaan espanjanvesikoiransa, kun puri vieraita ja naapureita. Hänellä on ollut 20 vuotta kaikenrotuisia koiria, ongelmitta..
Vähän aikaa sitten toisen kaverin espanjan vesikoira puri minua (seisoin eteisessä paikallani). Olen harrastanu koirieni kanssa, ollut näyttelyissä, leireillä, agilityssä, jäljellä, tokossa ja raunioilla eikä minua ole tätä ennen koskaan purtu... - MummoEspoosta
Minulla on nykyään vain 9 sormea. Tyttären vesikoira oli meillä hoidossa loman ajan.
- Anonyymi
Lähialueella espanjan vesikoira. Haukkuu täysin sekoipäisesti joka kerran kun omistaja päästää sen ulos pihalle. Kuuluu monen sadan metrin päähän taloihin sisään. Lenkillä jos tulee vastaan niin haukku ulvoo ja yrittää hypätä päin ihmisiä. Mielestäni vesipääkoira olisi osuvampi nimitys.
- Anonyymi
En ole vielä tavannut kivaa espanjanvesikoiraa, hoidan muiden ihmisten koiria. Tätä rotua en mielellään hoida, ovat järjestäin tosi arkoja ja epäluuloisia. Vaikeita hoidettavia, en tunne oloani turvalliseksi kun tuon rodun edustaja kotonani on kun koen että ovat pelkoaggressiivisia. Haukkuvat ulkonakin kaikki ihmiset jotka vähän erehtyvät vilkaisemaan. Ei kiva rotu tästä arkuudesta johtuen, vähän sama lagottojen kohdalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.21910681- 692936
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822638- 882510
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512212Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2672079- 451451
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211280Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35922