miten alle vuoden ikäisenne nukkuu?

10 kuukautisen äiti

Ihmetyttää tämä meidän sähköjänis,enkä ole mammakavereiden keskuudessa törmännyt vielä vastaavaan.. tai yhtään missään! ihmettelen,kuinka meidän neiti voi olla vain 10kk ikäisenä näin vähäuninen! Kiinnostaisikin tietää,onko ketään "kohtalotovereita". meidän neiti on koko ajan ollut kova valvottamaan öisin ja päivisin on nukkunut melko lyhyitä päikkäreitä. Lyhyt ajanjakso oli jolloin saattoi nukkua 2,5h päikkyjä,mutta tavallisempi on ollut tunti tai allekin. No nyt näyttää siltä,että päiväunet on vähentyneet noin tuntiin!!!=-O hän heräilee kasin aikaan, nukahtaa yleensä päikyille joskus 10-10.30 maissa, nukkuu sen 1-1,5h, enkä saa häntä välttämättä enää nukkumaan tokia päikkyjä. Nukkumaan laitan neidin kasilta,mutta usein hän saattaa nukahtaa vasta ysiltä ja nukkumaan laitettaessa itkee aina. Tyttö on siis hereillä jopa 9h putkeen,mikä kuulostaa mun mielestä tosi epänormaalilta tämän ikäiselle! näistä päikkyjen vähäisyydestä huolimatta tyttö heräilee yöllä edelleen useamman kerran. Rintaa annan kuitenkin enää aamuyöstä/aamusta eli kerran. Tyttö syö hyvin 4-5 ateriaa päivässä ja on päivisin tyytyväinen. Öisin on itkuinen usein. Onko tämä nyt ihan normaalia? olisi kyllä niin kiva kuulla,että jollain muullakin on huonosti nukkuva lapsi,kun joskus tuntuu,että meidän neiti on ihan poikkeava tässä!

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • imbrav

      Heip, meilläkin oli ajanjakso, jolloin poika nukkui vain yhdet päikkärit ja yönsä vielä huonommin. Söi silloinkin 4-5 kertaa päivässä ruuan plus maitoa. (n. 7kk iässä)
      Ajattelin itsekin, että nukkuisi yöt paremmin vähäisien päiväunien takia vaan toisin kävi. Ajan kanssa olen huomannut, että mitä paremmin nukkuu päivällä, sen mukavammin menee yötkin.

      Poika heräsi aina 6:30 ja päiväunille rupesi 8-9 aikoja ja nukkui 2-3 tuntia. Päivällä noin klo 14-15 väliin "pakotin" pojan päiväunille usein hirmu huudon ja mielenosoitusten saattelemana, mutta vähitellen suostui toisillekin päikkäreille ilman huutoja.

      Nyt 8,5kk iässä heräilemme edelleen 6:30, aamu-unet 8-9 aikaan, sekä päiväunet vielä 14-16 väliin. Illalla poika menee klo 19 sänkyyn unimaidon kanssa, saattaa heti nukahtaa tai hetken höpötellä omiaan. Yöllä syö kerran puolenyön aikoja, mutta ei joka aina joka yö.

      Tsemppia, jospa se nukkumatti osaisi teillekin kylään! :)

    • mama83

      Moi. En siis olekaan ainoa joka pohtii tätä asiaa. Meillä kanssa vähäuninen kaveri. Poika 10kk herätään aamulla 6.30-8.00 ei välttämättä nukuta mitään päikkäreitä, tänään nukkui sen puolisen tuntia, mutta joskus voi nukkua jopa 4h jolloin saa jo repiä ylös. Yö unille mentiin äsken. Heräillään yöllä useasti jumppaamaan ja hampaiden tulo taitaa kiukuttaa, mutta nukahtaa heti takasin kun laitan tutun suuhun..

    • Mammana

      Tyttö vajaa 9kk. Herää n.8.00 päikkärit 10-11.30 ja nukkuu puolestatoista-kahteen tuntiin. Iltapäikkärit n.klo 16 tai 17. Annetaan "torkahtaa" 15-20 min. Yöunille 21- 22. YLEENSÄ nukkuu koko yön. Joskus herää yöllä ja koitetaan laittaa tutti takasin suuhun.. joskus joutuu antaa maitoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      92
      1949
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1781
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      308
      1584
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1460
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      92
      1053
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      987
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      978
    9. 67
      954
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe