Kysymys vaihteista

Vaihteita neljä

Olisiko kenelläkään ystävällistä neuvoa kun minun Focuksessani ei mene enää 5-vaihde päälle? Muut vaihteet toimivat moitteettomasti.

Vuosimalli on 2006 ja ajettu 120 000. Ostin käytettynä viime kesänä ja ajettu oli silloin 100 000. Vaihde jäi menemättä päälle nyt Huhtikuussa.

Onko autolla hyvä ajaa jos käyttää siis vain 4-vaihteeseen asti vaihteita? Kun ajan nelosella 80 kilometriä tunnissa niin kierroslukumittari on siinä kolmosella. Minulle kyllä riittäisi se nelosvaihdekin ihan hyvin jos se vain ei vahinkoita autoa.

Korjaus maksaisi Ford liikkeen korjaamon alustavan arvion mukaan yli 4000. Eivät kyllä tarkasti katsoneet eivätkä tiedä mitä vikaa siellä on, mutta sanoivat jos koko laatikko vaihdetaan niin hinta olisi sitä luokkaa.

Kiitos asiallisita ja kilteistä vastauksista!

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nelosella ajo ei riko autoa.
      Polttoainetta kuluu ehkä enemmän.
      Vaihteensiirtäjässä saattaa olla se vika.
      kannattaa ensin tutkia mikä on hajonnut, sillä vivuston viat ovat paljon yleisempiä kun laatikkoviat.

    • 21:10

      Jos osottautuu että vika on vaihdelaatikossa niin romuttamoista tai autovahinko-
      keskuksista kannattaa tiedustella sitä laatikkoa, saattaa säästyä pitkä centti.

    • eyeryryeryrey

      on tainu stefa vuotaa jossain vaiheessa ja laatikossa liian vähän oljyä.
      ja ajettu vaa

      ei voitele laatikon ylimpiä osia

    • vain kulutus kasvaa

      Fordeissa vaihteisto ei yleensä ole kovin vikaherkkä.

      Kannattaa pyytää ehkä jotain muuta kuin merkkihuoltoa tutkimaan tilanne. Ei se välttämättä ole mikään suuri ja kallis vika.

      Tosin jos sulla on vähän maantieajoa, niin voit käyttää vaihteita vain neloseen asi, ei siitä muuta haittaa ole kuin että kuluttaa vähän enemmän polttoainetta suurilla nopeuksilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe