Minne Turussa kannattaa mennä? Olemme tulossa sinne käymään sukulaisten luona, niin minne kannattaa mennä nähtävyydet ym. kiinnostaa :)
Minne Turussa?
7
1101
Vastaukset
- Varissuon asukki
...
- uusasukki
Turun linnaan kannattaa mennä. Ruissalo on myös ihana paikka.
- bllaa
ja jos saatte oppaaksi aiju von schönemanin ni hyvä homma! Myös käsityöläismuseo on kiva paikka. Tietty kans Turun Linna ja Aboa Vetus.
- Lauri
posankkaa kannattaa mennä katsomaan ensimmäiseksi, kuvastaa hyvin Turkulaisia.
- Turkulainen
Aina riittää niitä, jotka jaksavat jankuttaa turkulaisista negatiivista juttua. No, eivät ole kaikki kanssasisareni tai -veljeni välttämättä mitään kovin lämminsydamistä porukkaa, vaan oiskohan kyseessä enemmän luonteenpiirteisiin kuin asuinpaikkaan liittyvä juttu?
No, olen asustellut muuallakin kuin Turussa, mm. Huittisissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Joka paikassa olen törmännyt niin mukaviin kuin vähemmän mukaviin tyyppeihin, en nyt lähde asiaa suuremmin erittelemään. Vaan mikä sinusta armas Lauri tekee Turusta ihan oikein mainitsemisen arvoisesti karsean paikan? Eikö kaupunki ole kuitenkin ihan vehreä ja kaunis, palvelut saatavilla, asuntojen suhteen on paljonkin valinnanvaraa (itse asun alle 10 kilometrin päässä torilta ja vieressä komeilee pellot ja laitumet). Jos turkulaiset tuntuvat sinusta kovasti kopealta porukalta, niin olet tutustunut syystä tai toisesta vain tiettyyn otokseen turkulaisista. Emme ehkä ihan heti ole kaikenmaailman asioitamme muille höpöttämässä, vaan ei se meistä ilkeitäkään tee. Tutustu rauhassa, olisi minun neuvoni. Ja hei, kysymykseeni toivon ihan oikeasti vastausta, odotan mielenkiinnolla arviotasi turkulaisista...jos vaikka voisi mennä itseensä..? - Lauri
Turkulainen kirjoitti:
Aina riittää niitä, jotka jaksavat jankuttaa turkulaisista negatiivista juttua. No, eivät ole kaikki kanssasisareni tai -veljeni välttämättä mitään kovin lämminsydamistä porukkaa, vaan oiskohan kyseessä enemmän luonteenpiirteisiin kuin asuinpaikkaan liittyvä juttu?
No, olen asustellut muuallakin kuin Turussa, mm. Huittisissa ja Etelä-Pohjanmaalla. Joka paikassa olen törmännyt niin mukaviin kuin vähemmän mukaviin tyyppeihin, en nyt lähde asiaa suuremmin erittelemään. Vaan mikä sinusta armas Lauri tekee Turusta ihan oikein mainitsemisen arvoisesti karsean paikan? Eikö kaupunki ole kuitenkin ihan vehreä ja kaunis, palvelut saatavilla, asuntojen suhteen on paljonkin valinnanvaraa (itse asun alle 10 kilometrin päässä torilta ja vieressä komeilee pellot ja laitumet). Jos turkulaiset tuntuvat sinusta kovasti kopealta porukalta, niin olet tutustunut syystä tai toisesta vain tiettyyn otokseen turkulaisista. Emme ehkä ihan heti ole kaikenmaailman asioitamme muille höpöttämässä, vaan ei se meistä ilkeitäkään tee. Tutustu rauhassa, olisi minun neuvoni. Ja hei, kysymykseeni toivon ihan oikeasti vastausta, odotan mielenkiinnolla arviotasi turkulaisista...jos vaikka voisi mennä itseensä..?ketjuja, niissä minä olen monessakin asiani perustellut.
Sitä en kiistä etteikö Turku olisi kaunis paikka ja minä itse olen törmännyt ikäviinkin tyyppeihin muuallakin kuin Turussa, lähinnä viittaan kritiikeissäni Turkulaisten sisäsiittoisuuteen jota esiintyy Turussa moninkertaisesti muihin paikkakuntiin nähden.
Tähänkin tosin voi olla olemassa ihan järkevä selitys:lähelläkään Turkua ei ole muita kaupunkeja(Onko Salo lähin kaupunki)joten kaipa siellä ollaan totuttu olemaan keskenään eikä ole edes mitään haluja olla tekemisissä vieraspaikkakuntalaisten kanssa.
Kuulostaako kovin kaukaa haetulta? - ...
Lauri kirjoitti:
ketjuja, niissä minä olen monessakin asiani perustellut.
Sitä en kiistä etteikö Turku olisi kaunis paikka ja minä itse olen törmännyt ikäviinkin tyyppeihin muuallakin kuin Turussa, lähinnä viittaan kritiikeissäni Turkulaisten sisäsiittoisuuteen jota esiintyy Turussa moninkertaisesti muihin paikkakuntiin nähden.
Tähänkin tosin voi olla olemassa ihan järkevä selitys:lähelläkään Turkua ei ole muita kaupunkeja(Onko Salo lähin kaupunki)joten kaipa siellä ollaan totuttu olemaan keskenään eikä ole edes mitään haluja olla tekemisissä vieraspaikkakuntalaisten kanssa.
Kuulostaako kovin kaukaa haetulta?Prosentuaalisesti Turussa asuu toiseksi eniten ulkomaalaisia Suomen kaupungeista. On opiskelijaa ja muuten tulleita. Eiköhän se sisäsiittoisuuskin vuosien myötä karise:) Itse en kyllä ole mitenkään erityisesti havainnut sisäsiittoisuutta, mukavia ihmisiä sitäkin enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1178063
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1355353Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1243574Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352604Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971540Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?701406Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376