Synnytys ja raskaus pelkoni johtuvat omasta kohtuajastani!

eräs vaan

Äitini oli 6 kuukaudella raskaana, kun isältäni katkesi verisuoni päästä. Isällä oli päässä synnynnäinen pullistuma, joka piti leikata. Isällä oli 50 %:n todennäköisyys selvitä leikkauksesta. Perheessämme oli kuusi pientä lasta ja äiti odotti minua eli seitsemättä. Äidilläni oli valtava määrä työtä, eikä ketään joka olisi häntä auttanut.

Äiti kertoi, että hän oli valtavan stressaantunut tässä tilanteessa. Hän oli ahdistunut, hyvin turvaton ja pelkäsi, että hänen miehensä kuolee ja hän jää lasten kanssa yksin. Isä leikattiin. Hän selvisi, mutta joutui olemaan useamman kuukauden sairaalassa, jossa häntä kuntoutettiin. Hän opetteli uudestaan puhumaan ja toimimaan. Kun hän palasi kotiin, hän edelleenkin oli kuntoutusvaiheessa, eikä osallistunut perheen töihin.

MInä synnyin. Olin erittäin levoton lapsi ja turvaton lapsi, joka ei olisi kestänyt hetkeäkään olla yksin. Iltaisin minut piti kääri tiukkaan kapaloon, jotta nukahdin. Koin siinä ilmeisesti kohtumaista turvaa. Äiti sanoi, että olin täysin poikkeava aikaisempiin lapsiin verrattuna. Hän on varma, että viimeiset kuukaudet vaikuttivat siihen, että minun eka vuoteni oli vaikea.

Nyt olen aikuinen nainen. Kolme siskoani ovat tehneet lapsia, mutta minä en vain kykene siihen. Ajatus raskaudesta täyttää minut suunnattomalla ahdistuksella, turvattomuudella ja pelolla. Olen varma, että jäisin täysin yksin ilman kenenkään apua ja tukea. Raskaus ja synnytys yhdessä saavat minut tuntemaan pelkkää ahdistusta ja kuolemanpelkoa. Tunnen, että elämäni loppuisi siihen, etten millään voisi selviytyä näistä asioista.

Olen lähes varma, että nämä ajatukset johtuvat siitä mitä olen kokenut äidin kohdussani viimeisinä kuukausina. Äidin pelot ja ahdistukset ovat taltioituneet minun alitajuntaani. Äiti oli raskaana ollessaan äärimmäisen peloissaan, ahdistunut, turvaton ja pelkäsi elämänsä päättyvän, jos jäisi yksin. Siskoillani ei ole mitään pelkoja, joten tämäkin tukee omaa teoriaani asioista.

Kysymys kuuluukin, että voiko tämmöisistä peloista vapautua? Minulla ei ole koskaan ollut vauvakuumetta ja ei varmaan koskaan tulekaan, jos pelkoni ovat tämmöiset kuin ovat. En itse tiedä mitään keinoa vapautua tämmöisistä asioista kuin itse asian läpi käyminen eli tulla raskaaksi ja synnyttää. Se on taas turha ehdotus, koska pitäisi olla ensin halu saada lapsi ja sitä minulla ei ole.

Luulen, että minun lisäkseni on monia muita ihmisiä, joiden raskaus ja synnytys pelot tulevat oman äidin kokemuksista. Nykyäänhän on jo tutkittu, että kohtu ajan kokemuksilla on suurempi merkitys kuin aiemmin luultiin.

1

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittajalle voimia

      huoh.. Olet niin täysin oikeassa, valitettavasti Sehän tiedetään jo ihan geenitasollakin; Geenimmme virittyvät jo kohdussa (eli niiden aktiivisuus säädetän). Jos odottava äiti stressaa/ ahdistuu se "tarkoittaa", että maailma on todella vaarallinen paikka ja vauvankin täytyy olla alati valppaana. Itse olin raskaaksi tullessani (tai siis mieheni pakottamana/ painostamana/ rehellisesti sanottuna raiskaamana ) vaikeasti masentunut ja masennuksen vuoksi työkyvyttömyyseläkkeelä. Ja todellakin, lapseni synyi vaikeaan tilanteeseen pienipainoisena, ärtyisänä/ itkuisana / vaikeasti rauhoitettavana. "Kainalokapalo" oli meilläkin käytössä.. ja vieläkin 3-v:nä vaikka tilanne parantunut (olen yh, kuntoutunut hyvin, käynyt pari vuotta psykoterapiassa jne.) merkit ovat hänessä näkyvissä. (levottomuus/ nukahtamisongelmat/ syömisongelmat) Ja aika näyttää millainen tulevaisuus/aikuisuus neitille tulee. Nyt voin vain olla mahdollisimman hyvä, läsnäoleva rauhallinen äiti ja hoitaa myös itseäni mahdollisimman hyvin; ja toivoa, että se riittää. Ettei nyt sentään peli ole vielä kokonaan menetetty..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3523
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3394
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3338
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2920
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2670
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2341
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe