Rakennusalan koulutus

Näköalapaikalle

Olen tässä piakkoin jäämässä työttömäksi kuljetuspuolelta ja vähän käynyt mielessä (tai oikeastaan ollut jo pari vuotta ajatuksissa), että pyrkisin torninosturinkuljettajaksi. Noita koulutuksiahan järjestetään työvoimakoulutuksena, mutta siinä onkin juuri se iso mutta, että mitä tuollainen "pikakurssi" loppujen lopuksi sitten tarkoittaa?

Jos nyt sellainen ihme tuuri kävisi, että ilman rakennusalan pohjakoulutusta pääsisi suorittamaan tuon "talonrakennusalan ammattitutkinnon osatutkinnon", jollainen tuo torninosturinkuljettajan kurssi on, niin antaisiko se pätevyyden tehdä niitä hommia, vai olisiko se vain ensimmäinen askel matkalla kohti sen koko ammattitutkinnon suorittamista? Eli mikä se osatutkinto on käytännössä työelämän puolelta katsoen?

Kiitos kaikille, jotka mahdollisesti jaksavat vastata. Ajattelin että tältä palstalta se paras asiantuntemus tähän löytyy kuitenkin.

3

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhä ylös yrittäjä

      "...että pyrkisin torninosturinkuljettajaksi."

      Noihin koulutuskäytäntöjä koskeviin kysymyksiin en osaa vastata, mutta tuli mieleen tulevaa työllistymistäsi ajatellen, että eikö tämä torninosturin kuljettajan homma ole nykymaailmassa yksi niitä harvinaisimpia ammatteja?

      Olen entinen rakennusalan ammattilainen ja tässäkin lähistöllä olen talven ajan seurannut erään kerrostalon pystytystä. Vielä parikymmentä vuotta sitten sellaiselle työmaalle olisi ilman muuta pystytetty torninosturi, mutta ei enää. Koko homma hoidettiin autonosturien avulla.

      Tuntuisi sinunkin tapauksessa luontevammalta vaihtoehdolta hakeutua autonosturin kuljettajan koulutukseen, jos on jo kokemusta kuljetusalan kaluston käytöstä.

      Mutta jos asut vaikkapa pääkaupunkiseudulla, löytyy sieltä varmaankin töitä myös torninosturin kuljettajalle.

      • Näköalapaikalle

        Sitä ajoneuvonosturipuoltakin olen miettinyt, mutta työtehtäviä ajatellen torninosturi kiinnostaa enemmän. Vähän pysyvämpiä ja isompia työmaita kun nosturi pystytetään kiinteästi. Mitä netistä lueskellut, niin kovasti puhutaan taas eläköitymisestä, mutta onko se sitten todellista vai tätä yleistä propagandaa...


      • Yhä ylös yrittäjä
        Näköalapaikalle kirjoitti:

        Sitä ajoneuvonosturipuoltakin olen miettinyt, mutta työtehtäviä ajatellen torninosturi kiinnostaa enemmän. Vähän pysyvämpiä ja isompia työmaita kun nosturi pystytetään kiinteästi. Mitä netistä lueskellut, niin kovasti puhutaan taas eläköitymisestä, mutta onko se sitten todellista vai tätä yleistä propagandaa...

        " mutta työtehtäviä ajatellen torninosturi kiinnostaa enemmän. Vähän pysyvämpiä ja isompia työmaita kun nosturi pystytetään kiinteästi. "



        Niinpä niin. Mutta ajattelepa sitä, kuinka monella paikkakunnalla kaikki torninosturin kuljettajat ovat nytkin työttöminä, koska nostureita ei enää vähässä kummassa pystytetä. Firmat säästävät, kun ei tarvitse vuokrata kuukausiksi torninosturia, eikä palkata sinne hyttiin ukkoa lähes tyhjän panttina istumaan.

        Ja tämä nykyinen suuntaushan tarkoittaa näiden suurten asutuskeskusten ulkopuolisille nosturin kuljettajille jatkuvaa matkatöissä kulkemista ja usein myös yhteismajoituksissa asumista.

        Mutta jos sinulla on parempaa tietoa, vaikkapa näiden nykyisten nosturinkuljettajien eläköitymisestä, niin tee suunnitelmiesi mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      143
      8395
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      106
      7576
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      125
      5799
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5688
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      121
      4862
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      147
      2710
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2529
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      9
      1537
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1494
    10. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      228
      1435
    Aihe