Pitäisikö koko käsite "vammaisuus" poistaa kokonaan

Tueton vammainen

Alla oleva viesti on mielestäni vakavan keskustelun arvoinen:

Kirjoittaja .... » 15. Huhti 2014 17:55

Esim.

Tämän foorumin ylläpitäjät ovat vammaisia usealla eri tasolla; eikö vammaisuuteen lueta kyvyttömyyttä tehdä töitä, opiskella tai solmia parisuhdetta, olla sosialisessa vuorovaikutuksessa toisten ihmisten kanssa, hoitaa arjen rutiineja jne. samoin kuin esim. puhumattomuudesta kärsivät, joilla usein on laaja, mm. perheenjäsenistä, toisista samoista ongelmista kärisivistä, erityisluokanopettajista jne., koostuva joukko jo takanaan?

Kuka voi aidosti todistaa kuka on puhumaton, onko siihen jokin testi olemassa? Eikö jokainen voi näytellä puhumatonta saadakseen jonkinlaista erityiskohtelua osakseen? Entä kuinka nämä kaikki "vammaiset", jotka saavat jo nykyisin erityiskohtelua ovat ajatelleet auttaa niitä vammaisia, jotka eivät sitä vielä saa ja joiden toimintakykyisyys arjessa on näihin toisiin "vammaisiin verrattuna" vähintään yli 90-kertainen.

Täytyykö ihmisen ensin vammautua pahemmin, jotta hän saisi joistain liitoista tai yhdistyksistä tukea vai riittäkö, ettei henkilö kykene yksin selviytymään arjesta? Kuinka vammaisuus määritellään mielestänne?

- Pitäisikö koko käsite "vammaisuus" poistaa kokonaan, jotta vammaisjärjestöt eivät vammauttaisi vammaisia lisää eikä heitä pyrkisi vammaistamisensa avulla syrjimään, jotka eivät vielä ole täysin vammautuneet kaikilla elämän osa-alueilla?
....

Tämä ansaitsi aivan oman viestiketjun!

11

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkannatasyrjintää

      Järjestöistä minulla ei ole kokemusta,
      mutta tuota todellakin tapahtuu, että vammaista vammaistetaan lisää.

      Mielestäni olen huomaavinani sellaista yhteiskunnassa, että vammaisen kyky närkästyttää, kuten kyvykkään vamma, ja kohtelu voi sitten olla syrjivämpää kuin vammattomia kyvykkäitä tai vammaisempia kohtaan.
      Se kun vaikuttaa olevan monelle täysi käsittämättömyys, että samalla ihmisellä voi olla vammoja ja kykyjä.

    • enkannatasyrjintää

      Anteeksi kaksi viestiä, kun ei asia tullut mieleen kerralla.

      Mutta luulen, että kyse on osittain siitä, että ihmisiä närkästyttää, jos sellaista ihmistä jotenkin tuetaan, joka on jossakin asiassa yhtä taitava tai mahdollisesti jopa taitavampi.
      Mutta olisi mielestäni parempi, että asia ajateltaisiin järjellä kuin heikoin tuntein.
      Esim. jos olisi matematiikkanero sokea, niin olisiko reilua, ettei hänelle myönnettäisi opaskoiraa, koska hän on matematiikkanero.
      Ihan sama se on neurologisissa vaivoissa.
      Kuinka se olisi sokealle matematiikkanerolle, jonka täytyisi heittäytyä matematiikkaa osaamattomaksi saadaksen välttämättömän opaskoiran pärjätäkseen arjessa ?
      Mitä se tekisi hänen psyykelleen ja kehitykselleen noin kokonaisuudessaan ihmisenä ?

      • Assi Svejk

        On myös syytä epäillä, että sosiaalityöhönkin on tullut näyttöön perustuvan sosiaalityön kautta lääketieteeseen jo pitkään kuulunut liiallinen sosiaalisen medikalisointi.

        Missä kulkee asiakkaan ja samalla sosiaalityöntekijän objektivoinnin eettinen ja poliittinen raja, ja mihin kohtaan valta tällaisissa tilanteissa asettuu?

        Valtiollakin on pohjimmiltaan ihmistä palveleva tehtävä. Ongelmana on vain se, että nykyisen ajattelun mukaan ihminen on järjestelmän alamainen, mikä ei kannusta palvelujen kehittämiseen, koska palveluilla ei ole asiakkaita.

        Meillä on maailman parhaiten koulutetut hyvinvointiyhteiskunnan työntekijät, mutta meillä on myös järjestelmä, jossa asioiden älykkäämmin tekeminen johtaa sanktioihin kehittämistyön palkitsemisen sijaan.

        http://en.wikipedia.org/wiki/File:Svejk_04.png#mediaviewer/File:Svejk 04.png


    • http://areena.yle.fi

      Tähän on monta näkökulmaa:

      Kylähulluakin arvostettiin taidoistaan, vaikka häntä myös pilkattiin. Olet oikeassa on perinteisiä apuneuvoja kuten ympäristön, ystävien ja seuraeläinten tuoma tuki ja turva.

      Aiemmin tultiin toimeen erilaisuuden kanssa. Nykyään asiat, jotka ennen olivat normaaleja ovatkin sairauksia.

      Aspergeriin eikä autismiin ole koskaan ollut tiettyä hoitoa tai lääkettä. Nykyään autismin oireet on medikalisoitu ja ihminen kokee itsensä vammaiseksi.

      Hän haluaa nyt vammaansa hoitoa ja huolenpitoa ammattilaisilta, järjestöiltä ja valtiovallalta, minkä aikaisemmin sai ihan läheisiltään.

      Eräs tälläinen oire on masennus ja ahdistuneisuus. Näiden luonnollisten tilojen hoidosta, kuntoutuksesta ja lääkityksestä on tullut miljoonabisness.

      http://areena.yle.fi/tv/2191319

    • Asukas terrasta

      Todella vammaisia ovat nämä maahanmuuttovammaiset, jotka sylkevät meidän poikkeavien päälle kadulla keskellä kirkasta päivää!

    • Ylioppilasassi

      Ehkä tässä on minun ja kehitysvammaisten ero: he uskaltavat tanssia tyhjällä lattialla kirkkaassa päivänvalossa niin kuin minä kehtaisin vain yksin kotona.Sosiaalinen älykkyys ei ole pelkkää järkevyyttä. Se on rajoite.

      http://ylioppilaslehti.fi/2013/12/rajoittuneet/

    • kyselenvaan

      Mikä tanssimisessa on noloa ?

    • Punastuja

      Assille ei mikään ole noloa - vaan on se noloa olla niin lähellä toista tanssijaa!

      • kyselenvaan

        Aivan, tarkotinkin juuri yksin tanssimista


      • ....
        kyselenvaan kirjoitti:

        Aivan, tarkotinkin juuri yksin tanssimista

        Tanssi susien kanssa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2085
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1826
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1776
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      167
      1316
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      56
      1274
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      62
      1074
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      969
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      942
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      929
    Aihe