Evinrude 2-T käynnistys ongelmat

jarski3

Evinrude 55 hv vm-79 ei meinaa käynnistyä millään ja kun vihdoin käynnistyy suostuu ottamaan kierroksia vain ryyppy päällä? Jos ruiskuttaa startti spraytä suoraan kaasarin kurkkuun käynnistyy välittömästi ja pysyy käynnissä.
Puristukset mitattu ok, sähköjohdotukset käyty läpi ja haperoituneet johdot liittimineen uusittu silikoonijohdolla, bensa pumppu ostettu uusi, bensa letkut tarkastettu ettei ole vuotoja ja kaasari putsattu paineilman kanssa pariinkin kertaan.
Oli käytössä yhden viikonlopun viime syksynä ryyppy päälle lukittuna ja kävi/kulki hyvin ja ainoastaan kylmä käynnistys tuotti ongelmia mutta pitäisihän koneen toimia ilman patentteja!!!
Tulpat eivät karstoitu ja antavat hyvän kipinän.
Itseltä ideat aika vähissä???

13

4026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeileppa ensin

      Motonetista ainakin löytyy Liguid moly-nimistä puhdistusainetta, joka liottaa kuulemma tehokkaasti vanahan bensan hartsit suuttimista.

      Se vika tuntuu viittaavan polttoaine puolen tukoksiin.

    • 23e

      Kun putsasit kaasareita puhdistitko myös kaasarin pohjatulpan takana olevan suuttimen?

      • Tiina Sailor

        Minun 4t merkkuru lähti laakista käymään, on viimevuotiset penssat tankissa. Nää 2 tahit on ...koja.


    • Tissimies 55hv

      Laita käymään, lutkuttele ja pumppaa nännistä pensaa samalla kun käy tyhjää.
      Jos käynti paranee niin homma on selvä.
      Tyhjäkäyntisuuttimet ovat lasittuneet tukkoon.

    • Jos nuo edellä mainitut toimet on tehty, niin vika ei voine olla sen enempää pää- kuin tyhjäkäyntisuuttimessakaan, joko molemmat on ummessa tai yksi mahdollisuus on kaasuttimen ja imusarjan välinen sopimaton tiiviste.
      Jopa 1 mm peitto kurkulle aiheuttaa virtaukseen pyörrettä, joka sotkee toiminnan.
      Vika kuiitenkin on polttoainepuolella.

    • mercury..

      Läppäventtilit kannatta tarkistaa ja myös kampiakselin tiivisteen ainakin magneeton alle pääsee varmaan käynnissä ruiskuttamaan, vaikka crc:tä ja käynti muuttuu niie vuotaa se ilmaa sieltä, alapuoli onkin purkuhommia, jos sen haluaa katsoa ja samallahan sen vaihtaa.

      huonoon käynnistyvyyteen liityvaä oire ja jos se käy kaynnistyttyään vähän aikaa kovemmilla kierroksilla ja sitten laskee kierrokset, niin kyllä se saa silloin ilmaa kampiakselilta, eikä tämän vuoksi jaksa imaista bensaa kammioon.

      • Ei todennäköistä

        Luulisi käyvän edes jollain pytyllä.
        On sangen epätodennäköistä että kaikkien pyttyjen läpät tai akselitiivisteet on menny kerralla, ja kun kone käy sprayllä ja ryypyllä niin ensin en lähtisi purkamaan koko laitetta.


      • Komppaan
        Ei todennäköistä kirjoitti:

        Luulisi käyvän edes jollain pytyllä.
        On sangen epätodennäköistä että kaikkien pyttyjen läpät tai akselitiivisteet on menny kerralla, ja kun kone käy sprayllä ja ryypyllä niin ensin en lähtisi purkamaan koko laitetta.

        Jos puristukset on ok, niin tuskin läppävikaa tai vuotoa.


      • terve menoa
        Komppaan kirjoitti:

        Jos puristukset on ok, niin tuskin läppävikaa tai vuotoa.

        Kyllähän vika vaikuttaa selkeästi ruuan saannin puutteelta.
        Jossain joku estää normaali virtauksen. Mieti, oletko tehnyt jotain muutoksia tai hommia koneeseen, jotka voisivat aiheuttaa kyseiset ongelmat.
        Yleensä äkkinäinen vika johtuu tukoksesta jossain.
        Imupuolen vuoto vaikuttaa polttoaineen saantiin, eikä näinollen näy puristuksia mitatessa.
        Pensapumpun toiminnan voi tarkistaa irroittamalla letku kaasarista ja startaten.
        Joka suutin irti ja rassaten auki ohuella kuparikarvala.
        Seos paikalleen, ja menoksi.


    • pike3

      Voiko joku kertoa, miten varmapelinen on Evinrude 20 hv käytössä?
      Onko suht. kevyt vetää käyntiin? Mikä siinä on tyyppivika?

      • peruskone

        Riippuu vetäjästä. Ei ole tyyppivikoja


      • Erittäin varma

        Jos aiemmat käyttäjät on tajunneet käyttää sopivaa öljyä, ja potkuria,ja huolehtineet peräöljyistä,- niin Evareista ei tule loppua millään ! Ainoa,mikä voi vaatia remonttia, saattaa olla sytytysboksi. Mutta helppo sekin on uusia, senkun laittaa pistokkeet kiinni.
        MUUTEN ON niin idioottivarma kone, kuin vain olla voi !

        Minkä vuosimallin Evari sulla on kiikarissa ?


    • Aloittajalle,

      Ootko tarkastanu kaasuttimien läppien akselit, sillä jos ovat pahasti väljät (lonksuvat sivuttain)-niin siellä on ilmavuoto, joka taatusti aiheuttaa häiriöitä, varsinkin tyhjäkäyntiin.

      Ja yksi seikka, onko öljyä näkyvästi tursunnu vauhtipyörän alta, joka kertoo kampiakselin stefojen vuotamisesta. paljon ajetuissa koneissa tulee väistämättä väljyyksiä, jotka vaan täytyy korjata, ja sitten kone on uutta vastaavassa kunnossa.

      ja OOTKO uusinu asiaan kuuluvat tulpat, jotka on ensiarvoisen tärkeät kapineet, että yleensä tervakset syttyy ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2558
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1923
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1622
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1179
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      40
      1074
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1043
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe