Hänenkö takia maalataan munia ja syödään mämmiä?
Tämä ristinpuihin joskus naulattu jäbä
mitä ihmettä
1755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Täytyyhän teillä pakanoilla olla jotain höpöstelemistä, ettei käy aika pitkäksi "pakkopyhinä". Voitte maalailla munia taikka piirrellä muuten vaan ajan kuluksi...
Ei vaan noitien vuoksi, värikäs muna, ja pieru karkoittaa noidat
Sinulla taitaa olla laktoosi-intoleranssi, kun vaikuttaa jatkuvasti olevan ylimääräistä ilmaa vatsassa.
ei ole, mutta kun mämmiä syö, ja munia maalaa niin kyllä lähtee
Tarkistin.
Kevätpäivänseisaus oli ite asiassa 20 maaliskuuta nykyisen kalenterin mukaa, Tämä pääsiäis hootys on vaan joittenkin kahelien hulluttelua. ihan kuin halloweem tai joulu.
Kyseessä iteasiassa kalentereitten täsmäämisen puute todellisuuteen, sitä uskikset käyttää hyväkseen. siis vääristelyä- Kaikki selkeästi laskettavissa tähtien jne liikkeistä, mutta uskikset koittaa valehdella asias vaikka millä omilla väitämillään, jontka osa porukoista ukoo edes tajuamatta asioita.
Keväällä juhlitaan talvesta selviämistä ja samalla valmistaudutaan uuteen satokauteen. Kaikki jesse-hösötys on paikasta, minne aurinko ei paista ikinä.
=DW=
Eiköhän pääsiäinen ole yksi niitä harvoja nykyisin vietettäviä kirkollisia juhlia, mikä mainitaan jo Raamatussa.
Miksi et sitten vietä maaliskuussa sitä kevätpäivänseisausta pääsiäisen sijaan? Ne on ihan eri jutut. Nythän on huhtikuu jo puolessa. Vappukin on lähempänä pääsiäistä kuin se sinun kevätpäivänseisauksesi.
Niin on ihan eri juhla-
Pääsiäistä aina juhlittu. kahelit krittityt otti sen "omaksi" juhlakseen ja sotki alenterin vääristelläksiin asioita taikauskonsa mukaiseksi. Pääsiäinen oli monta viikkoa sitten, loput pelkkää lässytystä kaheleitten toimesta. Oma asiana, ei sai vaikuttaa tavallisten ihmisten elämään mitenkään.
=DW=
Miksi te sitten sotkette kevätpäivänseisausjuhlanne raamatulliseen Pääsiäiseen. Antakaa Pääsiäisen olla rauhassa kirkollisena juhlana ja juhlikaa kevätpäivänseisauksenne silloin kun se oikeasti on, eikä Pääsiäisenä.
Kristityt viettävät pääsiäistä Jumalan Pojan vapauttavan ristinkuoleman vuoksi. Hän ansaitsi meille ikuisen ilon luonaan, kun lähdemme seuraamaan Jeesusta. Siinä on tuo iloinen sanoma, evankeliumi.
Pääsiäisen ajankohta vaihtelee, mutta sen aihe pysyy samana. Muistelemme Jeesuksen Kristuksen kärsimystä omien pahojen tekojemme sovittajana.
Siinä on jättisuuri lahja ihmisille, joille se kelpaa.
Juutalaiset taas viettävät pääsiäistä Egyptistä vapautumisen juhlana. He olivat pakkosiirtolaisina siellä.
Iloista pääsiäisjuhlaa!
Aloittaja voisi miettiä vastausta minun kysymyksiini:
Mikä saa sinut kirjoittamaan noin huonoa makua, suurta tietämättömyyttä ja puutteellista sivistystä ilmentävän kysymyksen aikuisten keskustelupalstallla?
Millaiseen ihmisryhmään tunnet kuuluvasi ja millaisia edustat?
Syö veikkonen mitä haluat. Minä keitin juuri kuoripotut. Voita nokkaan, a vot, kun oli hyviä, tuttuja, turvallisia, valioluokan pottuja.
kuulostaa hyvältä, kyllä Jeesuskin olisi tykännyt
Varmasti.
Jos maalataan ne munat mämmillä.
Sipulinkuorivedessä keitettyinä tulee komeita.
Mitenköhän, jos punajuurien keitinvedessä keittäisi. Taikka mustikkasopassa tai pinaattien tai porkkanoitten kanssa... Pitäis kokeilla erilaisia luonnonsävyjä.
Punajuuri kyllä tarttuu varmasti ja mustikka.